| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce nu mai exista compasiune?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Eu sunt sigura ca mai exista compasiune, trebuie doar sa ai grija cu cine iti petreci timpul, sa fie oameni buni, in care sa te poti increde, altfel iti pierzi timpul si iti ranesti sufletul.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Poate ca stai in cercuri negativiste. Exista acte de bunatate pe care le poti numi "compasiune". Atata timp cat stii ca nimeni nu face un bine fara motiv, fie chiar si "sentimentul ala cald interior", iti dai seama ca si compasiunea, ca si adevarul, bunatatea etc, e un termen relativ. Asta e lumea, nu e nimic rau in asta.

mira
| mira a răspuns:

Exista compasiune materializata uneori in fapte demne de toata lauda. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Si compasiunea, si indiferenta exista.
Problema este doar firea omulu si timpul liber care o are. Degeaba sa aiba un suflet mare, daca toata ziua alearga si se oboseste. Seara abia are timp de relaxare si se aseaza obosit la televizor. Vede o serie de "stiri" si filme de tot felul.
Vazand aproape fiecare zi aceeasi teme, dupa un timp devine imun la orice.

assiris
| assiris a răspuns:

Exista dar nu o vezi. Chiar si aici pe site-ul asta exista. Priveste in jurul tau si vei descoperi peste tot compasiunea.

| mioara a răspuns:

Din egoism

| cely a răspuns:

DE LOC

| simona24 a răspuns:

Exista, dar poate nu in "anturajul" tau!

| nebucadnetar a răspuns:

Perfect de acord cu eileen
trebuie sa fii foarte atenta ce prieteni ai