| Bad a întrebat:

Dau funda. Dati-mi va rog 3 divizori intregi ai numarului -8, si 3 multipli naturali ai numarului -8.

Răspuns Câştigător
| Blue_2910 a răspuns:

Divizorii intregi ai lui -8 sunt numerele intregi (numerele fara virgula, fara radicali, fara fractie) la care daca il imparti pe -8 iti da restul 0, iar multiplii naturali ai numarului -8 sunt numerele naturale( numerele pozitive, fara virgule, fara radicali, fara fractie) care impartite la -8 dau restul 0. Divizori intregi pentru -8: 2, -2, 4, -4, 8, -8. Multiplii naturali pentru -8: 8, 16, 24, 32, 40, 48.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da tu ani cap frate?
Nu se rezolva temele
Eu zic sa se puna si asta ca regulaangry

| Sin a răspuns:

Daca nici atata lucru nu stii...

| Sin a răspuns:

Hopa, cum te-ai dat de gol ca ai cont multiplu!hee hee
Inteligent si nu prea.
La prostii te duce capu' la scoala ba!
Jalnic.

| B3stgirl a răspuns:

Divizori -8:-4,-2,-1
Multiplii -8:-16,-32,-40

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-4 nu este divizor al lui -8 divizori:-1;-2;-8

| Pintea_Alexandra_1998 a răspuns:

Divizori lui 3: 1, -1, 3, -3
Divizorii lui -8: 1, -1, 2, -2, 4, -4, 8, -8
intotdeauna exista cu numere cu minus, adica sunt numere intregi ( Z )
Ca de exemplu : D12={1, -1, 2, -2, 3, -3, 4, -4, 6, -6, 12, -12 }

Întrebări recente