| marywsbossxxx a întrebat:

Cum poti topi plumb.in ceva de fier[cana de fieron the phone din cate stiu plumbul se topeste pe la 280 C" si fierul in jur de 1000...si nu mai stiu cat, cum faci sa topesti plumb pana la urmahappy?

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai grija, nu este o joaca. Si pe un foc cu lemne poti, iei o cutie de conserve, faci din capacul taiat inelul pentru un maner mai lung, ca maner folosesti o bucata de coada de matura sau un lemn mai gros. cand este jar incins, pui conserva cu plumbul in ea pe jar, cand se topeste il torni in forma. Ai grija sa nu fie apa in forma sau unde mai poate ajunge plumbul.

| inginer a răspuns:

Il pui in ibric pe aragaz si il pazesti bine. Ai grija, cand e topit, pot sari stropi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca este periculos, fa treaba asta intr-un atelier ceva sau in aer liber, in casa nu e indicat, ai grija cine e pe langa tine, sa nu fie vreun copil, intreaba la un magazin de articole de pescuit. ei se pricep.