Cum si ce sarbatorim in luna martie?

Intre 1-9 martie, primavara isi vesteste sosirea cu sarbatori si cu traditii populare. De 1 martie se daruiesc martisoare, pe 8 martie sarbatorim Ziua Internationala a Femeilor, iar in aceasta perioada ne alegem si “Babele”. Daca sunteti curiosi sa aflati povestile din spatele sarbatorilor si traditiilor acestora, iata cateva informatii.

Martisorul – 1 martie

Povestea Martisorului este presarata cu mituri, iar originile lui nu se cunosc exact. Se considera ca obiceiul dateaza din perioada Imperiului Roman, cand noul an era sarbatorit in prima zi de primavara, in luna lui Marte (martie) – zeul razboiului, dar si al vegetatiei si fertilitatii. De aici caracterul dual, alb-rosu, al acestei sarbatori. Miturile de pe teritoriul romanesc vorbesc despre lupta primaverii cu iarna si despre voinicul care a eliberat soarele din mainile unui zmeu.

Alegerea “Babelor”

In credinta populara, Baba Dochia, care aduce vremea rece, incepe sa lepede cele noua cojoace purtate pe timp de iarna. “Babele” sunt vrajitoare care influenteaza starea vremii, ba chiar pot schimba starea sufleteasca si dispozitia oamenilor.
Traditia spune ca intre 1 si 9 martie se alege o zi sau o “baba” care va anticipa norocul, dispozitia si starea fiecaruia dintre cei care aleg ziua respectiva, in functie de starea vremii. “Norocul” stabilit in acea zi il urmareste pe cel care alege pana anul viitor, la urmatoarele “Babe”.

Ziua Internationala a femeii – 8 martie

8 martie este ziua in care se celebreaza Ziua Internatioanala a Femeii. Aceasta zi este un simbol pentru celebrarea tuturor femeilor si mamelor. Este ziua in care le multumim pentru ca ne fac viata mai frumoasa si mai bogata. Se spune ca traditia celebrarii femeii dateaza din perioada Greciei Antice, cand erau sarbatorite zeitele.
Aceasta zi internationala a inceput sa fie sarbatorita la inceputul secolului al XX-lea, ca simbol al independentei si egalitatii femeilor.

A fost sarbatorita cu mult timp inainte de a fi declarata oficial, abia in 1975 Natiunile Unite au declarat-o in mod oficial si a fost adoptat de mai multe tari, in care nu se stia de existenta ei. In Romania, ziua de 8 martie era considerata pana in 1989 ziua mamei, pentru ca apoi sa se faca referire la Ziua Internationala a Femeii.

Ziua Mucenicilor - 9 martie

In traditia romaneasca, ziua de 9 martie este ziua mucenicilor, care poate fi considerata si ziua barbatilor. Pe 9 martie crestinii rememoreaza uciderea celor 40 de mucenici in cetatea Sevastei, martirizati pentru ca au ales sa nu renunte la crestinism. Tot acum este obiceiul de a se pregati un fel de mancare numita "macinici", preparati diferit in functie de regiune. In plus, mai exista si traditia celor 40 de pahare de vin, barbatii sunt cei care consuma aceste pahare de vin, ca simbol al sangelui varsat de cei 40 de sfinti mucenici. Cei care nu pot consuma aceasta cantitate de vin, trebuie macar sa guste sau sa fie stropiti cu putin vin pentru a avea putere de munca in anul ce urmeaza.

Ce alte sarbatori din luna martie mai cunoasteti?

16 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna
Sarbatorile care marcheza aceasta luna sunt:

- 1 martie: Martisor; Baba Dochia; Intrarea in Zilele Babelor
- 8 martie: Ziua femeii
- 9 martie: Macenicii
- 10 martie: Intrarea in Zilele Mosilor
- 17 martie: Alexie; Ziua sarpelui
- 25 martie: Buna Vestire (Blagovestenia; Ziua Cucului)

O zi buna!

| mgtow a răspuns:

Din 1 pana pe 8 martie se sarbatoreste martisorul. Apoi vine pastele nu stiu exact cand incepe dat tot prin martie cade.

| alexmircescu13 a răspuns:

Martie este din punct de vedere calendaristic prima luna de primavara. Din acest motiv ne dam unii altora martisoare si ghiocei pe 1 martie. Apoi este 8 martie, ziua internationala a femeii. Pe urma 9 martie, sfintii 40 de mucenici din Sevastia, si tot in aceasta zi se sarbatorea ziua regelui. Ca sarbatoare religioasa mai e Buna Vestire (blagovestenie) pe 25 martie. Poate mai sunt dar eu cam atat stiu,

| Robert a răspuns:

Ziua femeii.
Ziua barbatului.
44 de paharele.

| Robert a răspuns:

Zi de ziua barbatului nu de alegerea babelor.

| RфZaημtzα a răspuns:

Cei care sunt nascuti in luna martie, sabatoresc.Este o sarbatoare pentru ei.Bine conceput acest articol.La cat mai multe.

Răspuns utilizator avertizat
| MaddyBwaa a răspuns:

Martisorul – 1 martie
Ziua Internationala a femeii – 8 martie
Ziua Mucenicilor - 9 martie
intre 1 si 9 se alege baba

Răspuns utilizator avertizat
| TatSergiu a răspuns:

Ziua femeii
martisorul
ziua mea :X

| JustACuriosPerson a răspuns:

Ziua femeii.
Ziua barbatului.
44 de paharele.

Din 1 pana pe 8 martie se sarbatoreste martisorul. Apoi vine pastele nu stiu exact cand incepe dat tot prin martie cade.

| chinezu_8455 a răspuns:

Ziua femei, ziua barbatului si 44 de sfinti

| JoKeRuUu a răspuns:

Mai stiu eu una ziua mea P:

| Valy_6238 a răspuns:

Cand e Craciunu?

| vulpix a răspuns:

...In majoritatea zonelor din tara dupa 1 martie se aleg asa zisele babe de luna noua., in traditia populara se spune ca trebuie sa ti alegi ca si baba exact ziua in care te ai nascut pentru ca baba sa te reprezinte tot restul anului.,daca ziua este posomorata si ploioasa o sa fii morocanos tot timpul, daca o sa fie frumoasa si insorita o sa fii vesel, asa ca spor in alegerea babelor!