| carrie78 a întrebat:

Cum se spala conversi albi?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1) Procură-ţi ustensile de curăţat tenişii.
Ai nevoie de: un săpun moale sau detergent de vase lichid, un burete, o cârpă, două periuţe de dinţi folosite şi pastă de dinţi obișnuită. Vei afla imediat de ce ai nevoie de cele două periuţe. Să nu le mai foloseşti pentru altceva în afară de curăţatul tenişilor!

2) Scoate şireturile ca să nu le murdăreşti în timp ce îţi curăţi încălţămintea.

3) Pentru tenişii şi adidaşii ce au suprafaţa exterioară din piele se vor curăţa cu un săpun moale şi un burete sau o cârpă. Şi să nu uităm şi de talpă – și aceasta trebuie să fie curată. Totuşi, trebuie să ţii cont, că prea mult spălat dăunează, deoarece va usca pielea, ce va duce la fisurarea şi deteriorarea ei.
O idee bună este să-i dai cu cremă pentru a face pielea mai flexibilă şi moale, şi un alt avantaj este că va acoperi zonele unde sunt crăpături de praf şi mizerie.

4) Tenişii şi adidaşii din pânză sunt de obicei cel mai greu de întreţinut. Zic asta din proprie experienţă pentru că am avut multe perechi de tenişi. Mizeria şi apa intră în material şi îi pătează.
Ok, nu e momentul să te sperii, aşa cum am facut şi eu când am văzut că mi s-au murdărit. Trebuie să eviţi pe cât posibil să nu-i porţi când plouă afară. Când vezi că s-au murdărit, încearcă să îi cureţi cât sunt încă umezi. Foloseşte apă cu săpun şi o perie moale.
O altă modalitate este să te foloseşti de două perechi de periuţe de dinţi folosite. Foloşeste o periuţă împreună cu apa călduţă şi săpun pentru a freca tenişii de mizerie şi pete. Cealaltă periuţă o vei folosi pentru părţile albe ale tenişilor (mai poţi adăuga înălbitor pentru a albi aceste suprafeţe şi mai tare). După ce ai terminat de curăţat tenişii, curăţă ce a mai ramas cu un prosop de hârtie.

5) Înlăturarea petelor din încălţămintea de pânză este un lucru pe care trebuie să-l ştii neapărat cum să-l faci. Pentru această operaţie ai nevoie de o periuţă de dinţi, o cârpă, un pic de pastă de dinţi pentru albire şi apă caldă.
mezeşte puțin zona pătată cu apă călduţă, după care pune un pic de pastă de dinţi pe periuţă. Apoi, freacă zona pătată cu periuţa şi limpezește-o cu apă amestecată cu săpun lichid. Repetă aceşti paşi până când pata este eliminată complet.
Trebuie să ai o grijă foarte mare, deoarece unele pete nu vor putea fi înlăturate deloc sau doar foarte greu (cum ar fi uleiul şi urina de câine).

6) Dacă eşti foarte comod, pune-i în maşina de spălat şi ea va face toată treaba pentru tine. Îţi voi arăta prin câţiva paşii simpli cum să faci asta. Prima dată scoate şireturile din tenişi, dacă sunt murdarii pune-i la spălat cu rufele murdare sau înlocuieşte şireturile cu o pereche nouă.
Înlătură cât poți din mizerie cu o cârpă sau un burete. Apoi, pune încălțămintea într-o faţă de pernă pentru a preveniri zgârierea şi distrugerea ei prin rotaţile de la maşina de spălat. Setează programul de la maşină pe "delicat" şi cu apă rece, apoi pune detergent de rufe.
La sfârșit, scoate adidașii la aer să se usuce. Nu este recomadat să îi pui pe sau sub calorifer fiindcă căldura prea mare îi poate afecta. Pune hârtie mototolită în ei să nu li se piardă forma când se vor usca.

7) O altă chestie ce o mai poţi face este să-ţi cumperi o pereche de şireturi de schimb. Aceste şireturi le vei folosi să le schimbi când ţi se murdăresc sau ţi se rup cele vechi. Tenişii să vor avea astfel un aspect mai curat şi îngrijit.

8 ) Dacă îți transpiră ușor picioarele sau dacă ai o transpiraţie urât mirositoare, foloseşte spray-uri speciale care se dau în tenişi în fiecare seară.

9) Învaţă-te să porţi încălţămintea prin rotaţie şi să o scoţi la aer înainte de o pune în dulap pentru o mai lungă durată de viaţă şi, ce e cel mai important, să pui hârtie în interiorul ei pentru a-și păstra forma.

Succes!

1 răspuns:
| snzpaul a răspuns:

Daca sunt din piele, ii poti spala si in masina de spalat, daca sunt de panza, eu ii spal cu o carpa si ii periez.