| MichaelJackson_5084 a întrebat:

Cum pot face din tastatura s cu o virgulita jos si a cu o caciulita sus?
Cum le pot face?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Apesi alt+131 si iti iese â. Iar ş nu stiu daca merge facut din tastele numerice. Cred ca pentru ala, trebuie sa setezi tastatura pe limba romana.

| Dannyjj a răspuns:

Vrei să zici de "ă", "â", "î", "ș" și "ț", acestea sunt diacritice.
Cel mai simplu, descarcă maparea de tastatură cu diacritice de aici
http://www.diacritice.ro/cum_sa_scrii_cu_diacritice_in_windows_xp

Sau varianta a doua:
Start->Control Panel->Date, Time, Language, and Regional Options-> Add other language->Languages, click pe Add, alegi „Romanian" si ok.
Iar acum ca să scrii cu diacritice, apasă butoanele din partea stângă a butonului Enter.

| RфZaημtzα a răspuns:

Scrie acolo jos pe bara albastra langa aplicatiile tale, unde ai messengerul, daca il ai si ceasul EN sau RO.Dai acolo RO.Si pe tastatura patratele drepte reprezinta virgulita si caciulita.

| jvEcu a răspuns:

Start > All Programs > Accessories > System Tools > Character Map. Ai acolo toate semnele.

Răspuns utilizator avertizat
| Ssshadow a răspuns:

Adica ă î ș ț â si s cu o caciulita sus nu merge dar merge asa à á é è
Eu am windows 7 in romana
1 daca ai windows in romana poti face ș de doua puncte
2ca sa faci á é etc iti trebuie windows 7 in engleza cred. apesi pe ' sau ` si o sa vezi ca nu o sa se scrie dupa aia apesi a sau e sau c (depinde)
Sper sa fi inteles ceva.

| roxanikaroxanne a răspuns:

Pai virgulita jos poti face cu o virgula normala",", iar virgulita sus poti face apasand butonul de langa enter...

| SoRandom21 a răspuns:

Te duci in dreapta pe bara unde se afla paginile si dai click dreapta apoi mergi la toolbars si setezi language bar. Dupa asta o sa iti apara EN si dai click dreapta pe el si alegi settings. Iti alegi limba si ai reusit happy

| Beatriiice a răspuns:

Intri în Control panel > Regional and language options > Languages > Test services and input languages > Details > Installed services > Add > Romanian.

Când tastatura este dată pe [Română] vor apărea câteva schimbări gen : y şi z îşi schimbă locurile între ele
Semnuleţele de lângă "enter" devin ă, î, â, ş, ţ:
[ devine ă
] devine î
\ devine â
; devine ş
‘ devine ţ.

| djandrei a răspuns:

Cu windows in romanawinking

| HambaLand a răspuns:

Trebuie sati setezi tastatura sa fie in limba romana sa fie pe RO, nu pe EN... dupa ce ai pus-o pe romana ti apasat shift +;,[,],''...le incerci pe fiecare