| Alin_3886 a întrebat:

Daca patronul unei firme nu mai are nevoie de tine sa lucrezi la el pentru a te trimite in somaj trebuie semnat un preaviz de 15 zile? daca semnez preavizul mai primesc somaj din moment ce el tea dat afara?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru a primi somaj trebuie sa iti incheie contractul de munca potrivit art 65 din codul muncii. Nu accepta demisia sau acordul partilor. Decat daca iti plateste o suma mai mare decat cea pe care o vei primi insumat in perioada somajului ( tine cont ca in acest timp ai si asigurarea medicala platita de stat ).

Citeste cu atentie incepand cu art. 58, nu e greu si iti ia cateva minute. Trebuie sa iti cunosti drepturile, pentru ca multi sunt pacaliti fix pentru ca nu se documenteaza.

http://www.legislatiamuncii.ro/a/1760/codul-muncii--titlul-ii.html

Evident, daca ai lucrat la negru nu ai nici un drept.

1 răspuns:
| mihaa a răspuns:

Nu neaparat, poate sa zica, vasile, de maine esti liber, depinde de fiecare patron, au fost cazuri unde patroni anunta in ultima ora, de lucru,