| AxlRose1 a întrebat:

Cunoaste cineva agentia Gloss-Agency? Am fost chemat la un interviu si nu stiu daca este o agentie serioasa.
Ma indreptam catre metrou la Universitate (iesirea dinspre nord) cand am fost remarcat si oprit de o d-ra Anca, care m-a invitat la sediul agentiei dintr-un bloc situat in apropriere, pentru a-mi prezenta o oferta de colaborare in vederea aparitiei mele in cataloagele de prezentare (reclama) a unor agentii importante (Gillette de ex.).

Răspuns Câştigător
| UrbanViolent a răspuns:

In general cei care abordeaza in metrou, pe strada etc. sunt oameni neseriosi care urmaresc sa obtina o taxa de la tine, iti fac 2-3 poze si gata colaborarea. Si numele mi se pare dubios rau, nu am auzit in viata mea de o colaborare intre gillette si firma asta fantoma. Si sediul intr-un bloc? sa fim seriosi..si la mine in oras stau oameni pe la colturi si abordeaza fete de tot felul..cat ti-a zis sa platesti pentru inceput?

35 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Am fost si eu chemata asa "intr-un bloc". nu nu e firma serioasa. prima data iti cere vreo 40-60 de lei taxa de inscriere, iti fac 2-3 poze, apoi iar vreo 200 de euro ca sa colaborezi nu stiu cu cine si apoi dispar! eu nu am picat in plasa dar cunosc persoane care au facut-o!

| Grecea_Adriana_Cristina_1990 a răspuns (pentru tuGatita):

Buna! si eu am patit-o! am platit toata taxa de 200 de euro si apoi, a 2-a zi m-au chemat sa facem albumul, l-am facut si in urma cu o luna m-au chemat sa-l ridic si mi s-a spus ca in 3 saptamani maxim o luna o sa incepem activitatea! a trecut o luna si nu m-au sunat, i-am sunat eu si mi s-a spus ca s-au inceput activitatile doar ca nu s-a ajuns la categoria fetitei mele de varsta, respectiv 2 ani jumatate si ca s-a inceput cu oamenii mari, cu adulti si ca in fiecare saptamana este cate o categorie! Tin sa precizez ca am semnat un contract pe un an de zile cu ei! nici eu nu stiu ce sa cred! daca tu cunosti persoane care au patit-o te rog sa-mi trimiti un mesaj pe facebook ADRIANA SI LAURENTIU GRECEA sa-mi povestesti mai exact cum s-a intamplat si in ce fel! te rog frumos!

| MiriamX a răspuns:

Mda si eu mi-am luat teapa am achitat si taxa de 70 de lei am mai dat si 200 de ron si acum ma ameninta ca ma da in judecata daca nu achit ink 230 de lei pentru acel album si pana acu nu mi s-a facut nici o poza happy... are cineva vreun sfat util? plus ca domnisoara/ doamna care m-a sunat s-a enervat cand i-am spus ca nu am cum sa achit aceasta suma si mi-a dat cu "jet"pe romaneste spunandu-mi k ma da in judecata.

| MiriamX a răspuns:

Unde i s-a spus acest lucru? Royal fly agency din pagina in pagina am gasit ca de fapt ar fi firma asta gloss care de fapt nu prea le-a mai mers cu mintitu si au deschis alta... iar asa numitul "birou"nu mi s-a parut prea serios, si am intrebat un jurist si mi-a spus ca apeleaza doar la slabiciunile unei persoane iar pentru un avocat iti ia numai 600 de lei pentru a se uita cu coada ochiului peste niste foi, ce sa mai zic sa te bage si in proces. Plus ca ei au primit niste bani in urma carora pentru client a fost nonprofit si asta nu prea e legal...

| andragirl a răspuns:

Eu m-am inscris in aprilie la ei la Gloss impreuna cu baietelul meu si pana acum sunt foarte multumita de serviciile lor.Acum cateva zile am participat la un prim casting la un lant de magazine sport pentru copii.Toti parintii am fost foarte incantati.

| andragirl a răspuns:

DA am vazut asemanarea, NICI UNA, aici se vede clar cat de bine esti tu intentionata.Cu siguranta doresti doar sa lovesti in niste oameni mintind.

| winterlullaby a răspuns (pentru andragirl):

Se pot observa asemanari clare, una din ele ar fi poza firmelor de parteneriat care e aceeasi pe ambele site`uri si e doar o poza salvata ( o poti salva chiar si tu in calculator ) acelasi program, aceeasi suma ( pentru inscriere si pentru contract ), acelasi mod de abordare, data in care s-a inchis " Royal" este in martie, prin coincidenta, aceeasi luna in care s-a deschis " Gloss ", daca doresti pot continua. Nu am intentii rele, ba dimpotriva, incerc sa ajut o prietena si sa ajut alti oameni care dupa cum vezi, sunt nemultumiti. Mintind? Nu vad minciuna in asta. Si dubios mi se pare ca, uitandu-ma pe profilul tau, doar 2 raspunsuri ai si doar la aceasta rubrica despre agentie si destul de convinse.

| annnemarie a răspuns (pentru winterlullaby):

Si eu am vazut site-urile voi cred ca sunteti nebuni, nu seamana deloc! Eu sunt inscrisa la ei am fotografia pe site, taxa am recuperat-o, participand la sampling pentru un magazin.Am platit 70 lei si am luat 130lei, deci daca am castigat 60 lei am fost pacalita dupa parerea voastra!?

| andragirl a răspuns (pentru winterlullaby):

Mai eu am vazut din nou site-urile si chiar f f atenta chiar nu seamana nimic! Noi am mai fost abordati tot in sistemul asta pe strada in diverse zone,afi, obor, unirii, romana de diferite firme asemanatoare, ni s-a prezentat oferta dar nu am avut incredere.Acum pentru prima data l-am inscris pe cel mic, si am semnat un contract pentru ca cei de la agentia gloss nu mi-au prezentat lucruri false ca ceilalti, plus ca am fost insotita si de un avocat.Si in legatura cu profilul meu, vazand coment voastre am hotarat sa raspund facand un cont, eu nu le iau apararea sau ceva de genu, am spus doar ce mi s-a intamplat mie.Multumesc si sper ca voi care aveti probleme sa le rezolvati.

| andragirl a răspuns (pentru winterlullaby):

Mai eu am vazut din nou site-urile si chiar f f atenta chiar nu seamana nimic! Noi am mai fost abordati tot in sistemul asta pe strada in diverse zone, afi, obor, unirii, romana de diferite firme asemanatoare, ni s-a prezentat oferta dar nu am avut incredere.Acum pentru prima data l-am inscris pe cel mic, si am semnat un contract pentru ca cei de la agentia gloss nu mi-au prezentat lucruri false ca ceilalti, plus ca am fost insotita si de un avocat.Si in legatura cu profilul meu, vazand coment voastre am hotarat sa raspund facand un cont, eu nu le iau apararea sau ceva de genu, am spus doar ce mi s-a intamplat mie.Multumesc si sper ca voi care aveti probleme sa le rezolvati.

| bogdan810 a răspuns (pentru winterlullaby):

(Ce imi recomandati? Parul prins intr-un coc s-au lasat liber si indreptat/buclat? Am o petrecere cu fostii colegi de liceu! O sa port o rochita rosie eleganta big grin)INTREBAREA INTELIGENTA A PROFILULUI winterlullaby! SA FIM SERIOSI O PERSOANA CARE PUNE PE NET O ASA INTREBARE ISI DA CU PAREREA DESPRE O SOCIETATE COMERCIALA ARUNCAND CU NOROI SI AFIRMATII FALSE.Eu m-am inscris la multe agentii de genu.acum cateva zile si la gloss, am facui-o deoarece fratele meu inscris si el in aprilie deja a castigat mai mult decat a platit la taxa de inscriere.Si pentru cei care nu stiu cam toate firmele percep aceleasi taxe si aceleasi comisioane asta nu inseamna ca au legatura intre ele.

| MiriamX a răspuns (pentru winterlullaby):

Winterlullaby - mai nou domnisoara de acolo m-a sunat a doua oara si mi-a spus la telefon exact acelasi text ca si prima data cand m-a amenintat ca o sa vorbeasca cu un avocat. Si i-am spus ca mi-a mai zis asta, de fapt ea si uitase ca mai m-a sunat... incep sa cred ca au textele facute.

| Gulbahar a răspuns:

Buna! am avut si eu "norocul" sa dau peste cineva de la aceasta agentie, care efectiv a fugit dupa mine, cand a vazut ca ma intorc din drum; au inceput cuvintele de lauda si promisiuni de promovare cosmetice L'oreal si Vichy pentru cataloage sambata si duminica, cu plata (intre 50-80Euro) imediat dupa participare + cadou produsele promovate, apoi m-a invitat la sediu unde o duduie la inceput draguta, ulterior aroganta mi-a spus ca se incheie contract pe un an de zile (care se poate rezilia fara alte probleme daca nu mai doresc acea colaborare)si va trebui sa platesc decat 69lei, urmand ca apoi sa aiba loc sedinta foto pentru promovare pe site, etc. si un interviu cu sefa agentiei. Toate bune si frumoase, insa cand i-am zis ca eu deja am poze de promovare a spus ca trebuie realizate doar de ei - bun, nu ca ar fi asta o problema, dar cum nu stiam efectiv nimic despre aceasta agentie i-am zis ca nu-i pot da un raspuns pe moment, ca revin in alta zi (la care tipa deja si-a schimbat atitudinea, intrebandu-ma ce nu-mi convine, de ce sa ma mai gandesc, etc). Apoi am intrebat-o cand se incheie contractul - zicea ca se incheie pe loc si mi-a cerut cei 69lei; cand i-am zis ca nu am bani la mine mi-a zis daca nu cumva am card, sa iau de pe el si tot nu a renuntat pana nu i-am dat acont de 35 lei; mai mult, mi-a zis sa fac pozele chiar in acel moment, ca ce-mi trebuie pregatire pentru poze. Mie nu mi-a vorbit de alte costuri....cand am ajuns acasa am vazut ca pe bonul fiscal scria rata taxa inscrieie... chiar iti cere sa dai 200Euro pentru album? mi se pare total aiurea! La interviu cum e? Iti explica in detaliu termenii contractului, costuri (pentru album), comisioane, etc? Eu ma gandesc sa-i cer banii inapoi daca e vorba de costuri suplimentare - nu am de gand sa dau 200 Euro. Please, help me!

| ma3 a răspuns (pentru Gulbahar):

Mie mi-a dat chitanta.

| annnemarie a răspuns:

Si eu am vazut site-urile voi cred ca sunteti nebuni, nu seamana deloc! Eu sunt inscrisa la ei am fotografia pe site, taxa am recuperat-o, participand la sampling pentru un magazin.Am platit 70 lei si am luat 130lei, deci daca am castigat 60 lei am fost pacalita dupa parerea voastra!?

| MiriamX a răspuns (pentru annnemarie):

Nu stiu cum ai achitat tu doar 70 de lei si ai si participat la acel "sampling" pentru ca ti se cerea frumoasa suma de 200 de euro inainte de a participa la orice sedinta happy

| annnemarie a răspuns (pentru MiriamX):

OF...sampling-inpart pliante pentru a promova un nou magazin.Asta am bifat eu in acel chestionar de prezentare, avand o inaltime f mica nu mi-au propus mai mult, nu am semnat un contract.

| SorinaMarinelaM a răspuns:

Nu este o firma serioasa si daca v-ati interesa, sunt mai multe comentarii negative despre "aceasta minunata agentie". Membrii agentiei fantoma isi stiu poeziile foarte bine si incearca din rasputeri sa convinga cat mai multa lume, iar la un moment dat chiar nu poti scapa efectiv de ei, deoarece te sufoca pana faci ca ei. Am trecut prin asta si vorbesc din realitate. Am fost abordata de un tip la universitate si am fost dusa la acel sediu din scara unui bloc, la etajul 2 parca. Acolo m-a preluat o domnisoara, care statea la un birou. Mi s-a parut foarte ciudata locatia, aspectul camerei si persoanele din din camera. In fine, nu sunt o persoana, care trage concluzii din prima, si am vrut sa vad cum sta treaba. Fetita aia parca recita un roman, nici nu aveai curajul sa o intrerupi caci prea frumos te incanta cu ceea ce vroiai sa auzi. Am platit asa numita taxa de 70 lei, mi-a facut 3 poze si trebuia sa intru in biroul "faimoasei" directoare pentru mai multe detalii. Pe acea tipa colorata o mai vazusem la intrare si credeam ca este o papagalita ca si aceea care mi-a vorbit. Am asteptat 5 minute si vad ca vine doamna directoare. Cand am vazut-o mi-a picat fata, nu credeam asa ceva. I-am pus cateva intrebari, binenteles cand reuseam si eu sa o intrerup din discursul bine invatat si evita pur si simplu esenta subiectului. Cand am intrebat-o ce colaboratori au, mi-a spus ca scrie pe internet si i-am zis ca m-am uitat si nu scrie nimic in legatura cu asta. Apoi mi-a spus ca pagina este in constructie si a inceput sa imi insiruie toate firmele cunoscute, gen:Nivea, gilette, l'oreal, oriflame etc. apoi a inceput sa ma atraga in capcana "constractului" si i-am spus ca ma voi gandi. Dupa aceea mi-a zis sa ii sun si sa le dau raspunsul pana in ora 15 caci locul meu pentru un book profesional va fi preluat de altcineva. Nu i-am sunat, caci aveam dubii, si nu voiam sa pierd 200 de euro, aiurea. Am asteptat 2luni de zile sa particip la un eveniment sigur cum mi s-a spus la inceput, prin care imi voi recupera banii de inscriere. Nici astazi nu m-au sunat, nici pozele nu le-au pus pe site, nimic. Tot ceea ce am primit a fost un bon cu suma de 70 de lei. directoarea umbla efectiv cu fundul si burta pe afara, plus ca sanii ii ieseau vulgar in evidenta. Tinuta nu era nici pe aproape pentru o asa numita directoare. As dori sa imi recuperez banii, pentru ca este dreptul meu, stiti cumva cum? Sau daca se mai poate face ceva?

| SorinaMarinelaM a răspuns:

Nu este o firma serioasa si daca v-ati interesa, sunt mai multe comentarii negative despre "aceasta minunata agentie". Membrii agentiei fantoma isi stiu poeziile foarte bine si incearca din rasputeri sa convinga cat mai multa lume, iar la un moment dat chiar nu poti scapa efectiv de ei, deoarece te sufoca pana faci ca ei. Am trecut prin asta si vorbesc din realitate. Am fost abordata de un tip la universitate si am fost dusa la acel sediu din scara unui bloc, la etajul 2 parca. Acolo m-a preluat o domnisoara, care statea la un birou. Mi s-a parut foarte ciudata locatia, aspectul camerei si persoanele din din camera. In fine, nu sunt o persoana, care trage concluzii din prima, si am vrut sa vad cum sta treaba. Fetita aia parca recita un roman, nici nu aveai curajul sa o intrerupi caci prea frumos te incanta cu ceea ce vroiai sa auzi. Am platit asa numita taxa de 70 lei, mi-a facut 3 poze si trebuia sa intru in biroul "faimoasei" directoare pentru mai multe detalii. Pe acea tipa colorata o mai vazusem la intrare si credeam ca este o papagalita ca si aceea care mi-a vorbit. Am asteptat 5 minute si vad ca vine doamna directoare. Cand am vazut-o mi-a picat fata, nu credeam asa ceva. I-am pus cateva intrebari, binenteles cand reuseam si eu sa o intrerup din discursul bine invatat si evita pur si simplu esenta subiectului. Cand am intrebat-o ce colaboratori au, mi-a spus ca scrie pe internet si i-am zis ca m-am uitat si nu scrie nimic in legatura cu asta. Apoi mi-a spus ca pagina este in constructie si a inceput sa imi insiruie toate firmele cunoscute, gen:Nivea, gilette, l'oreal, oriflame etc. apoi a inceput sa ma atraga in capcana "constractului" si i-am spus ca ma voi gandi. Dupa aceea mi-a zis sa ii sun si sa le dau raspunsul pana in ora 15 caci locul meu pentru un book profesional va fi preluat de altcineva. Nu i-am sunat, caci aveam dubii, si nu voiam sa pierd 200 de euro, aiurea. Am asteptat 2luni de zile sa particip la un eveniment sigur cum mi s-a spus la inceput, prin care imi voi recupera banii de inscriere. Nici astazi nu m-au sunat, nici pozele nu le-au pus pe site, nimic. Tot ceea ce am primit a fost un bon cu suma de 70 de lei. directoarea umbla efectiv cu fundul si burta pe afara, plus ca sanii ii ieseau vulgar in evidenta. Tinuta nu era nici pe aproape pentru o asa numita directoare. As dori sa imi recuperez banii, pentru ca este dreptul meu, stiti cumva cum? Sau daca se mai poate face ceva? As dori sa facem ceva in aceasta privinta.

| iullliana14 a răspuns:

In urma cu vreo 2-3 saptamani am fost abordata de catre un baiat, tot pe la Universitate. Si-a spus repede discursul dupa care m-a rugat sa merg la sediul firmei. Mi s-a parut ciudat cand am vazut ca intram intr-un bloc. Am crezut ca poate sediul este undeva la parter, cum mai sunt cabinete stomatologice. Dar nu, am urcat la etajul 2 parca si am intrat intr-un apartament unde erau vreo 2-3 fete si un baiat care pareau ca au foarte multa treaba. Se tot plimbau de colo colo cu niste foi in mana.In gandul meu a fost ceva de genul: astia fac videochat sau filme pornolaughing). M-a preluat o domnisoara foarte draguta care mi-a explicat cum o sa colaborez cu niste firme mari, ca eu imi aleg ziua cand o sa merg sa ma aranjeze pentru poze, ca o sa fiu platita intre 35-50euro pentru sedinta foto si ca aici intra si timpul in care in care sunt aranjata si ca totul dureaza cam 3 ore.Aa, si ca o sa primesc cate un set de produse din cele care or sa fie folosite pe mine. Toate bune si frumoase... apoi mi-a spus de aceasta taxa de 70lei si i-am zis ca nu am sa-i dau. Mi-a spus ca pot sa-i las oricat am si ii dau restul in alta zi. A insistat in asa hal incat am crezut ca o sa-mi ia si hainele de pe mine si i-am dat 20 lei, bani pentru care am primit un bon fiscal. A ramas ca o sa ma sune cineva la vreo 2-3 zile dupa ca sa stabilim cand ma duc sa "termin inscrierea", adica sa dau restul banilor.Am fost sunata in joia respectiva, dar nu am raspuns din diverse motive. Am crezut ca au uitat de mine, dar dupa o saptamana am fost sunata iar si oarecum certata ca nu raspunsesem la apelul anterior. Am stabilit ca ii sun eu dupa Craciun (adica azi) sa le spun cand merg. Eram hotarata sa sun, dar am zis mai intai sa dau un search pe google sa vad daca gasesc ceva. Am tot incercat sa intru pe site-ul lor, dar nu mi se incarca pagina. Am crezut ca e de la net, dar nu, pe alte pagini pot sa intru foarte usor. Iar dupa tot ce am citit aici, clar nu o sa mai sun. Poate doar ca sa-i injurlaughing. Aaaa, si tipa cu care am vorbit la telefon a tinut sa-mi tot spuna ca trebuie sa ne miscam repede ca din ianuarie incep campaniile. Adica sa ma duc cat mai repede sa dau restul banilor pentru taxa de inscriere. In ziua in care am fost abordata pe strada, am vorbit cu o colega despre chestia asta si mi-a spus sa am grija ca asa a patit si ea. A fost abordata pe strada, dusa la sediul firmei, i s-a cerut taxa de 70 lei, iar cand a venit momentul sa faca poze i s-au cerut 200euro. Stiind lucrul asta, cand am vorbit cu acea domnisoara la telefon i-am spus de treaba asta si a inceput alt discurs si anume, ca sunt doua variante: 1. cea in care mergi la ei la agentie sa-ti faca un book profesional si atunci dai 200euro. 2. varianta in care colaborezi cu ei pentru niste campanii si dai doar 70 lei. Mie una mi-a sunat cam la fel, dar fie, trecem peste. Sper doar ca daca o sa mai fiu sunata si le spun ca nu ma mai intereseaza, sa nu inceapa cu amenintari. Sunt curioasa ce s-ar intampla daca cineva ar trimite un control pe la ei.

| iullliana14 a răspuns:

In urma cu vreo 2-3 saptamani am fost abordata de catre un baiat, tot pe la Universitate. Si-a spus repede discursul dupa care m-a rugat sa merg la sediul firmei. Mi s-a parut ciudat cand am vazut ca intram intr-un bloc. Am crezut ca poate sediul este undeva la parter, cum mai sunt cabinete stomatologice. Dar nu, am urcat la etajul 2 parca si am intrat intr-un apartament unde erau vreo 2-3 fete si un baiat care pareau ca au foarte multa treaba. Se tot plimbau de colo colo cu niste foi in mana.In gandul meu a fost ceva de genul: astia fac videochat sau filme pornolaughing). M-a preluat o domnisoara foarte draguta care mi-a explicat cum o sa colaborez cu niste firme mari, ca eu imi aleg ziua cand o sa merg sa ma aranjeze pentru poze, ca o sa fiu platita intre 35-50euro pentru sedinta foto si ca aici intra si timpul in care in care sunt aranjata si ca totul dureaza cam 3 ore.Aa, si ca o sa primesc cate un set de produse din cele care or sa fie folosite pe mine. Toate bune si frumoase... apoi mi-a spus de aceasta taxa de 70lei si i-am zis ca nu am sa-i dau. Mi-a spus ca pot sa-i las oricat am si ii dau restul in alta zi. A insistat in asa hal incat am crezut ca o sa-mi ia si hainele de pe mine si i-am dat 20 lei, bani pentru care am primit un bon fiscal. A ramas ca o sa ma sune cineva la vreo 2-3 zile dupa ca sa stabilim cand ma duc sa "termin inscrierea", adica sa dau restul banilor.Am fost sunata in joia respectiva, dar nu am raspuns din diverse motive. Am crezut ca au uitat de mine, dar dupa o saptamana am fost sunata iar si oarecum certata ca nu raspunsesem la apelul anterior. Am stabilit ca ii sun eu dupa Craciun (adica azi) sa le spun cand merg. Eram hotarata sa sun, dar am zis mai intai sa dau un search pe google sa vad daca gasesc ceva. Am tot incercat sa intru pe site-ul lor, dar nu mi se incarca pagina. Am crezut ca e de la net, dar nu, pe alte pagini pot sa intru foarte usor. Iar dupa tot ce am citit aici, clar nu o sa mai sun. Poate doar ca sa-i injurlaughing. Aaaa, si tipa cu care am vorbit la telefon a tinut sa-mi tot spuna ca trebuie sa ne miscam repede ca din ianuarie incep campaniile. Adica sa ma duc cat mai repede sa dau restul banilor pentru taxa de inscriere. In ziua in care am fost abordata pe strada, am vorbit cu o colega despre chestia asta si mi-a spus sa am grija ca asa a patit si ea. A fost abordata pe strada, dusa la sediul firmei, i s-a cerut taxa de 70 lei, iar cand a venit momentul sa faca poze i s-au cerut 200euro. Stiind lucrul asta, cand am vorbit cu acea domnisoara la telefon i-am spus de treaba asta si a inceput alt discurs si anume, ca sunt doua variante: 1. cea in care mergi la ei la agentie sa-ti faca un book profesional si atunci dai 200euro. 2. varianta in care colaborezi cu ei pentru niste campanii si dai doar 70 lei. Mie una mi-a sunat cam la fel, dar fie, trecem peste. Sper doar ca daca o sa mai fiu sunata si le spun ca nu ma mai intereseaza, sa nu inceapa cu amenintari. Sunt curioasa ce s-ar intampla daca cineva ar trimite un control pe la ei.

| bogdan810 a răspuns:

(Ce imi recomandati? Parul prins intr-un coc s-au lasat liber si indreptat/buclat? Am o petrecere cu fostii colegi de liceu! O sa port o rochita rosie eleganta )INTREBAREA INTELIGENTA A PROFILULUI winterlullaby! SA FIM SERIOSI O PERSOANA CARE PUNE PE NET O ASA INTREBARE ISI DA CU PAREREA DESPRE O SOCIETATE COMERCIALA ARUNCAND CU NOROI SI AFIRMATII FALSE.Eu m-am inscris la multe agentii de genu.acum cateva zile si la gloss, am facui-o deoarece fratele meu inscris si el in aprilie deja a castigat mai mult decat a platit la taxa de inscriere.Si pentru cei care nu stiu cam toate firmele percep aceleasi taxe si aceleasi comisioane asta nu inseamna ca au legatura intre ele.

| winterlullaby a răspuns (pentru bogdan810):

Site-ul asta e creat pentru tot felul de intrebari, am libera alegere sa intreb si cea mai stupida treaba laughing. Ma amuzati ca toti cei care ati sarit cu gura aici numai aici aveti raspunsuri, si sariti ca arsii, dar in fine. Nu va cunosc, si nici nu vreau. Daca voua v-a mers bine, felicitari, atunci nu va mai bagati, nu e ca si cum am postat ceva colosal pe un perete si v-am acoperit voua fereastra cu el si nu e ca si cum ar fi firma voastra ca sa faceti atata scandal. Eu aici incerc sa ajut, pentru ca am fost intr-o situatie similara cu o agentie acum cativa ani si stiu cum e, ca sentiment. Nu am venit aici sa ma cert, asa ca nu va mai obositi sa imi raspundeti. Vedeti-va mai bine de bucuria voastra ca v-a mers bine!

| AxlRose1 explică:

70 ron, din care 40 am dat azi, urmand sa "completez taxa de inscriere" cu inca 30 ron in timpul zilei de maine; asta e ..am cam muscat-o happy

| UrbanViolent a răspuns (pentru AxlRose1):

E clar, dubioasa afacere. Incearca totusi sa o dregi cumva..desi faptul e consumat. Tot ce mai poti face de acum e sa te bucuri de alea 2-3 poze pe care o sa ti le faca

| Grecea_Adriana_Cristina_1990 a răspuns:

Buna AxlRose 1, si eu am fost oprita de reprezentanti acestei agentii pe strada exact in locul in care ai fost si tu! eu am fost pentru fetita mea, am platit acea taxa de 70 de lei si a 2-a zi am fost sunata sa vin la interviu sa vb cu o anume directoare de prezentare (Luiza cea bruneta) mi s-a oferit un contract pe un an de zile pentru care am platit 198 de euro pentru albumul foto! a 2-a zi am fost chemata sa facem sedinta foto pentru album, dupa 3 saptamani am fost sunata sa ridic albumul foto, l-am luat si mi-a spus acea domnisoara ca in 2 sapt maxim 3 o sa incepem activitatea! au trecut 3 saptamani si azi exact azi i-am sunat si mi s-a spus ca activitatile au inceput dar s-a inceput cu alte categorii de varsta si ca mai dureaza putin si cu siguranta o sa fiu sunata! acum nu stiu ce sa mai cred avand in vedere ca in momentul cand am incheiat contractul mai exact pe 5 aprilie mi s-a spus ca daca platesc suma integral o sa incepem mai repede, doar acest fapt ma face sa ma gandesc ca am fost un pic pacalita dar sa vedem ce o sa iasa! ma mai gandesca la un lucru, era multa lume acolo si nu cred eu ca o sa pacaleasca atata lume si in contract scrie clar ca cine nu isi respecta contractul o sa aiba de suferit! mie mi s-a parut serios acum nu stiu daca am gresit, oricum n-o sa stau cu mainile in san! tu ce ai facut? te-ai inscris doar cu taxa de 70 de lei sau ai ajuns mai departe? astept raspunsul tau!

| Leksie a răspuns (pentru Grecea_Adriana_Cristina_1990):

Si eu am fost in aceeasi situatie, am platit doar prima rata de contract, dupa care am facut cautari mai amanuntite si am gasit despre ce spuneati voi cu royal agency asa ca m`am dus imediat sa reziliez contractul si sa imi iau suma inapoi ( mentionez ca nu am facut poze, nu am beneficiat de niciun serviciu de la ei ). evident ca nu mi-am mai luat nimic inapoi, au spus ca ma anunta in legatura cu rezilierea ( am facut cerere de reziliere si restituire a sumei ) intr-o luna maxim, a trecut o luna si nimic. nu e firma serioasa, am fost cu parintele caci abia am 18 ani impliniti si am fost tratati ca un gunoi a doua oara ( ne-au amenintat ca ne dau in judecata, pe ce motiv inca nu am inteles straight face... ) si plus de asta, domnisoara care mi-a luat mie interviu in prima zi avea un nume, apoi printr`un miracol, avea alt nume cand am fost pentru reziliere. ( desi tinuta, cu balcoanele explodandu`i din decolteu si fusta care permitea vederii mai mult decat era nevoie, nu prea emana ceva serios ) si nu a dat dovada de prea multe cunostinte. ( i-am spus ca sunt clasa a 12`a si m-a intrebat daca dau capacitate big grin. i-am spus ca sunt la real si m-a intrebat daca dau la geografie sau istorie si alte intrebari cam. sa zic, total paralele de realitate ) amuzant. deci, este destul de demoralizant. ( recunosc, am fost orbita de idee pentru ca mereu mi-am dorit sa merg pe domeniul asta si nu m`am mai gandit la detaliile de genul, dar mi-a lasat un gust amar toata teapa asta. ) si ceea ce mi s-a parut foarte dubios a fost ca domnisoara la interviu a spus ca sunt foarte putini cei cu contracte caci se face o preselectie si. nu toti sunt chemati la interviu ( tot nu ma prind care a fost preselectia ) iar apoi cand am fost la " cearta " scosese dosarul cu contracte si erau peste 100. deci, stati departe, sfatul meu! ( si de curiozitate, cei care ati sarit cu gura ca e agentie serioasa, puteti, va rog frumos, sa detaliati evenimentele si cum ati beneficiat de servicii si cat de minunat a fost? big grin. chiar insist )

| annnemarie a răspuns (pentru Leksie):

Eu nu am platit decat 70 lei.....si am fost multumita de ei, plus ca am vorbit cu o multime de persoane care la fel au platit tot 70 lei si nu au reprosuri.Sincer chiar nu inteleg cum unii cred ca daca platesc 70 sau mai mult ajung vedete.La fel nu inteleg de ce unele fete care nu au nimic in comun cu o agentie se inscriu apoi denigreaza.

| Leksie a răspuns (pentru annnemarie):

Ok, eu vorbeam de contract care e 200 de euro, nu taxa de inscriere de 70 de lei. din ce mi s-a explicat, acea taxa consta doar in inscriere pentru preselectii, tu ai fost la preselectii? imi poti descrie despre activitatile de care ai beneficiat si esti multumita? mersi!

| market a răspuns:

Si eu am platit acea taxa de 70 la ei la gloss, cu toate ca am mai fost inscris si la alte agentii, cred ca de data asta chiar colaborez cu cineva serios, ei nu mi-au garantat ca altii ca o sa devin vedeta doar ca o sa particip la castinguri, acolo depinzand doar de mine si asta am apreciat f mult plus ca fetele de acolo chiar sunt foarte dragute.Am auzit o colega la facultate ca ea a castigat produse cosmetice la o filmare langa Bucuresti si e chiar multumita.

| MiriamX a răspuns (pentru market):

Nu te supara dar esti un raspuns pozitiv din atatea negativi si la fel ca si ei, "vinzi" vorbe goale

| andragirl a răspuns (pentru MiriamX):

Eu de obicei nu scriu pe net anumite pareri dar de data asta sunt chiar indignata de ce vad, nu e posibil ca doua persoane care nici macar nu au un nume sa denigreze o firma, am verificat si eu cei de la agentia gloss au o multime de persoane inscrise, dar care nu scriu pre net negativ.La un casting cu cel mic am intalnit cel putin 10 parinti si toti au avut doar cuvinte de lauda la adresa agentiei.Voi cu aceste comenturi mincinoase ne jigniti pe noi ceilalti.

| MiriamX a răspuns (pentru andragirl):

Ai cum sa imi dovedesti acesti lucru? Avand in vedere ca ei cer o suma in schimbul careia eu nu am primit, din contra sunt amenintata?

| chrystall a răspuns:

Si pe mine m-a oprit o tanara sa imi spuna daca vreau sa particip la promovarea unor produse de la Optinova si de la L-Oreal! Deci se folosesc de numele unor firme de renume, sa te prosteasca! A inceput tipa sa imi spuna ce frumoasa sunt, ce ochi frumosi am si atunci mi-am dat seama de manipularea ei, insa eu am ceva experienta. Totusi m-am dus cu ea la sefa ei, o tanara frumoasa si cam aroganta...A inceput sa imi spuna ca trebuie sa platesc 70 ron taxa de inscriere, ca voi primi bani pe orice participare, in jur de 30 de euro pe participare si ca imi scot banii din prima participare. Insa, citind asa zisul contract, desi numai contract nu era, am vazut ca nu era scris nicaieri ca voi fi platita, doar ca trebuie sa dau 70 ron nereturnabili! Asa ca i-am spus ca nu pot plati acum, ca trebuie sa ii verific! Si a inceput sa zica ca nu am niciun drept sa ii judec si sa zic ca nu sunt seriosi, ca au firma inregistrata! ce sa spun, ce m-a convins! Se pare ca se folosesc de numele unor firme de renume sa te prosteasca sa dai bani! Am vrut sa intreb pe ce baza vor sa te dea in judecata? Ai semnat ceva ca vei da acele sume? Pentru ca daca nu ai semnat, nu au de ce sa iti ceara sumele respective. Ce ai dat nu mai recuperezi, insa ai grija pe viitor sa vezi ce semnezi si pe ce dai bani. Eram curioasa daca plateam, daca imi dadea chitanta pe bani! Eu am renuntat in momentul in care mi-a zis ca imi face poze! Am intrebat la ce le trebuie pozele mele, din moment ce eu voi face prezentari la produse optinova si Loreal? Atunci am fost convinsa ca e o pacaleala! Asa ca am plecat cat de repede de acolo! Incredibil cum vor sa faca bani necinstiti! Nu cred o iota ca cineva a luat bani de la ei! Aveti grija!