| XCoryZ a întrebat:

Cum se formeaza lacurile de acumulare?

Răspuns Câştigător
| Anda1197 a răspuns:

Un lac de acumulare este un lac artificial, creat printr-un baraj care reţine apa unui curs de apă (râu sau fluviu), situat în amonte de o hidrocentrală în scopul formării unei rezerve de apă necesară producerii energiei, dar şi pentru alimentarea cu apă a unor localităţi şi pentru diferite folosinţe turistice, precum şi pentru regularizarea debitului apei în aval.

3 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

@XCoryZ ma bucur ca ti-am putut fi de folos happy

| catalin188 a răspuns:

Alea de artificiale
un nene vine vede un rau si zice ca aculo pote face un baraj de preferat intre 2 munt cu timpu apa se acumuleaza si se formeaza un lac
cele naturale
cursu natural a unui rau este intrerupt prin cauze naturale

| Kra4uNitZza a răspuns:

Lacul de acumulare este creat printr-un baraj care reține apa unui curs de apă (râu sau fluviu), situat în amonte de o hidrocentrală în scopul formării unei rezerve de apă necesară producerii energiei, dar și pentru alimentarea cu apă a unor localități și pentru diferite folosințe turistice, precum și pentru regularizarea debitului apei în aval... Funda?!