| cîrne a întrebat:

De ce a creeat dumnezeu oamenii? sa ne bucuram de frumusetile naturii sau pentru a-l slavi? dar pe dumnezeu cine l-a creat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pierdut un pariu cu un heruvim.Cand s-a uitat la Adam s-a speriat, asa ca a facut-o si pe Eva ca sa scape mai repede de el, caci femeia duce la pierzanie.Si i-au aruncat in livada. Le-a zis sa nu muste din mar special pentru a le trezi tentatia, fiindca oamenii-s ca niste copii ce le interzici sa faca aia fac. Eva a muscat si paparazzii au surprins scena. Dumnezeu a rasuflat usurat, avea motiv sa scape de durerile de cap.Si ca sa nu se plictiseasca, vazand mereu aceleasi mutre, le-a luat si nemurirea.Si Adam si Eva au fost adusi pe Pamant. Dupa o vreme, la un joint, lui Dumnezeu i-a venit magnifica idee sa scoata profit de pe urma lor, a oamenilor. A inceput sa ceara impozite. A creat Biserica. A inventat chiar o marlanie:liberul arbitru, prin care omul e vinovat pentru tot raul din lume si ar trebui sa plateasca bisericii tribut pentru iertarea de pacate.Banii desigur mergeau la Seful cel Mare. Oh, Dumnezeule, pe tine te slavim, caci Tu ne iubesti si ne vrei doar binele.Asteptam cuminti, intr-un colt fatidica zi in care ne vei trimite sa fierbem in smoala.

23 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu e acel ceva care a trait dintotdeauna si care nu a fost creat de nimeni.Cum poate un Creator sa fie creat? Demonstratiile stiintifice spun ca este aproape 100% ca exista un Creator(Creator nu Dumnezeu, Allah etc.), sa existe acel ceva care exista dintotdeauna pentru a da frau celorlalte lucruri. Iar viata este darul lui Dumnezeu, darul Creatorului, noi am fost creati ca sa ne traim viata asta cat pregatindu-ne totodata pentru viata vesnica.Scopul unui om este mantuirea.

| Razvan a răspuns:

Nu din nousurprise
Dumnezeu a creat omul din iubirea sa infinita. L-a creat dupa chipul sau iar la asemanarea cu el trebuie sa ajunga prin efort propriuwinking
De frumusetea naturii ne bucuram poluand-o.Asta ne pricepem sa facem cel mai bine.
Pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni.Este o entitate asupra careia timpul nu are nicio rezonantawinkingEl e sefulhee hee

| User a răspuns:

Noh asta ma intreb si eu in fiecare zi. "Cine l-a creat pe Dumnezeu?!". si sincer nu cred ca exista om care sa poata raspunda concret... pur si simplu ne depaseste.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@mayasul

Te inseli, oamenii au luat fiinta din relatiile carnale dintre Annunaki si struti. De la Annunaki am preluat inteligenta si de la struti mersul biped. Uite aici dovada, nu ai cum sa o contesti, asa ca te rog nu mai dezinforma lumea.

http://cavespirit.com/CaveWall/front/Cave_Painting.jpg

| cosima11 a răspuns:

Voi chiar nu aveti putina credinta? sau chiar nu mergeti pe la Biserica?
daca ati merge ati afla si v-ar disparea orice indoiala. numai ca tinerii din ziua de azi nu mai pun pret pe credinta, pe sprijinul in Dumnezeu. mai nou fiecare are Dumnezeul lui... straight face

| JesterRO a răspuns:

Lumea s-a creat singura, nu exista dumnezeu.

| JesterRO a răspuns:

Credeti in ceva ce n-ati vazut in viata voastra in fata...cititi niste randuri scrise de acum 2000 de ani si voi sunteti chiar seriosi cand spuneti ca virgula credeti intr-unul ce n-are destula energie sa se teleporteze pana jos aici sa-l vad si eu, DAR a creat Pamantul!

Vorbea la tv pe tvr 2 mi se pare, un scriitor roman despre memorie. Spunea ca un factor daunator memoriei este incarcarea ei cu termene fantastice.
FANTÁSTIC, -Ă, fantastici, -ce, adj. 1. Care nu există în realitate; creat, plăsmuit de imaginație.
Va rog, chiar injurati-ma daca voi aia desteptii l-ati vazut pe dumnezeu sau vreun inger pe cer.

Va compatimesc, oameni.

| Ana213 a răspuns:

Dumnezeu a creat oamenii pentru a avea cu cine sa se bucure si sa impartaseasca bucuria Lui, ne bucuram zi de zi de frumusetea naturii si de tot. Mai ales de perfectiunea si de calculul atat de exact al lantul trofic si regnul animal, vegetal de toate vietuitoarele cum traiesc impreuna cu noi si cum se inmultesc singure.
Bineinteles ca suntem datornici sa Il slavim pentru ca ne-A creat in primul rand, pentru ca ne ajuta zi de zi, si pentru multe altele.
Pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni daca iti pui mult intrebarea asta vei deveni ateu.

| roksy a răspuns:

Nu la creeat nimeni el este primul

| profudereligie a răspuns:

Divinitatea este creeată de oameni, pentru oameni, şi nu invers. Dumnezeu este măsura oamenilor credincioşi la propria lor umanitate, numai astfel pot să înţeleagă şi să îşi justifice existenţa. Pentru alţi oameni, raţionali, divinul nu există deoarece umanitatea din ei nu are nevoie să fie justificată apelând la religie sau divinitate.
Iată două link-uri, utile, sper:
http://profudereligie.blogspot.com/2009/11/diavolul-parte-divinitatii.html
http://profudereligie.blogspot.com/......onism.html

| maya_7683 a răspuns:

Mayasule, tu stai bine cu capul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e zeul biblic Elohim, care este doar o rasa de extraterestrii, Annunaki. Ei ne-au creat prin inginerie genetica, mutand adn`ul de la maimute cu adn lor.

Universul a fost creat de creator, care nu e fizic si nu are nevoie de religie sau porunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu am rugat un preot, mai ales in urma discutiilor de pe TPU intre atei si ceilalti, fiindca credinciosi sunt destui dar doar din varful buzelor, sa faca niste rugaciuni de 40 de zile pentru atei, ca bunul Dumnezeu sa-i lase in parasire un timp, pentru a vedea si ei ce si cum.adica sa nu mai beneficieze de tot ce tine de Dumnezeu in viata lor.pentru ca oricum nu cred si nu are cu ce sa-i afecteze.asa caaa, santeti liberi si independenti, asa cum ati fost si pana acum.rugaciunile se vor face, dar voi puteti sta linistiti, ca nu e nimic.noi astia, robii cu creere spala-te de religie, si care cred in niste ineptii speram in dreptatea divina.eu personal, va doresc mari si multe succese in necredinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@AlanTigergerid

Ce-nseamna pentru tine mantuirea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mayasul

Vezi ca faci confuzie de termeni.Annunaki nu-s elohimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, de cita vreme se dezbate subiectul asta pe TPU, mi se pare hilar ca inca nu v-ati lamurit. Trebuia sa ajungeti totusi la o concluzie. Acum, daca martienii erau credinciosi, oare nu ar fi crezut ca Dumnezeu e de fapt martian? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criticule, pictura ta rupestra ne infatiseaza niste bipezi in puta goala cum vineaza pasarici laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Tepes, cum te gandesti tu la TPU chiar si la preot? absolut induiosator.Imi tresalta inima, mi se-ntretaie respiratia, si zici ca i-ai propus preotului sa faca rugaciuni ca sa ma lase Dumnezeu? Dar cum stie preotul, cu adevarat, care-i ateu si care nu? Tu stii?
Ne iei dupa raspunsuri? ups.
Vrei sa-ti detaliez, ca-ntr-un jurnal, ce s-o-ntampla cu mine in cele 40 de zile de rugaciune propusa de tine? Cauta-ma zilnic pe TPU, si-am sa-ti raportez cam ce-am simtit, in cele patruj de zile.
Stiai ca-uri cu nr 40? au-mama, Tepes, ce ti-a iesit din gura.
@strivesc_membre (ce hal de nume ai, nu prea te recomanda pentru discutii religioase, ce te bagi? ) si zici ca Eva era previzibila? simti firisorul de fum iesind acum! chiar acum, pe urechea mea stanga?! sa schimbi, te rog, povestea, si n-o mai descrie tu pe Eva cliseistic.(poti mai mult, de aia).
@jester, ti-ai luat cei mai multi stupizi, noi te iubim si asa, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@pluscus

Tu uitasi cu cine am lucrat pana nu demult? Cu nimeni altul decat Ingerul mortii, nu asa era alintat neamtul ala dragalas ce apare in stanga pseudonimului meu? Cand lucrezi cu ingeri ai pretentia ca ai cunoaste niste detalii. Mie Eva mi-e simpatica, zau.Mai ales ca-n zilele noastre avem parte numai de Lilith.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ strivesc_menghine ai facut harcea-parcea Biblia, acum te iei si de Cabala?(pentru cei f tineri care n-au apucat sa-si toceasca manecile cu niscai carti, pe net Lilith e chiar sexi, nu-l bagati in seama, e chestie de gust, pana la urma)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexi si rea, vorba aia @pluscus.Ca zambetul de pe gluga unei cobre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu da din casa, pentru asta s-a creat mesul

| ametist a răspuns:

Cred ca se plictisea singur, asa ca s-a gandit sa-si creeze pe cineva care sa-i tina companie.Asa ca a inceput sa-i faca pe ingeri.Primul si cel mai desavarsit a fost Lucifer.Numai ca Lucifer i-a dejucat planurile si a vrut sa fie Dumnezeu.Asa ca a hotarat ca trebuie sa creeze pe un alt inger( nu mai retin daca e arhanghel sau serafim... a e arhanghel) pe Mihail care sa -l tempereze pe Lucifer. Ei, si tot asa a creat legiuni de ingeri.Si ingerii astia nu prea aveau obiectul muncii, asa ca doamne doamne a hotarat sa creeze oamenii.Si, aici doamne doamne a fost inspirat, asa ca atunci cand a creat omul i-a spus acestuia ca este asemeni lui, adica Creator al realitatii in care traieste.Deci, ai raspunsul :lolbig grinumnezeu a creeat oamenii sa fie asemeni lui, CREATORI.Rolul ingerilor fiind acela de a-i ajuta pe oameni sa fie Creatori desavarsiti.