| SCOOBY DOO a întrebat:

Cum se joaca jocul de carti cruce

Răspuns Câştigător
| anonul a răspuns:

Greu de explicat, primesti carti, licitezi cate crezi ca faci (1, 2, 3, 4) spui o culoare (ce ai tu mai mult in mana) cu acea culoare poti lua orice carte (in afara de cele de aceeasi culoare, atunci se aplica regula, care este mai mare, ex: rosu as vs rosu rege, mai bun e asul), pentru una iti trebuie 60 puncte, punctele le iei luand cartile adversarilor, daca ai rege si regina de aceeasi culoare cu cea pe care ai spus-o, le pui pe masa si spui 40, si ai 40 de puncte, daca ai rege si regina, de alta culoare primesti doar 20 puncte (obligatoriu regele si regina trebuie sa fie de-o culoare), castiga cel ce ajunge primul la 21 de jocuri daca 2 ajung la 20, atunci trebuie unu' sa se distanteze la 2 jocuri castigate. Iar daca spui ca faci 2 si faci una ti se scad 2 jocuri, si tot asa, poti sa spui pas (adica nu faci nici una, iar daca adversarii tai spun pas, atunci se refac cartile de catre urmatorul). Nu-i complicat sa-l inveti, dar este extrem de complicat citind de pe net, cel mai bine este sa te ajute cineva. Dai funda te rog happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La fel ca jocul BRIDGE, doar ca se joaca cu 32 carti si nu cu 52 ca bridge si se poate juca in 4, 3 sau 2 jucatori.

| RealLife a răspuns:

Cruce se poate juca in 4, 3 sau 2.

De obicei, cine se incumeta sa faca cele mai multe puncte(1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 pct, s.a.m.d.-mentionez ca acele puncte mai mari [33,66,99,...] se obtin in urma adunarii cartilor => zeca, e 10 puncte, nouarul nu se pune, popa e 4 puncte, and so on) poate sa aleaga care culoare va fi tromf (sau tronf?! ). Tromful duce tot(in afara de carte de aceeasi culoare, dar mai mare decat tromful pe care l-ai dat tu).

Strigarea: cand ai popa si dama de aceeasi culoare si e randul tau sa dai o carte, poti "striga". Pui dama si tii in minte ca la punctele finale adunate din carti trebuie sa adaugi inca 20 de puncte(doar strigarea la tromf e 40 de puncte).

Daca se joaca in 4 si echipa adversa nu are tromf se refac cartile. In caz ca se joaca in 3, se refac cartile doar daca toti tromfii sunt la o singura persoana. Daca se cere tromf si nu mai ai tromf in mana, poti da orice culoare. Daca se cere verde(spre ex.) si nu ai, poti da ori tromf(desigur, daca ai) ori alta culoare, indiferent

| ⅓Al€X_Red Mx⅓ a răspuns:

Crucea este un joc de pariere care poate fi jucat individual (fiecare pentru el) in doi, trei sau patru sau in perechi de cate doi. jucatori Numarul maxim de jucatori admisi la un joc de cruce este de patru. Pentru acest joc se utilizeaza pachetul de carti unguresti din care se exclud optarii si septarii, iar numarul de carti ramase in joc va fi de 24.

Parierea se face la inceputul jocului, dupa ce fiecare jucator a primit un numar de carti in functie de configuratia in care a ales sa joace Cruce.

Cine se incumeta sa faca/liciteze cele mai multe puncte (1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 - care se obtin in urma adunarii cartilor), poate sa aleaga care culoare va fi tromful. In functie de cartile fiecaruia, jucatorii pot licita dupa cum urmeaza:

* Pas- daca jucatorul nu crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de minim 33 de puncte
* Una-daca jucatorul crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de cel putin 33 de puncte
* Doua- daca jucatorul crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de cel putin 66 de puncte
* Trei- daca jucatorul crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de cel putin 99 de puncte
* Patru- daca jucatorul crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de cel putin 132de puncte
* Cinci- daca jucatorul crede ca la sfarsitul jocului poate acumula un punctaj de cel putin 165 de puncte

De obicei, daca un jucator are mai multe carti de aceeasi culoare si de valori relativ mari, va licita mai mult.
Tromful duce tot. Tromful mai mare va duce orice alt tromf de valoare mai mica. La fiecare mana, atunci cand primul jucator cere o anumita culoare, ceilalti sunt obligati sa puna jos o carte de culoarea ceruta. Daca unul dintre jucatori nu are aceasta culoare, este obligat sa puna pe masa de joc un tromf, iar daca nu are, orice alta culoare.
Cartile de joc de la cea mai mare la cea mai mica sunt urmatoarele:

* As = 11 puncte
* Zece =10 puncte
* Popa =4 puncte
* Dama =3 puncte
* Doier =2 puncte
* Noua =0 puncte

Ca si posibilitate de a cumula un numar mare de puncte este aceea de a avea un anunt (casatorie). Daca un jucator are in mana o dama si un popa de aceeasi culoare si e randul sau sa initieze o mana si sa dea o carte, poate "anunta".
Se pune o carte jos, fie dama fie popa, iar la punctele finale i se vor aduna jucatorului care a avut anunt inca 20 de puncte(anuntul de tromf e de 40 de puncte).

Daca in joc nu sunt tromfi, o mana poate fi dusa de cartea de valoarea cea mai mare, daca ea este de aceeasi culoare ca si prima carte ceruta din mana respectiva. Prima carte pusa jos poate duce celelalte carti daca ele nu sunt date la culoarea ceruta de primul jucator. Daca se cere tromf si unul dintre jucatori nu are, el poate pune jos orice carte.
La sfarsitul partidei, se calculeaza in mod automat punctajul fiecarui jucator sau al fiecarei echipe in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fainlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cruceonline.com poti incerca jocul si de asemenea ai si regulamentul jocului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vedem hai sa jucam