| auroraa a întrebat:

Cum sa te uiti la stereograme si sa le intelegi?

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

O Doamne! Aproape că și uitasem de existența lor! Ce minunăție și ce relaxare! Le-am descoperit acum vreo 20 de ani și, cu ajutorul tău le-am redescoperit acum! Există niște tehnici de descifrare a lor. Eu privesc fix imaginea, la un moment dat am senzația că privirea mi se încețoșează, apoi că ochii mi se încrucișează, iar la un moment dat totul devine limpede și pot privi normal...în profunzime. Ai nevoie de relaxare, concentrare (paradoxal, nu?), răbdare și voință.
Am căutat tehnici de descifrare a stereogramelor și uite ce am găsit: Exista trei feluri de a "descifra" stereogramele:
- Tehnica privirii incrucisate: incrucisarea privirii astfel incat liniile de vedere ale celor doi ochi sa se incruciseze inaintea planului desenului.
- Tehnica privirii paralele: crearea a doua linii de vedere paralele (una pentru fiecare ochi), ca si cum am privi un obiect foarte idepartat.
- Tehnica vederii interne: focalizarea privirii "prin" si "in spatele" imaginii. Imaginea devine mai intai neclara, apoi incepe sa se formeze cea tridimensionala.