| marywsbossxxx a întrebat:

Cum sa descoperit roata? ca de inventat...pe vremurile alea, nu aveau de unde sa stie... Am un vecin care zice ca roata sa descoperit, cand un taran avea la caruta roti patrate, si mergea asa.cu ele, pana i s-a rupt un colt si a vazut ca ruleaza mai bine si pe urma a rupt toate colturile. si Voila! sa decoperit roata. Si eu i-am zis: Ma daca ala avea roti patrate, ele se prindeau de un ax rotund nu? ee si cum de nu s-a gandit ala sa "amplifice" marimea axului dintr-un pom rotund sa taie o "felie" si sa faca o roata, mult mai mare si simplu ca gandea lumea si pe atunci.Deci in fata mea pica varianta asta.Io-s de parere cu asta: ca cineva tragea cu un animal[cal, bou, etc.]niste busteni la deal, adica niste pomi rotunzi, si s-a rupt hamu care tinea pomii, si astia sau dus la vale ROSTOGOLINDU-SE, si asta care mana animalu a vazut ce viteza aveau pomii rotunzi, si a luat un pom, a taiat din el 30 cm si diametru pomului laughing intelegi? i-a dat o gaura cu o unealta din piatra sau shpiral si a bagat un bat grosut, a mai facut o roata si a realizat prima masina de impinsa de mana din istorie laughing si asa sa descoperit roata, tu ce crezi, care are dreptate?happy

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tu ai multa imaginatie. happy
Adevarul este ca..., de fapt care este adevarul? Nu avem masina timpului, sa ne intoarcem in trecut si sa vedem ce si cum. Dar putem sa ne dam seama de multe, folosind logica. Clar este ca povestea cu roata patrata este doar o poveste. Dar te pot lua pe tine, om destept, si sa te pun sa tragi un animal vanat (hehe, am fost la vanatoare, am vanat niste bivoli de toata frumusetea). Tu esti destept dar esti un pic mai firav, ailalti demult o ajuns cu bou, pardon, cu bivolul, in sat, tu insa te opintesti si nu prea rezolvi nimica. Cand ajungi la un moment dat cu lesul peste niste crengi de copac, vezi ca ai spor mai mare, dar la urma crengile au ramas in urma si iar te opintesti. Ce faci atunci? Te duci fain frumos in urma si iei crengile si le pui iar sub el. Asta a fost prima roata, ceva mai degraba ca un sir de roti care trebuiau tot timpul mutate in fata. Metoda asta era folosita de vikingi ca sa miste corabiile lor pe uscat. Apoi, dupa sute de ani, o aparut altul mai destept ca tine, care si-a zis ce sa tot mute "rotile" alea, si o inventat axul rotii.
Pare adevarat, da? Da' eu nu's sigur, ca nu am fost sa te vad cum ai inventat roata. laughing

| PinkY a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Zic doar ca amandoi aveti multa imaginatie laughing.