| stanciu2nd a întrebat:

Daca esti la un colegiu militar poti iesi in oras doar in uniforma militara? Vreau mai multe informatii

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Da..au trecut ceva ani de cand am terminat scoala militara. Are dreptate din unitate se pleaca doar in uniforma. Imi aduc aminte cum ne inspectau uniforma inaintea iesirii din unitate, pentru ca totul sa arate perfect pe noi. Erau printre noi colegi care aveau gazda in oras si acolo se schimbau de uniforma. Deci acum pot confirma si eu. uniforma la plecarea si sosirea in unitate este obligatorie. Chiar daca este doar un liceu se considera ca este o institutie militara.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic că nu

| Quassaar a răspuns:

Uniforma este obligatorie doar in interiorul unității. Când pleci in învoire se poate și în haine civile. Viața cazonă este destul de restrictivă. In general învoirile sunt doar daca ai note foarte bune și numai la sfarsit de săptămână, asta daca nu ești de servici sau ai alte îndatoriri ordonate. Important este că după terminarea liceului vei fi cu 100 de pași în fața civililor din toate punctele de vedere. Succes daca vrei sa îmbrățișezi cariera militară!

| stanciu2nd explică (pentru Quassaar):

Am vorbit cu o persoana care este in prezent la un colegiu militar si a spus ca uniforma e obligatorie cand iesi in invoire pe tot parcursul liceului... ce ziceti?

| stanciu2nd explică (pentru Quassaar):

Daca ai fi clasa a 8-a ai mai da iar la un liceu militar sau ai intra la un liceu civil?

| Quassaar a răspuns (pentru stanciu2nd):

Este un raspuns dificil. Eu am facut Academia Militara, deci s-a intamplat dupa terminarea liceului. Ce pot spune?! Am avut colegi care au facut si liceul militar, aveau avantajul ca erau familiarizati cu tot ce era in jurul lor. Noi, bobocii eram destul de speriati. Daca vrei sa alegi o cariera militara te sfatuesc sa faci si liceul militar. Daca insa nu vrei sa urmezi acest lucru, nu are rost sa-ti sacrifici 4 ani din adolescenta. Liceul militar te pregateste pentru o viitoare cariera militara. In viata civila nu te ajuta cu mare lucru, doar ca te formeaza ca om.

| Quassaar a răspuns (pentru stanciu2nd):

Da..au trecut ceva ani de cand am terminat scoala militara. Are dreptate din unitate se pleaca doar in uniforma. Imi aduc aminte cum ne inspectau uniforma inaintea iesirii din unitate, pentru ca totul sa arate perfect pe noi. Erau printre noi colegi care aveau gazda in oras si acolo se schimbau de uniforma. Deci acum pot confirma si eu. uniforma la plecarea si sosirea in unitate este obligatorie. Chiar daca este doar un liceu se considera ca este o institutie militara.

| Andredrei a răspuns:

Nu. este ca un liceul doar ca vei dormi acolo in timpul saptamanii si o sa mai ai anumite ore de itnrare/iesire! Totusi e destul de strict si te caleste de tanar bafta!