| Here4u a întrebat:

De ce unui om care s-a sinucis nu i se face slujba?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
Pentru că..practic e un criminal. A ucis pe cineva(pe el)

| Swallow a răspuns (pentru Alyra):

Nu. Deoarece e un pacat in Fata Lui Dumnezeu sa-ti iai viata, sa decizi tu in Locul Lui cind sa mori. sad

10 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Sa te sinucizi inseamna sa incalci una dintre cele 10 porunci, deoarece ea spune sa nu ucidem, inclusiv pe noi insine.

Sinuciderea este cel mai mare păcat fată de sine, căci prin ea omul îşi închide definitiv calea spre pocăinţă. Sinucigaşul dă dovadă de necredinţă sau o credinţă bolnavă (Judecători 9, 54 - 57 – sinuciderea lui Abimelec; 1 Regi 31, 4- 6 – sinuciderea lui Saul; Matei 27, 5 şi Fapte 1, 18 – sinuciderea lui Iuda); păcătuieşte contra trupului său care este biserica Duhului Sfânt (1 Corinteni 6, 19; Romani 14, 8-12), şi deci nu mai are iertare nici în lumea aceasta, şi nici în cea viitoare. De aceea, sinucigaşului nu i se mai poate face nici un fel de slujbă şi nici nu se îngroapă în cimitir cu cei credincioşi.

Sursa: http://www.parohiamacin4.org/sinuciderea.htm

| Here4u explică (pentru MrAngelus):

Nu era nevoie sa scrii din Biblie...

| eusicumine_4355 a răspuns:

Pentru ca-i un fraier

| Dana211 a răspuns:

Pentru ca sinuciderea e unul din cele mai mari pacate pe care le poate face un om. Se considera ca viata nu ne apartine intrucat Dumnezeu ne-a dat-o si deci el este singurul care ne-o poate lua

| Pitbull305 a răspuns:

Poi eu cred ca din cauza ca sia luat viata si un om nu are voia sa ia viata nimanui nici chiar pe a lui insasi pentru ca nu el a dato ci Dumnezeu a dat viata, Dumnezeu o ia inapoi.

| Sooorin a răspuns:

Deoarece acesta se incadreaza la categoria sinucigasi, iar el nu este primit in capela, slujba lui se tine direct la groapa.

| Iubibila01 a răspuns:

Deoarece sinuciderea e considerata cel mai mare pacat. daca Dumnezeu iti da vaiata tu nu ai voie sa ti-o iei. fuunda happy

| HarMonyy a răspuns:

Pentru ca este un lucru diavolesc sa te siniucizi. dar din cate stiu eu...se facehappy :->?

| Aida89 a răspuns:

Pe scurt- incalca una din relgulile bibliei.