| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa evidentiati ca oamenii au drepturi egale indiferent de rasa, nationalitate, sex, religie, culoare etc ce ati spune?

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Teoretic ei au drepturi egale, practic mai putin.Mereu au existat si vor exista discriminari, astia suntem noi cu bune si cu rele. Un drept egal este acela (asta ca un exemplu) ca fiecare avem dreptul la educatie.

| monyk a răspuns:

As spune ca fiecare om are dreptul la viata, are drepturi egale, pentru.ca in fata lui D-zeu suntem toti egali, indiferent de rasa, religie, nationalitate, sex, culoarea pielii.Noi suntem toti oameni si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa ne respecatm, sa nu uitam ce inseamna omenia.In plus nimeni nu e de vina ca e asa cum e, sa ne punem putin in locul celui care este discriminat si sa vedem cum e!
Deci, eu cred ca nu conteaza aceste aspecte, conteaza sa fi un om cu suflet bun, sa nu subestimam pe nimeni, asa cum vrem noi sa traim, sa fim fericiti, asa vrea oricine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In fata lui Dumnezeu da.se nasc in pielea goala si cand mor, mor singuri, neluand cu ei nimic.

| Lilith_6353 a răspuns:

As spune ca nu aceste lucruri influenteaza capacitatea de gandire.
Daca eu am pielea deschisa la culoare nu inseamna ca sunt mai inteligenta ca un alt om cu pielea neagra, nici ca sunt mai speciala, sau mai frumoasa(nu e urata o persoana cu pielea neagra)
Daca Lixandru e baiat asta nu inseamna ca el invata mai bine ca mine, sau ca e mai tare.
Alina este martor a lui Iehova, dar asta nu inseamna ca ii este inferioara Georgianei.
Si daca o fata are origini spaniole nu inseamna ca este mai buna ca Getu.
Discriminarea provine din faptul ca fiinta umana are tendinta sa numeasca "nebun" sau "ciudat" omul ce este diferit. Si tot fiinta umana crede ca numai aceia care-i seamana perfect au drepturi depline.