| dany1998123 a întrebat:

Cum se joaca poker cu 2 carti?

6 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

E vorba de texas hold'em. Regulile sunt cam aceleasi cu pokerul obisnuit, doar ca fiecare jucator primeste 2 carti in mana, se dau apoi 5 carti jos, comune pentru. toti si se selecteaza cea mai buna mana de 5 carti pentru. fiecare din cele 7 carti disponibile (2 in mana + 5 jos). Intre timp au loc si parieri si asa mai departe...

| Poker-Blog.RO a răspuns:

Regulile sunt simple si le poti gasi aici http://www.poker-blog.ro/2009/08/reguli-poker-texas-holdem.html

Se spune ca dureaza 5 minute sa inveti Texas Hold'em, dar o viata sa devii maestru. E un joc f fain si poti juca si online.

| rakebackace a răspuns:

Texas Holdem este cel mai popular joc de poker din intreaga lume. Acesta se desfasoara cu ajutorul unui pachet normal de 52 de carti. In general in jocul de poker exista un dealer care imparte cartile. In cazinouri si in salile de jocuri, de obicei, dealerul nu joaca, singura lui indeletnicire fiind impartirea cartilor. In jocurile intre prieteni, cand numarul jucatorilor este redus, pozitia de dealer se schimba progresiv o data cu schimbarea mainilor astfel incat fiecare jucator sa fie la randul sau dealer.

In jocul pe internet avem de a face cu automatic dealer, acesta fiind reprezentat printr-un buton inscriptionat cu litera " D " care trece pe la fiecare jucator de la masa.

Ca sa citesti restul articolului apasa pe "Citeste mai mult">>

Blind-urile

In jocul de poker Texas Holdem nu trebuie sa pariezi inainte sa vezi cartile. Singurii jucatori care trebuie sa parieze sunt jucatorii din stanga dealerului, sunt doua pariuri obligatorii, denumite Blind-uri (small blind, respectiv big blind). Jocul incepe prin punerea unei sume de bani stabilite anterior -Blind in pot, inaintea impartirii cartilor, de catre doi jucatori din stanga dealerului sau a automatic dealer-ului (Butonul), aceasta suma de bani reprezentand miza minima pentru care se poate paria.
Cel mai adesea, Blind-ul Mic (jucatorul aflat imediat in stanga dealerului) pune jumatate din miza minima, iar jucatorul din stanga sa Blind-ul Mare pune miza minima intreaga. Acest lucru se numeste „postarea blind-urilor".
Impartirea Cartilor

Fiecare jucator de la masa primeste de la dealer cate 2 carti, pozitionate cu fata in jos (asa numitele carti inchise) pe care fiecare jucator, de obicei le vizualizeaza cu mare atentie far aca jucatorii vecini sa le observe. Cea mai buna metoda de vizualizare a cartilor este de aindoi usor coltul carilor cu o mana in timp ce mana cealalta se afla deasupra cartilor.

Jocul de poker Texas Holdem consta in realizarea celei mai bune combinatii de 5 carti utilizand cele 2 carti din mana si trei de pe masa, 1 din mana si 4 de pe masa si in cea mai rar intalnita situatie cele 5 carti intoarse pe masa de catre dealer.
Prima Runda de Pariuri

Prima runda de pariuri incepe dupa impartirea cartilor, primul jucator care are dreptul sa parieze fiind jucatorul din stanga celui care este « big blind », suma minima pariata fiind egala cu big blind-ul.

Fiecare jucator de la masa are 3 optiuni :

- fold daca jucatorul considera ca suma pariata este prea mare pentru cartile sale;

- call daca plateste suma cea mai mare ceruta de catre un jucator de la masa;

- raise daca jucatorul considera ca sumele pariate de jucatorii aflati inaintea sa sunt prea mici comparativ cu cartile pe care le are;

Daca un jucator alege optiunea fold, nu mai participa activ la mana respectiva, doar urmareste desfasurarea jocului, ne mai avand posibilitatea sa castige potul.
Flopul

Dupa prima runda de pariuri dealerul pune deoparte o carte cu fata in jos, pentru a evita riscul de a fi considerat trisor., dupa care intoarce 3 carti pe masa.
A doua runda de pariuri

Primul jucator care are dreptul sa parieze este primul jucator din stanga dealerului care este inca prezent in mana respectiva.

Din nou jucatorii au 4 optiuni :

- fold daca jucatorul considera ca suma pariata este prea mare comparativ varianta pe care o poate realiza folosind cartile din man si cartile de pe masa;

- check daca jucatorul considera ca varianta realizata de el este suficient de buna pentru aramane in joc;

- call daca jucatorul considera ca poate continua in mana respective chiar daca este nevoit sa parieze o suma de bani stabilita de jucatorii care au pariat inaintea sa;

- raise daca jucatorul considera ca sumele pariate pana in acel moment sunt prea mici comparativ cu varianta de 5 carti pe care o obtine prin combinarea celor 2 carti din mana cu cele 3 de pe masa.
Turn-ul (sau Fourth Street)

Dupa ce s-a terminat si cea de-a doua runda de pariuri dealerul mai pune deoparte o carte, dupa care intoarce cea de-a patra carte(fourth street) asa numitul TURN, dupa care urmeaza cea de-a treia runda de pariuri
River-ul (sau Fifth Street)

Dupa ce s-a terminat si cea de-a treia runda de pariuri, dealerul mai pune deoparte o carte, dupa care intoarce cea de-a cincea carte(fifth street), ultima carte comuna tuturor jucatorilor, ca de altfel toate cartile intoarse pe masa din flop, turn si river.
A patra prima runda de pariuri

Aceasta precede Show-Down-ul, cand jucatorul ramas in mana respectiva trebuie sa isi arate cartile.
Daca doi sau mai multi jucatori au aceeasi formatie de carti, urmatoarea cea mai mare carte din formatia jucatorului (Kicker-ul) este folosita pentru a rupe egalitatea. Daca nu exista o carte kicker (jucatorii la egalitate au folosit Cartile din mana, sau au aceleeasi formatie de carti), potul se imparte intre ei.
http://rakebackace.ro/rakeback-offers.html

| hidrargir a răspuns:

Cam cum iti minti parintii...

| KingBaroneT a răspuns:

Se numeste taxas holdem eu joc shimi place

| EuSuntJeff a răspuns:

Buna! Acel Poker cu 2 carti se numește Texas Hold ' Em. Se joaca așa :

Se impart 2 carti la fiecare jucator. În special În cazinouri Dealerul nu joaca ci doar are rolul de a împărți cartile. Incepe primul care i sa împărțit el pariaza adică poate da Call, Raise, Fold

Call = cere o suma de bani

Raise = Mărește pariul

Fold = Abandonează jocul

Jocul trebuie sa aibă pariuri egale pentru a se continua jocul. După trei pariuri se pun 3 carti care se numesc Flop, apoi după un pariu se mai pune una care se spune Turn iar apoi ultima în care se spune River. Un jucător mai poate da :

Check = a pasa (aceasta comanda este valida doar dacă un jucător nu a dat Raise)

Big Blind

Cel care pune blind cel mai mare

Small Blind

Cel care pune cel mai mic blind

Dealer

Omul care împarte cartile si le pune pe masa cu Flop, Turn, River

După ce se pune River și se face secțiune de pariuri se arata cele doua carti dacă se pot face maini.

A2345 este Quinta doar la Texas Hold ' Em, Pokerul cu 2 carti.

Poti cauta mainile pe net

Showdown

Se arata cartile si se încearcă sa se facă maini. La urma butonul de dealer se muta mai la stânga iar celelalte mai la dreapta.

Sper ca ai înțeles!

În fine nu prea mă pricep cu explicatul!

Poti cauta pe net regulile jocului și gata!

Se numește Texas Hold ' Em.