| aaaaaaa1 a întrebat:

Dati-mi un site de unde pot lua rezumatul legendei soarele si luna
funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ni l-a dat doamna de romana chiar alaltaieri. Pai sa ti-l spun :
Legenda '' Soarele si Luna '' incearca sa explice faptul ca cei doi astri nu se intalnesc niciodata. Se spune ca Soarele si Luna erau frati, iar atunci cand Soarele a ajuns la varsta insuratorii, a coborat pe Pamant sa-si caute sotie. Negasind, era foare suparat, dar dupa o vreme s-a indragostiti de sora sa, Luna. Ca sa-i impiedice sa pacatuiasca, mama lor i-a luat pe fiecare in cate o mana si i-a blestemat sa nu se mai intalneasca niciodata. De atunci Soarele si Luna apar pe cer in momente diferite ale zilei. Fundita?big grin