| Deea a întrebat:

De ce zapada este alba dar cand se topeste nu mai este alba?

Răspuns Câştigător
| cristiancristir a răspuns:

Este chestia de lumina. Cand ingheata apa reflecta lumina in alt mod diferit si o percepem ca fiind alba. E ca atunci cand te uiti prin geam si vezi perfect iar dupa ce se crapa foarte marunt nu mai vezi decat o ceata alba. Este chestia de cum se reflecta razele de lumina in apa inghetata.

17 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

De fapt zăpada este roză, noi o vedem albă.

| User a răspuns:

Da' tu de ce cand vorbesti (sau tastezi) pari stupida, iar cand taci nu mai pari stupida?

| Ea12345 a răspuns:

Zapada e tot alba(sau cel putin asa o vedem noi), insa atunci cand se topeste se imbina cu nisip si nu mai e alba.

Parerea mea...happy

| Ea12345 a răspuns:

@gabryel, cum adica sa scrii,, ie"? Si dai sfaturi...laughing

| Deea explică:

Auzi paul
am observat ca dai numai raspunsuri d dragu de a da.
un baiat a intrebat cu sa scrie fara sa se uite la tastatura si tu ai raspuns: da poti sa mananci fara sa deschizi gura?
daca nu`ti convine intrebarea nu mai raspunde... termina cu atitudinea asta de inteligent

| dadaaaaa a răspuns:

Pai daca se topeste cum sa mai fie alba? Daca se topeste dispare, sau na ma rog devine apa.

| Denisse_8813 a răspuns:

Zapada este apa in stare solida(adica inghetata). Nu ai invatat la scoala?
Atunci cand se topeste revine la forma ei naturala, adica lichida...
Ma indoiesc ca nu sti faptul ca apa este incolora(nu are culoare) si inodora(fara miros)! raised eyebrows

| gabryel a răspuns:

Cum adica cand se topeste nu mai ie alba? cand se topeste dispare definitiv si nu mai o vezi ca sa ii dai o culoare anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zăpada e de fapt gheata maruntita "praf de gheata". Ia niște cuburi de gheata și baga-le în blender sa vezi ce se întâmplă. Când se topește devine apa și apa e incolorabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zăpada proaspăt căzută este afânată cu CRISTALE mici de gheaţă şi goluri mici de aer, acestea dau culoarea alba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahahahahhahahahaaaaaaaahahahahahahaha, ce dracu de intrebare mai e si asta, tu esti normala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare mai e si asta? pe bune cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba baiatule da cat santeti de rai ma frate care mai de care sariti cu gura.Este o intrebare si atat. Daca vi se pare o intrebare simpla si de copii atunci raspundeti la ea nu va mai dati dupa cuvinte...este o intrebare chiar f buna...de ce zapada este alba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e chiar foarte buna, o spun cu toata maturitatea. Jucandu-se in zapada, fetita mea de 7 ani m-a intrebat exact aceeasi intrebare. Prima reactie a fost ca cea a lui Paul, Anonim, celalalt Anonim, etc. Pe urma am stat sa ma gandesc serios ce raspuns ii dau si n-am prea gasit. Daca aveti un raspuns inteligent, v-as fi recunoscator. Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zapada este albastra. Cercetati si o sa va convingeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca se topeste si devine apa

| Daniel_Ionut_1989_eKEb a răspuns:

Zapada este albastra, asa cum a mai zis cineva mai jos, verificati ca asa este.