| Lory_7688 a întrebat:

Cunoaste cineva agentia Royal Fly Agency.Am fost chemata la un interviu si nu stiu daca este o agentie serioasa.

Răspuns Câştigător
| laytTV a răspuns:

Royal Fly Agency - teapa In luna august 2012, ma indreptam catre Pasajul Lujerului cand am fost remarcata si oprita de o d-ra Anca, care m-a invitat la sediul agentiei de langa Pasajul Lujerului in blocul din spatele magazinului SIR la prima scara si au interfon 163, pentru a-mi prezenta o oferta de colaborare in vederea aparitiei mele in cataloagele de prezentare (reclama) a unor agentii importante, în reclame sau aparitii tv.
Ajunsa la sediu mi s-a spus ca am calitatile necesare pentru a fi model, am fost intoxicata de promisiuni de o angajata bine instruita, mi s-au facut 8 fotografii pe un aparat digital, mi s-a completat o fisa de inscriere si mi s-a cerut o taxa de inscriere de 70 Ron, asigurandu-mi-se in schimbul acesteia succesul garantat in acele cataloage. Am achitat aceasta taxa si mi s-a spus sa revin a doua zi pentru un interviu cu directoarea acestei agentii d-ra Pavel Sandra.
A doua zi de dimineata am fost sunata de la nr. de tel. de unde mi s-a cerut sa confirm prezenta mea in acea zi pentru interviu. La ora stabilita m-am prezentat la acelasi sediu unde am cunoscut-o pe directoarea escrocheriei care a inceput sa-mi spuna o alta poveste, diferita de cea anterioara, prin care mi se cerea sa achit o taxa de 200 Euro daca vreau sa beneficiez de acele aparitii in cataloagele de prezentare si de un contract pe 1 an cu agentia, sau sa achit aproximativ 300 Euro pentru un contract de 2 ani, in caz contrar voi beneficia doar de figuratie simpla. De asemenea mi s-a mai spus ca exista doua grupe, una de amatory si una de profesionisti iar in cea de amatory beneficiez doar de figuratie, pentru cealalta grupa trebuind sa achit taxele mai sus mentionate.
Am inchei acel contract reprosandu-I directoarei ca ma simt inselata, deoarece nu am fost informata correct in prima zi si am cerut restituirea taxei de inscriere, ceea ce mi s-a refuzat spunandu-mi-se ca am semnat fisa de inscriere - chestionar in care se precizeaza ca nu se restituie acea taxa.
Am motivat cererea mea si reiterez spunand ca sunt indreptatita sa mi se returneze acea suma in conditiile in care agentia si-a creeat un profit pentru care nu mi-a prestat nici un fel de servicii, ci mi-a vandut niste iluzii.
Ulterior am depus in scris cererea de restituire a taxei de inscriere primind un nr. de inregistrare (nr. 006), la care mi s-a raspuns cu un refuz total.
In continuare am depus plangere penala la politie impotriva lor. Daca mai este cineva intr-o situatie asemanatoare, o/il rog sa faca acelasi lucru pentru a nu fi doar cuvantul meu impotriva cuvantului lor, am depus plangere la politie. Powerd by DjAxell Romania!

35 răspunsuri:
| temugin a răspuns:

Este destul de serioasa, am un prieten care lucreaza acolo.

| Dristina a răspuns:

Firma e o mare teapa. Recruteaza persoane de pe strada, le promite ca apar in cataloage de prezentare, le ia taxa de inscriere de 59 lei apoi le spune ca de fapt pentru a aparea in cataloage trebuie sa incheie un contract intre 184-200 Euro pe 1 an sau 2. Niste escroci cu tupeu care se ocupa cu inselatorii si castiga bani din naivitatea oamenilor!

| Pesa_Andreea_1989 a răspuns (pentru laytTV):

Am patit acelasi lucru ca si tine, laytTV. insa pe mine m-a convins sa platesc si prima rata a contractului, cea de 50 euro. am fost tot timpul in dubii iar acum cand citesc cometariile voastre, indoielile mi se intaresc. nu stiu ce sa fac... cineva a zis aici k este firma serioasa... mai postati pareri si raspunsuri

| Rvl a răspuns (pentru laytTV):

Acelas lucru l-a patit si o bunicuta mergand pe strada cu 2 nepotele, a doua zi urmand sa mearga la un interviu pentru a afla mai multe detalii. Eu ca si parinte a uneia dintre nepotele, am vrut sa aflu mai multe detalii despre aceasta firma inainte ca ea sa mearga la interviu. Citind aceste lucruri postate de voi am mers impreuna cu bunica sa cerem banii inapoi, mai exact suma de 69, 50 x 2. Recunosc ca am plecat foarte revoltat si pus pe scandal, vazand ce au patit unii dintre voi. Binenteles ca ne-au spus ca banii nu se pot returna iar in acel moment m-au apucat nervii si am inceput sa vorbesc pe un ton mai tare cu o doamna domnisoara casierita, acesta a fost putin speriata de iesirea mea nervoasa si a chemat un pispirel cam brunetel. m-au pus sa completez o cerere pentru returnarea banilor urmand ca maine in jurul orei 16 sa merg sa-mi ridic banii. Am sa va tin la curent sa va spun ce se intampla maine.

| Flor_Florance_1954 a răspuns (pentru laytTV):

Eu am si apucat sa dau prima rata din cei 220 de euro si sa semnez acel contract sa inteleg ca am ramas fara aproape 3 mil lei?

| Flor_Florance_1954 a răspuns (pentru temugin):

Cred ca tu esti prietenul!

| design7 a răspuns (pentru Pesa_Andreea_1989):

Si pana la urma la tine cum a fost? Ai dat si restul de banii? Sau ai reusit sa iti recuperezi banii?

| design7 a răspuns (pentru Flor_Florance_1954):

Flor Florance tu pana la urma ai ramas fara banii sau ai reusit sa ii recuperezi? Eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si vreau sa stiu cum sa fac.

| Flor_Florance_1954 a răspuns:

Pentru. ce i inselati, mergeti urgent la un avocat, eu am promisiuni ca recuperez banii saptamana viitoare, incercati si voi bafta!

| Flor_Florance_1954 a răspuns (pentru design7):

Mergi repede la un avocat, cu contractul, i ti spune ce sa faci, de fapt i ti face el o notificare, prin care i ti cere banii inapoi si rezilierea contractului, pe mine m au contactat sa mi dea banii saptamana viitoare, bafta

| Flor_Florance_1954 a răspuns:

Am vazut la TV.ca o institutie serioasa nu cere banii inainte, deci astia traiesc numai din inselaciuni, feritiva de asa ceva!

| Flor_Florance_1954 a răspuns:

Mie mi-au dat banii, bafta si voua

| Flor_Florance_1954 a răspuns:

Eu am luat banii voi?

| Flor_Florance_1954 a răspuns:

A mai reusit cineva sa si iabanii inapoi?

| angeldrag29 a răspuns (pentru laytTV):

La fel am patit si eu, m-au convins sa platesc prima rata de 50 euro si cand le-am spus ca vreau sa reziliez contractul m-a amenintat ca primesc citatie sa raspund penal! Mi se pare de-a dreptul o mare grosolonie sa vrea sa te forteze sa platesti, ba a mai ridicat si tonul la mine prin telefon, atata timp cat eu sunt cea inselata!

| maryssany a răspuns (pentru angeldrag29):

Buna,si eu am fost inselata si am platit 150 de euro si nik.nici macar nu m-a sunat sa vin sa ridic albumu sau vreo activitate ceva.in fine, eu vreau sa ma duc sa le fac scandal mare acolo zilele astea si daca mai doreste cineva poate sa ma contacteze si sa mearga cu mine in caz ca nu va inapoiat banii. pana la urma trebuie sa se desfinteze ``agentia`` asta fantoma care pacaleste atata lume zi de zi.mie daca nu imi da bani ma jur ca le sparg toate geamurile ca sa le dau si eu paguba.

| Clara2007 a răspuns (pentru maryssany):

Buna, si eu sunt in aceeasi situatie. Trebuia sa merg la sedinta foto si nu m-am mai dus. M-a amenntat la telefon cu citatie cand i-am spus ca nu vin. Am trimis prin posta scrisoare cu valoare declarata si confirmare de primire prin care cer rezilierea contractului si restituirea banilor. Ce ai facut astazi?

| Clara2007 a răspuns (pentru angeldrag29):

Si eu sunt in aceeasi situatie. Ti-au trimis citatie pana acum?

| Claudellee a răspuns:

Flor_Florence_1954, e azi am semnat contractul si am achitat 170 ron. Imi poti da, te rog, nr de tel sa ti pun mai multe intrebari in legatura cu procedurile pe care trebuie sa le fac pentru a rezilia contractul?

| Claudellee a răspuns (pentru Flor_Florance_1954):

Astept un raspuns, te rog mult

| Claudellee a răspuns (pentru Flor_Florance_1954):

Da mi un mail, te rog cu nr, ca sa nu fie publicat aici daca nu esti de acord. claudia_dinamo_m3@yahoo.com. astept raspuns si aici. merci!

| Claudellee a răspuns (pentru Clara2007):

Ce ai facut pana la urma? eu am de gand sa fac la fel ca si flor florence

| Fabian_Alexandra_1992 a răspuns:

Eu am dat 200 de euro si ii primesc inapoi bani. deoarece eu la o sedinta de pozare o sa primesc 200 de euro sau 400 sau 600.sa stiti si va dau cuvantul de onoare ca este o agentie serioasa care nu glumeste.

| deeadeliutza a răspuns (pentru Flor_Florance_1954):

Sunt in aceeasi situatie... ajuta-ma te rog.mi-au luat banii pentru inscriere pentru mine si copil si am apucat sa dau si prima rata din contract cu gandul ca voi face ceva bun si frumos pentru copilul meu.ce sa fac sa imi recuperez banii?

| deeadeliutza a răspuns:

Innebunesc de ce am citit aici.de ce oare nu am cautat mai devreme pe net despre astia.nu imi vine sa cred.am cheltuit banutii copilasului meu pe niste iluzii.innebunesc nu vreau sa cred asa ceva. ajutati-ma va rog.ce sa fac?

| Daniela_Roman_1963 a răspuns:

Cred ca este o escrocherie pentru. ca in contract spune ca abia dupa 60 de zile de la efectuarea pozelor se da albumul. Deci banii raman la ei in aceasta perioada iar in timpul acesta ei nu fac nicio incercare de a obtine vreun contract pentru. a ne recupera investitia. Fetita mea de zece ani si cu mine (naiva), am fost atrase in aceasta afacere profitabila pentru. ei dar negativa si paguboasa pentru. noi. Mie mi-au spus ca in suma de 198 euro se vor face niste cursuri de pregatire. Unde scrie asta in contract, ca in suma de 200 euro copilul meu va participa la cursuri de actorie, dictie si miscare, cind acolo scrie ca, albumul costa atitia bani. Asa de scump este acest album de parca ar fi poleit cu aur.Cum sa fac sa imi recuperez prima rata? Ajutati-ma va rog, cu un sfat. Ce urat, de sarbatori, sa fiu inselata. Cred ca falimentul ii maninca pentru. ca fac pacate, acum in preajma Craciunului.

| Ioana_Yoana_1992 a răspuns (pentru Pesa_Andreea_1989):

Buna! Ai platit si restul ratelor? Ai continuat colaborarea? Ai fost chemata la prezentari si la ce mai promiteau ei? Pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie: am platit 70lei(taxa d inscriere) si 100euro, iar acum ma suna sa merg dupa album si sa platesc restul d 100euro...si nu stiu c sa fac, sincer!

| Ioana_Yoana_1992 a răspuns (pentru Fabian_Alexandra_1992):

Ai fost chemata la sedinte foto sau prezentari si ai fost platita cu banii promisi? Astept un raspuns! Multumesc!

| mike17xxl a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru la lujerului...am platit 70 lei prima taxa apoi 150 lei si apoi ma suna agitata tipa sa platesc restul de bani. dupa ce am citit pe net o sa depun plangere la politie.sa va uitati pe siteul lor sa vedeti ca sunt puse la misto firmele cu care "colaboreaza" deoarece pe orice site daca dai click pe o firma te trimite pe siteul lor.la ei sunt doar poze cu emblema firmei cu care ar colabora.o mare teapa.plus ca numele este aproape identic cu o firma serioasa de modele.e firma fantoma parerea mea. daca si a recuperat cineva banii astept sa mi zica si mie.