| Emanuel_1209 a întrebat:

Cum se scot petele de rugina? Si de mucegai?

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

Pete de mucegai:
* dacă sunt pete proaspete se freacă cu lapte bătut
* dacă sunt pete mai vechi se freacă cu zeamă fiartă de lamăie
* cele foarte rezistente se freacă cu o soluție obținută din: 500 ml de apă caldă, în care se adaugă 1 lingură de amidon, 1 lingură de sare, zeama de la o lămâie și o lingură de săpun ras; se limpezește în 2-3 ape și se usucă.

Pete de rugina ( rezultat garantat ):
Cumpara cateva pliculete de sare de lamaie, presara pe pete, lasa putin si apoi freaca bine cu un buretel petele cu pricina.

1 răspuns:
| Gândac a răspuns:

Pentru petele de rugina ->Cumpara cateva pliculete de sare de lamaie, presara pe pete, lasa putin si apoi freaca bine cu un buretel petele cu pricina.

Pentru cele de mucegai->

http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp