| Mihaela2022 a întrebat:

Cum sa faci fata unei despartiri? Au trecut 8 luni de cand nu mai am prieten si inca mai sufar... si din cate am auzit poti sa inebunesti din dragoste? este adevarat? mi-e teama sa nu patesc ceva grav pe viitor, ca nu mai pot rezista mai bine ma omor...

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti innebuni din dragoste. Sunt persoane care au o boala psihica latenta care iese la lumina in cazul unei dezamagiri in dragoste. Ea s-ar exprima oricum, poate un pic mai tarziu.
E pacat sa te omori dintr-o dezamagire in dragoste. Toti trecem prin asta, ne face mai puternici, mai intelepti. Nu te astepta sa uiti de o iubire adevarata in 8 luni, e un timp scurt, de-abia incep sa se inchida ranile. Durerea trece si ea, in 2-3 ani, cu rabdare si eforturi din partea ta.
Trebuie sa vrei cu adevarat sa treci peste asta, sa ai un ideal, un scop in viata (de exemplu o cariera stralucita). Din experienta mea, cel mai bun remediu pentru inima ranita este munca. Munca care iti istoveste trupul functioneaza ca un medicament asupra sufletului, il vindeca, nu-ti da timp sa-i mai zgandaresti rana, iti asigura un somn bun si un tonus optim.

| Razvan a răspuns:

Are dreptate doamna Brigadela. Ceea ce poti face tu este sa te implici in actiuni care sa iti ocupe timpul liber sau daca esti la scoala sa te axezi pe invatatura.Nu te gandi la moarte ca la o solutie pentru vindecarea sufletului si invata sa te inconjori cu oamenii care te iubesc si care sunt gata sa te ajute mereu.Si nu iti face griji! Ai o viata intreaga sa iubesti si sa fi iubita!big grin

| MihaLoveYou a răspuns:

Nu poti inebuni din dragoste, e doar o expresie "Inebunesc cand il vad" sau ceva de genu, cu timpul o sa il uiti.
Nu trebuie sa te sinucizi din cauza asta, fiindca toti trecem printr-o perioada dificila.
Poti uita de el, ascukta muzica vesela, iesi cu prieteni, incearca sa te gandesti la defectele lui si o sa iti dai seama ca nu il mai iubesti.
Alta varianta ar fi sa incerci sa te inpaci cu el, fiindca poate si el simte acelasi lucru ca si tine.
Succes!

| diva99 a răspuns:

Nu poti anebuni si nu este adevarat ia-o usurel ca o sa gasesti pe altcineva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, of dragostea asta ce face din om...mda pot spune ca am trecut pana la varsta de 25 ani de multe ori prin deceptii in dragoste si la fel am gandit si eu ca si tine, in momentul cand ma despartem de cineva imi ziceam,, mama ce ma fac nu o sa mai intalnesc pe nimeni si nu treceau 2, 3 sap ca imi gaseam pe altcineva. deci nu te gandi la o sinucidere asta e cea mai mare prostie mereu aud de sinucideri sad din partea tinerilor ...trebuie sa te gandesti ca ai o viata inainte si poate pana o sa-ti gasesti jumatatea o sa mai treci prin asa ceva deci nu ramane decat sa fi atre in astfek de cazuri si sa ai bunavointa de a trece peste orice lucru rau in viata fiindk nu o sa fie primulwinking viata este facuta sa suferim si sa fim fericiti deci incercati sa nu ma ganditi negativ va pupa Elena din Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acel moment crezi ca nimic nu te mai poate ajuta.Ai un orgoliu mare cand spui NU POT SA IL/O UIT!-dar nu e adevarat. o sa vezi ca in 1-2-3 luni iti va trece si o sa vezi ca totul va fi binewinking...

| Editocroci a răspuns:

Mai bine îl înlocuiești cu altul mai bun. Du-te la psiholog că ai înnebunit.