| Baiaaanca a întrebat:

Cum sa-i spun mamei ca mi-a venit menstruatia? ea nu mi-a zis niciodata despre astea, dar eu stiu deja

14 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Simplu, fara ezitari si emotii. Se va bucura ca ai incredere in ea si-i spui direct si nu afla altfel. Nu e bine sa ai retineri fata de ea.Vei vedea ca veti fi mult mai apropiate daca tu ii mai spui din problemele tale!

| alessia5158 a răspuns:

Simplu si natural! ...de exemplu : " "mami, de luna aceasta am devenit domnisoara! ...nu mai sunt o fetita caci, din aceasta luna, am avut prima menstruatie!" Poti sa-i ceri mamei sfaturi legate de aceasta schimbare!

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna lipsa de comunicare.Spune-i.Cine te poate intelege mai bine decat MAMA.

| shadovv a răspuns:

"Mama m am pisat sange!" xD

| frumushika09 a răspuns:

Poti sa-i zici ca azi v-a zis candva la scoala despre asta si ca u ai observat ca ai niste pete rosii pe lenjerie!

| Marii a răspuns:

Ii spui pur si simplu, e un moment bun pentru a-ti mai explica cate ceva. happy

| MosCraciun a răspuns:

Mama mi-a venit menstruatia.

| d33a_9154 a răspuns:

AR trebui sa vorbesti cu mama ta foarte deschis stii de ce pentru ca apoi tu ai sa ajungi rau se pot intampla multe mai ales ca lumea asta vezi cum e spurcata, ei bine eu cu mama mea vorbesc despre orice si e foarte bine pentru ca ne simtim apropiate. vorbeste cu ea succes bft

Răspuns utilizator avertizat
| djza a răspuns:

Mama ta ar trebui sa fie cea mai buna prietena a ta in care sa ai cea mai mare incredere deoarece nimeni nu te iubeste precum mama, deci poti sa mergi sa ii spui sincer care este problema, nu este nici o rusine, este normal.

| yoshiko a răspuns:

Ii spui pur si simplu:"Mama mi-o venit menstruatia" Nu are de ce sa-ti fie rusine

| claum01 a răspuns:

Asta nu este o problema.Trebe doar sa te duci la ea si sa-i spui ca ti-a venit iar ea te va sfatui.Doar e mama ta nu e un strain.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O chemi la baie si ii arati lenjeria. E cel mai usor. Si spune-i ca tu stii tot pentru ca au venit unele la scoala. sa va explicehee hee

| buzz_3237 a răspuns:

Pur si simplu: Mami, de azi nu mai sunt fetita...Am devenit femeiehee hee