| bibi_4277 a întrebat:

Cine la creeat pe Dumnezeu? eu cred ca dumnezeu egzista da cine la creat?happyel singur?happy

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Dar pe Horus sau Alah sau Xenu cine i-a creat? Sunt creati de mintile oamenilor speriati de moarte ce traiau in vremuri anticewinking
Daca ar fi sa existe un dumneze si sa aiba un creator, atunci pe creator cine l-a creat? Si tot asa mergem intr-o regresie infinita nexplicand nimic.
Dumnezeul biblic, asa cum este el definit are proprietati contradictorii - omnipotenta, omniscienta si omnibenevolenta.
Sa presupunem, prin absurd, ca ar exista un Dumnezeu atotputernic. Cum ar trebui atunci sa raspundem la intrebarea „Poate face Dumnezeu o piatră atât de grea încât nici el să n-o poată ridica?"? Sa presupunem intai ca Dumnezeu nu poate face o asemenea piatra, deoarece, orice piatra ar face, el tot ar putea-o ridica. Să presupunem acum ca Dumnezeu poate face totusi o asemenea piatra. Atunci, prin construcţie, această piatra nu poate fi ridicata de Dumnezeu. Orice variantă alegem, rezulta ca Dumnezeu tot nu poate face ceva, deci nu este atotputernic.
Singura constructie logica valida a unui dumnezeu este aceea a dumnezeului deist. Cel care ar fi undeva in afara spatiului si timpului, in afara universului si nu intervine deloc. Dar de ce ne-ar pasa de o asemenea entitate?

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ei, vezi? Aceasta-i intrebarea! Mira

Anna
| Anna a răspuns:

Mintea omului nu poate pricepe asemenea lucruri.Acum cunoastem in parte, mai tarziu vom cunoste pe deplin adevarul.Stiu ca raspunsul meu poate nu are nici o logica si nici un fundament, dar sunt convinsa ca Dumnezeu a existat dintotdeauna. Vom intelege cand ni se va deschide ochii mintii si atunci cu siguranta nu vom mai gandi la fel de limitat.Suntem oameni, imprefecti, gandim limitat si actionam in consecinta. Vom afla intr-o zi, sus in cer, cand Il vom intalni.

cami
| cami a răspuns:

Dumenezeu a existat dintodeauna.

| Wtf9000 a răspuns:

Nu L-a creat nimeni. Dumnezeu nu are inceput.

| Parintele a răspuns:

Bibi...In primul rand d-zeu nu exista.De aceea majoritatea oamenilor nu au un raspuns la intrebarea ta perfect logica; pentru ca tot ce tine de zei de tipul d-zeu sfideaza logica si bunul simt al omului modern.Ma bucur ca-ti pui asemenea intrebari.Si sa nu crezi nimic din ce nu poti tu intelege sau altii nu-ti pot explica logic si valid din punct de vedere stiintific.Sa se poata demonstra.Sunt mii de zei in lume creati toti de mintea omului primitiv.

| Parintele a răspuns:

Blonda_suprema, eu sunt ateu.
hargiog.imi pare rau daca ai trecut prin experiente atat de triste cum este moartea unui copil, dar asta nu poate sa demonstreze ca exista d-zeu.si nici un alt necaz nu dovedeste asta! am fost cam scurt, dar sper sa intelegi ce vreau sa zic.

| Parintele a răspuns:

Atat timp cat nu spui despre ce este vorba, ce fel de trairi, eu nu iti pot spune daca le-am avut sau nu...si nici tu nu poti fi sigur ca nu le-am avut. Daca te referi la copii sa stii ca am si eu o fetita de 7 luni.Nu sunt un copil teribil si deocamdata nu am cu cine si de ce sa folosesc argumente atieste complexe in discutiile de pe TPU; totodata iti recomand sa fii mai modest in replicile tale si mai atent in ce spui cu privire la afirmatia ca erai de 1000 de ori mai ateu pentru. ca nu poti fi decat ateu si nu mai mult decat atat.Nu poti fi mai ateu decat un alt ateu asa cum un mort nu poate fi mai mort decat alt mort sau un viu decat un alt viu.

| selef a răspuns:

Imaginatia.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic
dumnezeu e infinit, nu are nici inceput si nici sfarsit thinking

| tukhey23 a răspuns:

D-zeu, un subiect delicat. D-zeu daca nu exista in mintea ta, te vei intreba mereu cine la creat. El nu e o creatie, el e inceputul si sfarsitul...

| sese a răspuns:

Omul

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Dupa parerea mea e buna intrebarea. Eu nu stiu sa-ti raspund dar astept pe cineva care stie.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Harciog, cine de aici este ateu? Sceptici poate da.

| remus a răspuns:

- crede si nu cerceta.

| andi a răspuns:

La intrebarile astea 3 vom afla raspunsul cand vom trece in nefiinta, dar atunci le vom tine pentru noi, nu am avea cum sa spunem si la altii... aproape toti sunt loviti aici cu stupid...sa aruce si in mine cel fara de pacate...

| Danny _3256 a răspuns:

Suntem prea mici ca sa ne punem intrebari atat de profunde. Vom alfa, sus, asa cum spune si Anna.

| bibitza a răspuns:

Si eu cred in D-zeu dar sincer cand incep sa discut tema asta cu cineva ramanem muti...pentru ca...se spune ca D-zeu a facut omul...stiinta spune ca omul se trage din maimuta.atunci ce este cu Eva si Adam? hmmm...eu am inceput sa nu mai ma intreb de ce, cum, cand ...ci doar sa cred in El, sa ma rog la El, si apoi cand voi muri voi afla cu adevarat daca exista sau nu ...consider ca este cel mai binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce cred eca aveti miscari hormonale prin organism si din lipsa de stimulenti biiguiti. Dar vedeti ca e periculos.Va cade casul de la gura mai repede decit ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. el este.dintotdeauna.nu este creat. orice creatura sau existenta are un sfarsit. Dumnezeu nu are nici inceput nici sfarsit.este stapanul vesniciei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Dumnezeu. Eu consider ca Dumnezeu e energie, nu este un om care se uita de sus la noi, nu el ne judeca ci faptele se vor rasfrange asupra noastra candva. Nu cred in judecata de apoi asa cum ni se prezinta ea dar cred ca fiecare platim mai devreme sau mai tarziu pentru ceea ce am facut.
Acum daca Dumnezeu este energie precum am spus, Universul l-a creat, ca apoi si noi sa putem trai pe aceasta planeta, daca exista energie existam si noi deci de aici rezulta faptul ca noi am fost creati de el.
Cred in Biblie dar eu vad lucrurile sub alta forma, nu stiu daca m-am facut inteleasa... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind eram de 18 ani eram mai ateu ca toti de aici la un loc si chiar cu mii de argumente in plus. A trebuit sa treaca vremea cu sa prind alte experiente alte pierderi (primul copil)alte trairi alte alte ca-s multe chestiile astea si mi-ar lua prea mult. Dar voi din ce experiente vorbiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe dumnezeu la creeat parinti luisi crestinismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god.As vrea sa-ti dau dreptate ca om sa nu te contrazic ca n-ar avea nici un sens atita timp cit n-ai avut astfel de trairi. Ti-am spus deja ca eram de 1000 de ori mai ateu ca tine si aveam de 1000 de ori mai multe argumente in sprijinul tuturor declaratiilor ateiste dar sint unele trairi care nu pot fi explicate si carora raspunsul tau ar fi ca nu sint decit rodul unei minti "afectate emotional". Ei bine toti oamenii pe care i-am intilnit au parerea ca sint chiar foarte rigid in logica care deseori jigneste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god.nu pot sa-ti spun decit la revedere si ca e numai vina mea ca inca mai discutam pe tema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.