| crisbebe a întrebat:

Dati-mi si mie va rog un site unde gasesc rezumat pe capitole la david copperfield de charles dickens in romana.
FUNDA pentru cel mai bun site

3 răspunsuri:
| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

David Copperfield rămâne de timpuriu fără tată, devenind o victimă a cruzimii tatălui vitreg, Edward Murdstone şi a surorii acestuia, Jane Murdstone, oameni meschini şi fără suflet. Este nevoit să răzbată singur prin viaţă, înfruntând nenumărate greutăţi.

Părăsit de toţi, sim-ţindu-se un copil al nimănui, David va pleca în căutarea mătuşii sale, pe nume Betsey Trotwood, care locuia în Denver. Aceasla va juca un rol imporlant în viaţa lui David. oeupân-du-se mai ales de întreţinerea şi educaţia lui.

După ce îşi termină studiile. David se angajează la biroul avocaţilor Spenlow şi Jorkins şi se căsătoreşte cu Dora Spenlow. După moartea Dorei, David îşi va găsi fericirea în a doua căsătorie, cea cu tânăra Ag-nes.