| nataliaduchess a întrebat:

Cum se trateaza claustrofobia?

Răspuns Câştigător
| Codeine a răspuns:

Nu exista un tratament propriu-zis pentru tratarea claustrofobiei, ci exista mai multe forme de tratament care pot ajuta in controlarea acesteia.

Claustrofobia poate fi tratata in mod similar tulburarilor de natura anxioasa.

Terapiile care vin in ajutorul persoanelor claustrofobe includ terapia comportamentala, terapia prin expunere, medicamente sau combinatii ale acestora.

Hipnoza este o terapie alternativa pentru claustrofobie. Hipnoterapia este utilizata pentru a ajuta individual sa isi aminteasca evenimentul traumatizant care a condus la claustrofobie.

In unele cazuri, prin constientizare ca teama este irationala se poate evita tratamentul medicamentos. Programele neuro-lingvistice ajuta in modelarea perceptiei realitatii de catre individ si reducerea anxietatii provocata de o anumita situatie.

Sper ca te-am ajutatbatting eyelashes!` ^.^

1 răspuns:
| Gabi7zu a răspuns:

De multe ori ca sa scapi de o fobie este necesara infruntarea ei, sau terapia. Din punctul meu de vedere e mai bine sa o infrunti.