| SorryForPartyRocking a întrebat:

De ce straluceste Luna?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

De fapt luna nu straluceste, ea reflecta lumina primita de la soare si de aceea ai impresia ca lumineaza.lunaeste un corp ceresc solid fara sursa de lumina si caldura proprie.

4 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Luna straluceste datorita reflexiei luminii data de soare, gen : primeste lumina de la soare si o raspandeste. De aceea planetele se vad in sistemul nostru solar insa o gaura neagra nu poate fi vazuta, de ce? lumina solara inseamna energie luminoasa. iar gaura neagra absoare orice, chiar si lumina.

| MeetTheMonster a răspuns:

Pentru ca ii luminat de Soare

| geop a răspuns:

Că nu are ce face... Bate lumina soarelui în ea şi de aceea e strălucitoare.

| Ionut_Serban_1986 a răspuns:

Fintca soarele duce razele in luna