| GoSsip GiRl a întrebat:

De ce nu mai exista sinonim pentru cuvantul sinonim?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@alexandru14: cuvantul "sinonim" poate fi si adverb, la fel cu "identic". Deci, cele doua pot fi sinonime.
@Sensei.Bro----Andrei: "identic" nu merge, pentru ca cele doua/trei...sau cate sunt sinonime, nu sunt identice ca forma, ci doar ca semnificatie. Si, oricum, nu prea exista sinonimie perfecta. Exista nuante.
@foreveryours: cum adica "nu MAI exista"? A existat vreodata si a disparut ca magaru-n ceata?
Si, daca tot ai gasit pagina aia de Google cu intrebari absurde, de ce n-ai cautat-o si pe aia cu raspunsuri?
Offf...eu as parola pagina aia ca, vad ca periodic, o mai gaseste cate cineva si ne bombardeaza cu aceleasi intrebari absurde. Si consider "absurd" ca fiind un eufemism. Cauta-i sinonimul!

| Silvia a răspuns:

Sinonim=cuvant cu sens asemanator, deci sinonim=asemanator.big grin

| JeSa a răspuns:

Buna!, sinonim=corespunzator

| amandina_9414 a răspuns:

Asemanator, identic, similar

| alexandru14 a răspuns:

"Identic"etc. nu este sinonim a cuvantului "sinonim". Trebuie sa fie aceleasi parti de vorbire. Identic este adjectiv, iar sinonim este substantiv. Eu asa am invatat. Intr-adevar, inseamna asta, insa am putea spune macar asa :cuvant cu inteles identic, asemanator, echivalent, corespunzator etc. Asta e parerea mea...>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a pacalit? De "identic" ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff si eu care eram convins ca sint un Geniuhee hee Bine, merge "identic", dar merge mai bine "asemanator". Sint un geniu da' fara majuscula. de ce mi-a fost lene sa dau o lista si m-am rezumat la un termen? Na, intre mai multe unu se nimerea sa-mi pastreze titulatura de Geniu cu majuscula rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sdfcvdxsdscssdsdas

| theROOcKsTArr a răspuns:

Sinonim = asemanator

| Jupanu_Flaviu_1998 a răspuns:

Deoarece toate cuvintele sunt sinonime dar el nu are pentru ca HABAR NAMlaughing)))))))rolling on the floor)))))))