| elenacata a întrebat:

De ce trebuie sa muncim?

23 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Muncim ca sa traim bine.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ca sa ai un rost in viata, sa ai satisfactii banesti si interioare, sufletesti.

| viatadecacatt a răspuns:

Nu e munca nu e bani!laughing

| Bishop a răspuns:

Pentru a castiga bani, care iti trebuie pentru hrana si intretinerea casei si familiei. Ah ce bine ar fi daca am putea planta banii si sa creasca un pom cu bani, nu? Asa nu ar mai trebui sa muncim.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Ca sa castigam bani, iar cu banii cumparam ce vrem.

| inna a răspuns:

Asa e...de ce sa muncesti cand poti sa stai degeaba? laughing

| M4RK a răspuns:

Pentru bani sa intreti familia sa iti cumperi un altahappy

| ViVi a răspuns:

Ca sa nu mori de foamewinking

@vivi

| antonius74 a răspuns:

S-a mai zis si mai sus ca e necesar sa muncim pentru a face rost de banii necesari intretinerii casei, familiei, bunastarii, fericirii (in unele situatii doar!) etc.
totusi, mai e necesar sa muncim si pentru a nu ne imbolnavi. si creierul poate sa se atrofieze, la fel ca si oricare alt muschi. daca nu-l folosesti, ramai mai prost decat erai inainte sa te opresti din lucru, invatat etc.
la fel, daca nu lucrezi si lenevesti doar, ti se atrofiaza membrele (ca si la culturistii care s-au oprit, doar ca la ei e mai grav... pun multa grasime in loc!).
cam astea sunt motivele. totusi, daca nu lenevesti si mai faci si putin sport, abolirea muncii prin inlocuirea fortei umane cu cea a robotilor, precum si disparitia necesitatii banului ar putea fi o decizie foarte inteligenta happy

| xibalba a răspuns:

Ca sa iti arati capacitatea intelectuala

| costyn162 a răspuns:

Daca toata lumea ar pune aceeasi intrebare ca tine atunci nu am mai exista.....Muncim pentru noi in primul ran..Gandeste-te ca sunt persoane care muncesc pentru a ajuta alti oameni(doctori)sau pentru a ajuta natura si mediul inconjurator(biologi)

| Cryssy a răspuns:

Pentru ca fara munca nu obtii nimic. Bine, poti obtine prin inselatorii, furturi si chestii de-astea. Dar..trebuie sa muncim pentru a ne intretine. happy

| lifeForJesus a răspuns:

Pentru ca EVA nu a avut altceva de lucru, decat sa manance din marul interzis!hee hee

| bluerose a răspuns:

Pentru ca nu am castigat la LOTO laughing

| Lumy a răspuns:

Pentru a face rost de bani sa-ti intretii casa si familia

| Ianna33 a răspuns:

...ca sa traim.

| elenacata explică:

Deea era o discutie la anteprenoriala(trebuia sa cerem parerea mai multor persoane sa vedem si punctul de vedere al celorlati)

| pysysexyshyrea a răspuns:

Poy,,,,,,,, daca nu muncesty nu ai cu ce sa traiesty asa ca pune mana la munca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii la asta ma gandesc si eu cateodata...
Munca e pentru masini, nu pentru oameni...chiar, hai sa nu mai muncim niciunulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne putem permite cont pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei si tu acum, de plictiseala. Nu de alta, da pe urma, din lipsa de activitate, incepem cu intrebari ca a tahee hee

| Letytzy@ a răspuns:

Pentru ati satisface nevoile si sa poti sa iti cumperi bunurile de care ai nevoie.

| deea01 a răspuns:

Pff...pai daca nu muncim nu castigam bani din care sa traim... tu te`ai gandit inainte sa pui intrebarea asta? iarta`ma dar cred ca e stupidastraight face