| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scot petele de mucegai de pe pereti?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe termen scurt: spalarea petelor de mucegai cu clor.

Pe termen lung:
1. se razuieste vopseaua existenta si la nevoie si peretele, pana la nivelul unde dispare mucegaiul.
2. se spala peretele, se regletuieste si se rezugraveste folosind solutie foarte saturata de apa cu sulfat de cupru (piatra vanata), in ambele cazuri.
3. se izoleaza (neaparat!) gaurile din perete care se afla dedesubtul petelor de mucegai, unde vine frigul, nefiind izolatia termica buna!
4. se monteaza (si se foloseste!) hota cu ventilator la bucatarie, sa scoata aburii atunci cand se gateste
5. se monteaza (si se foloseste!) in baie un ventilator care sa scoata din incinta aburii cand faceti baie.

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Exista solutii speciale pentru petele de mecegai. Acestea apar de la o slaba aerisire+multa umezeala. Eu am spalat peretii cu clor, am aerisit si mi-am cumparat o cutie speciala, care absoarbe umezeala din mediu. O tin la bucatarie, unde am avut aceasta problema si cand sunt plecata de acasa, las geamul deschis, ca sa asigur ventilatia corespunzatoare.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se sterge pata cu o perie(pentru haine)sau o carpa apoi folosesti o carpa inmuiata in clor

| mioara a răspuns:

Se sala cu apa calda si cand se usuca dai cu lavabil [var]

| mariavinereanu a răspuns:

Am incercat prin mai multe metode dar singura care a dat rezultate a fost solutia de STOP MUCEGAI! Se pulverizeaza direct pe perete (nu pateaza si nu decoloreaza vopseaua!) apoi camera se tine inchisa macar 8-10 ore.Imediat dispare mucegaiul de pe perete si nu reapare(daca aerisesti zilnic!)minim 2-3 luni. O sticla de 1 l costa 10 lei si se gaseste la chimicale.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cu clor sau solutie speciala pentru mucegai.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu dau cu clor si chiar da rezultate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O solutie mult mai buna este sa folosesti produsele kefa mai exact BioRid. In urmatorul link ai mai multe detalii despre acest produs.
http://twins82.ro/kefa.html

| ANTIMUCEGAI a răspuns:

Www.antimucegai.ro. aici gasesti raspuns la problemele tale.

| ANTIMUCEGAI a răspuns:

Www.antimucegai.ro. aici gasesti raspuns la problemele tale. siguri ai tamplarie pvc. cand se face condens in jurul geamului inseaman ca nu aveti izolatie injurul geamului pe exterior. nu imi spune ca ai izolat cu polistiren prin interior. ai facut cea mai mare greseala. efectiv ti-ai bagat punctul de roua in casa. punct de roua este temperatura la care vaporii se transforma in condens.

| Valentin_Oanes_1990 a răspuns:

Daca mucegaiul a patruns in tencuiala nu ai ce face ...decat sa dai tot jos si dupa sa re-tencuiesti, glet lavabil; var; tapet etc si da, daca este umiditate in camera, baie buc ar trebui aerisit macar, sau cum spuneti voi, instalat un aer conditionat etc.