| Catalina3920 a întrebat:

De ce se trece pe sub masa in vinerea mare inainte de Paste? Exista vreo legenda legata de trecutul pe sub masa? Daca exista vreo legenda va rog sa mi-o povestiti...Sunt foarte curioasa...Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| BoOoMbOnik a răspuns:

Da se zice ca atunci cand treci pe sub masa defant intri in mormantul lui iisus hristos unde acesta nu mai este. iar pe acea masa sunt niste obiecte speciale nu ti le pot pune acum pentru ca nu stiu cum se numesc dar asta simbolizeaza aceasta trecere pe sub masa. fundita? te pup mersi :X

| CocaCola123 a răspuns:

Ultima vineri din Postul Mare este numită Vinerea Paştelui, Vinerea Patimilor, Vinerea Neagră, Vinerea Seacă sau Vinerea Mare. Astăzi este ziua în care Hristos a fost răstignit şi a murit pe cruce pentru răscumpărarea neamului omenesc de sub jugul păcatului strămoşesc. Din acest motiv, Vinerea Mare este zi de post negru.

Ultima vineri din Postul Mare este numită Vinerea Paştilor, Vinerea Patimilor, Vinerea Neagră, Vinerea Seacă sau Vinerea Mare. Conotaţiile legate de aceste denumiri sunt date de ceea ce se întâmplă în această zi: se numeşte Vinerea Paştilor, pentru că este ultima vineri dinaintea Paştelui; Vinerea Patimilor, deoarece în această zi a pătimit şi a fost răstignit Iisus Hristos; Vinerea Seacă, pentru că cei mai mulţi români au obiceiul de a posti post negru. Adică nu mănâncă şi nu beau nimic toată ziua. Mai este numită Vinerea Mare pentru că este ultima vineri din Săptămâna Mare.

Funda?big grin