| Alexandru98 a întrebat:

Cum pot sa fac un joc gen Monopoly, Europolis?
dar nu pe computer, sa fie in realitate
un subiect:sa fie de cultura generala
dar sa fie cumva improvizat(nu este neaparat)
cum fac cartonasele cu intrebari
sa fie de dimensiune unei carte de joc
categorii de intrebari pentru joc
sa fie un joc mai bun decat Vrei sa fii milionar!
Daca vrei mai veniti voi cu IDEI
subiecte, reguli
si
cum ai putea sa faci profit de pe urma la asta
Cel mai important este:
Cum sa fac acest joc?
Astept propunerile voastre
le voi citi pe toate
(Si as mai dori sa-mi spuneti cum pot sa realizez acest joc?)
Nu uitati vreau sa ti idei noi!)
ex:moneda:bani...
la europolis sunt euro
la monopoly sunt dolarii
etc

2 răspunsuri:
| parishiltonbia a răspuns:

Ma bucur ca am gasit pe cineva cu aceleasi interese ca mine. Iti voi spune cum am facut eu: am facut un joc gen europolis, dar cu orase si judete din Romania, lei ca bancnote, 4 seturi de cartonase pe care am pus diverse porunci, cine da dubla trage cartonas, am pus pe langa proprietati, electricitate, apa, caldura, lumina, teatru, primarie, muzeu. Tabla de joc am facut-o din carton, la fel si cartonasele cu cerinte si actele de proprietate, nu am avut asa multe foi albe asa ca am facut banii pe foi de dictando, cu carioci si markere diferite. Pentru pioni am facut niste conuri colorate din hartie si pentru zar un cub desenat cu niste puncte. Daca vrei cu intrebari de cultura generala poti sa pui pe cartonase in loc de cerinte intrebari cu variante, iar daca se raspunde corect castigi niste bani, mai dai odata cu zarul, etc. Casele si hotelele le-am facut tot din niste cuburi colorate. Sper ca te-am ajutat si spor!

| Alexandru98 explică (pentru parishiltonbia):

Poti sa-mi arati o poza cu jocul?