| BUBULINA a întrebat:

De ce apa sfintita nu se strica?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Pentru ca orice lucru sfintit nu este supus stricaciunii.

| Tatiana_Secara_1956 a răspuns (pentru Arthur):

Uita ca mie mi s-a stricat apa sfintita. avea niste suspensii albicioase in ea si un gust de clocit. eu care pastrez apa de la robinet in sticle, pentru flori sau in caz de nevoie si aia e buna de baut.

| mariusmac85 a răspuns (pentru Arthur):

Hristos în mijlocul nostru! Doamne Ajută la toată lumea! Amin. ☦? ❤️ ⛪?
Așa este. Se strică dacă nu avem Credință. Dacă avem cu Adevărat Credință în Dumnezeu. Nu se strică niciodată. Dar din păcate nu prea mai avem Credință. Este în mare declin. Bine că sunt pustnicii, călugări/călugărițe etc care se mai roagă pentru omenire, că altfel precum zicea Ieromonahul Arsenie Boca "De mult ar fi adus Sfârșitul omenirii Dumnezeu, dar încă mai sunt oameni care se roagă pentru noi".
Eu căutam o altă întrebare legat de aghiazmă, dar am dat de această întrebare și mi-a plăcut răspunsul clar și concis.
Sunteți preot/dascăl ceva? Vre-un rang bisericesc?

31 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Explicatia stiintifica este ca apa se sfinteste cu crucea de argint si acest metal are efecte antibacteriene.Argintului i se adauga busuiocul care la randul lui are astfel de proprietati, dar mai slabe. Puteti incerca si voi sa puneti un ban de argint sau un medalion intr-o sticla cu apa si s-o urmariti in timp.

| Arthur a răspuns:

@mariobros ...Are de asemenea dreptate.
@Abh ...Eu n-am auzit in viata mea de apa mucegaita. Ai vrut sa faci o gluma? Sau era guma de mestecat?hee hee

Bunica are aghiazma de 7 ani si am gustat-o, e putin mai aspra la gust dar o poti bea cu placere.

| Arthur a răspuns:

@Abh... Dar ce faci o dai la intors? Ai zis ca mucegaieste apa sfintita nu? Sau ai 'sfintit-o' tu? Atunci e ok. In rest am aflat de la tine ca popii pun in aghiazma argint. O sa dau o fuga sa iau si eu o canistra de aghiazma. Tu cred ca in viata ta nu ai fost prezent la o sfintire a apei. Daca taceai filozof ramaneai. Cred ca sunt foarte foarte foarte foarte foarte foarte multe lucruri pe care nu le stii dar in schimb le bîjbîi.
Argintul intr-adevar purifica apa dar inchipuieti cam cat argint ar trebui pentru tonele de aghiazma impartite crestinilor. In atatea orase, in atatea tari, in atatia ani (numai vreo 2000 ) cam de cat argint ar fi fost nevoie?

| Arthur a răspuns:

Draga@ mira, am alergat intr-un suflet la dulapul cu sticlele de aghiazma ale bunicii. M-ai dezamagit total, mici una nu avea macar un banut de argint, mic, mic, cat de mic. Si te asigur ca are o colectie.
Foarte stiintifica explicatie. Nici tu n-ai vazut cum se sfinteste apa. Preotul doar atinge de cateva ori apa cu crucea de argint, iar apa aceea poate fi de la cateva zeci de litri la cateva mii de litri sau mai mult.
Cat despre busuioc, dupa cunostintele mele limitate, daca nu e sfintit putrezeste in apa. Pune-l intr-o sticla si urmareste-l un timp. Incearca sa prepari tu apa sfintita si ti-o cumpar eu toata la licitatie ( vezi nu uita de banutii de argint ).
Chestia cu argintul e valabila pentru apa obisnuita pe care o purifica intr-o oarecare masura, dar nu are nici o legatura cu conservarea acesteia pe termen lung ( am mai zis ca am vazut aghiazma de 7 ani in perfecta stare ).
Succes la produs aghiazma!

| Arthur a răspuns:

Doar studiul poate să te ajute în această privinţă. Apa are foarte multe proprietăţi ciudate.
" Spre deosebire de alte lichide, apa devine mai usoara si ingheata. Acest lucru face ca oceanele sa fie unele dintre cele mai ciudate locuri din sistemul solar, scrie io9.com.

Apa este unul dintre cele mai corozive elemente care au fost descoperite vreodata. Daca apa nu ar fi fost asa cum o stim, oamenii ar fi aratat cu totul altfel. O alta proprietate ciudata este aceea de a-si pierde din densitate atunci cand se raceste sub o anumita temperatura.

Daca apa ar fi avut un punct de fierbere diferit, ea ar fi existat, in mare parte, in atmosfera. Drept urmare, oamenii ar fi mers pe Pamant printre vapori de apa foarte grosi. Apa poate dizolva aproape orice.

Ea transporta prin pamant diferite substante. Astfel, aurul, sarea si chiar uraniul apar datorita capacitatii apei de a prelua si raspandi particulele mici din sol. Ea modeleaza canioanele si da nastere pesterilor, de-a lungul anilor. Apa este folosita chiar la construirea reactoarelor nucleare.

Nu exista nicio alta substanta pe Pamant care sa o poate inlocui si, fara ea, am muri destul de repede. Doar diamantul poate deveni mai putin dens cand ingheata, asemenea apei, insa la temperaturi diferite. Oamenii de stiinta cred ca planete precum Neptun si Uranus ascund oceane pline cu diamanate lichide si chiar aisberguri facute din diamante. "
" Una
dintre aceste proprietati ciudate, observata inca din Grecia antica de catre Aristotel si
redescoperita de curand de un student numit Erasto Mpemba de la o scoala din Tanzania,
este urmatoarea: apa calda ingheata mai repede decat apa rece! "

" „există o indiscutabilă legătură"- afirmă Kroeplin – „între ordonarea structurală a lichidelor (şi în mod deosebit a apei) şi procesele spirituale şi emoţionale ale fiinţei umane." Întru aceasta, el invită orice om de ştiinţă să se convingă făcând propriile xperimente. "

Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau sa va contrazic, dar eu am avut apa sfintita si mi-a mucegait dupa vreo 2 luni.

Abh
| Abh a răspuns:

@BitterSweet, sunt sigur ca exista multe lucruri pe lumea asta de care tu n-ai auzit.
In alta ordine de idei, era un articol pe undeva, dar nu-l mai gasesc, in care zicea ca argintul are proprietatea de a ucide bacteriile din apa. cine stie cum se sfinteste apa stie si de unde vine argintul ala.

| hamsterx a răspuns:

Pentru ca este sfintitabig grin oricum din cate stiam si ea se strica dar dupa cativa ani...

| BUBULINA explică:

@psycho, esti sigura? Pune intr-o sticla apa si tine-o asa 2 saptamani si spune-mi cum miroase si daca mai poti sa o bei

| BUBULINA explică:

@Abh se intampla dar mai rar

| ionut1980 a răspuns:

Urmariti va rog acest documentar http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008&hl=ro# @rontzy are dreptate

| Cryssy a răspuns:

Pentru ca e sfintita. Si ce este sfant nu "se strica".

| Lora_6439 a răspuns:

Este o anomalie a apei. Molecula ei capata diverse forme, in fuctie chiar de muzica la care e expusa. De exemplu pe o melodie metal i se formeaza un contur urat. Pe muzica clasica ea capata forme frumoase. Cand este sfintita apar schimbari in molecula ei asa incat sa nu se mai strice... Ceva de genul. Ni s-a explicat la fizica dar e destul de greu. big grin

| Lora_6439 a răspuns:

Ok. Am 6 voturi de "stupid" la raspunsul de mai sus. Mai uitati-va si voi la documentare happy

| TeoIonela a răspuns:

Chiar tu ti-ai raspuns, Este Sfintita!

| MeMeMe97 a răspuns:

Mi s-a explicat ca in apa sfintita sunt introduse cateva picaturi de clorura de argint sau sulfat de argint, care are niste proprietati de eliminare a bacteriilor!(nu stiu mai multe ptc am uitat!)

| mariobros a răspuns:

@Abh, ai perfecta dreptate sa spui ca s-a stricat, aghiasma (apa sfintita) se poate strica din mai multe motive, daca bei direct din recipient, sau daca torni inapoi un posibil rest care ti-a ramas dupa ce ai baut, sau preotul acela nu era vrednic, si poate ca mai sunt dar nu le stiu eu. Am aghiasma de la Boboteaza de f multi ani si este perfecta din punct de vedere organo-leptic. Mi s-au predat si mie la facultate diferite tampenii ca preotii masluiesc capacitatea apei sfintite cu diferite metode, ba ca fac aghiasma in cazane de alama, aluminiu, cupru, ba ca respectiva cruce e din argint si asa se purifica apa, dar nu o data am vazut sfintirea apei cu cruce de lemn si in vase de lemn sau de plastic, asa ca au ramas doar niste palide incercari de a deturna veridicitatea sfintirii apei. Si este foarte `nepamantean` ceea ce se intampla cu raul Iordan la Boboteaza in momentul cand respectivul preot arunca crucea in rau-practic apele se opresc si se intorc in amonte, exact ca atunci cand s-a botezat Domnul Iisus. Dureros de real adevarul despre sfintirea apei, nu?

| mariobros a răspuns:

@dorinaugustin, cand ti-o sta tie apa de la robinet ( deci apa obisnuita ) macar 7 ani, dupa cum a spus @BitterSweet, fara sa pui clor, vreun Kg de argint sau mai stiu eu ce alte, sa ne spui si noua, ca poate ne facem singurei aghiasma acasa, ce sa ne mai trambalam la Biserica, nu?

| adelfinul a răspuns:

Unul dintre motivele demonstrat stiintific, ar fi acela ca aceasta apa este tinuta de catre preoti in vase de argint. Argintul are proprietatea de a purifica chimic apa. El este folosit in toate purificatoarele moderne de apa. Altfel, putem sa adaugam si purificarea astrala prin rugaciune.

| psycho_5607 a răspuns:

Apa nu se strica. straight face

| M.D.Eveline a răspuns:

Contine busuioc uscat

| dorinaugustin a răspuns:

Ca sa ai ce intreba tu... fara suparare dar ce este deosebit la "apa sfintita?". eu zic ca tot apa este! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca o fac cu niste ierburi vrajitorii, pardon, popii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca 1 mg de oxid de argint este de ajuns pentru a pastra apa. ani de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura apa care nu se strica este apa distilata (presupunand ca este tinuta intr-un mediu izolat si sterilizat). Cand un produs alimentar se "strica" de fapt acel produs este supus unor modificari chimice sau organice, daca apa nu contine nici un microorganism sau substanta cu care ar putea reactiona atunci nu are cum sa se strice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa sfintita nu se strica deoarece nici cea normala nu se strica

| ottovintila a răspuns:

Poti cauta pe net despre apa amestecata cu argintul coloidal, unde apa se purifica in prezenta argintului si se desinfecteaza datorita busuicului. Daca vrei sa crezi ca e mistic sau stiinta e doar alegerea ta. Nu comentez mai mult, va las sa descoperiti: APA SI ARGINT COLOIDAL.

| perceive a răspuns:

Apa nu se strica! rolling on the floor

| marian_9534 a răspuns:

Pentru ca harul Sf. Duh se coboara peste ea. in Dumnezeu nu este stricaciune, numai omul prin pacatu aduce stricaciune, si oricine, prin pacat se strica inaintea lui Dumnezeu. sa stiti ca pacatul este usa raului in lume. marian_psd