| Andrei5000 a întrebat:

Cum se calculeaza mdeia la obiect cu teza daca eu am 6 si 5 notele si 3 in teza?

Răspuns Câştigător
| Geoツ a răspuns:

Se aduna notele si se impart la cate sunt, in cazul tau la 2. Rezultatul il inmultesti cu 3 si adaugi nota din teza(in cazul tau tot 3) si apoi imparti la 4. Si rezultatul e media ta.
Uite:
6+5=11
11:2=5,5
5,5x3+3=19,5
19,5:4=4,875

9 răspunsuri:
| AlinaOneDirection a răspuns:

Pai se face media notelor (fara teza). Se inmulteste cu 3. Se aduna cu teza. Se imparte la 4.

| Ghosts a răspuns:

6+5=11
11:2=5,50 (6) + 3 in teza=9 : 2 = 4.50 mai raspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghosts):

Asa se face media corect, bravo.In orice caz, trece cu 4.50, se face media 5 cu indulgenta(tras de par)laughing

| Ghosts a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) poate, dar daca nu vrea proful de mate? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghosts):

Poate are bunicul vreun miel de pasti pentru el si vreun litru de trascau si se rezolvarolling on the floor, pe vremea mea mai mergea cu o floare, acum cu miei si verdeatalaughing

| MiKutzelu34546 a răspuns:

6+5+3=14/3=4,+14=18,/4=4,
Deci n-am mai calculat de dupa virgula cred ca ai inteles.

| Stresanta a răspuns:

Media de la oral inmultita cu 3, adunata cu teza si impartita la 4.
Adica : 5.5 x 3 =16.5 +3=19.5 :4 =4.87 -> 5

| food23 a răspuns:

Asa proasta?!; o

| Alexander1212 a răspuns:

Media de la oral inmultita cu 3 + nota di teza, totul impartit la 4.IN cazul tau 4, 8 adica 5.