| anonim_4396 a întrebat:

Daca patronul unei firme nu mai are nevoie de tine sa lucrezi la el pentru a te trimite in somaj trebuie semnat un preaviz de 15 zile?

1 răspuns:
| anaima a răspuns:

NU!

Crede-ma, nu asa se procedeaza.

Daca un angajat isi da demisia, pierde automat dreptul la somaj. Necunosterea legii nu te absolva de vina si niciun avocat nu te va putea ajuta dupa aceea.

Singura situatie in care vei putea beneficia de somaj dupa un contract de munca incheiat, este: "concedierea angajatului prin desfiintarea postului". Oricare alta ar fi ori: renuntarea ta la job (demisie), ori din vina angajatului (disciplinar).

Ideea e sa nu semnezi demisia, caci nu mai poti face nimic.

Preavizul e de 20 de zile lucratoare din ziua notificarii de desfiintare a postului (deci aproape 1 luna calendaristica) - in care angajatul are dreptul sa mearga la munca numai 4 ore/zi - iar in timpul ramas sa isi caute de munca. Salariul nu va fi afectat si nici bonurile de masa.
Scrie-mi, daca ai nelamuriri.