| Lavi15 a întrebat:

Cand ploua, zapada se topeste de ce?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate raspunsurile care le-ai primit sunt gresite.
Daca afara ploua, atunci logic ca temperatura de afara este mai mare de 0 grd Celsius, iar la o temperatura mai mare zapada se topeste. Nici nu este necesar sa ploua.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Daca ma duc afara si sunt minus 7 grade si dau drumul la apa nu se va topi zapada?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Ba da se va topi datorita diferentelor de temperature, insa tu aduci apa aia din casa.Afara nu gasesti apa lichida care sa cada de sus la temperature aia.Asta pentru ca mai sus in nori daca la tine jos este -7 grade acolo sus sint sigur minus 20 de grade daca nu si mai mult si nu are cum ploua.Deci cind ploua sigur la nivelul solului sint temperature peste zero grade ceea ce face ca zapada sa se topeasca.Apa daca ploua face doar viteza de topire sa fie mai rapida, dar zapada oricum se topeste chiar de noi nu percepem acest lucru, insa putem masura stratul de zapada si atunci ne dam seama.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Toate intrebarile sunt corecte mai putin a ta care e pe langa total, era vorba de zapada care se topeste in momentul cand afara ploua, oricine stie ca zapada se topeste la o temperatura mai mare de 0 grade.
Cand ploua zapada se topeste mai repede decat daca nu ar ploua.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Imi pare rau dragul meu, dar eu nu am intrebat nimic.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Numai asta faci.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

ÎNTREBÁ, întréb, vb. I. 1. Tranz. și refl. (recipr.) A(-și) pune întrebări, în scopul de a afla un răspuns. ◊ Expr. (Tranz.) Întreabă-mă să te întreb, se spune cuiva care cere o informație despre un lucru asupra căruia nici cel întrebat nu știe mai mult. 2. Tranz. și intranz. (Urmat de determinări introduse prin prep. „de" sau „despre") A cere (cuiva) vești sau lămuriri despre..., a se interesa, a se informa de..., a cerceta. ◊ Expr. (Tranz.) A întreba (pe cineva) de sănătate = a se interesa de starea în care se află cineva; a intra în vorbă cu cineva. 3. Tranz. A pune cuiva întrebări pentru a-i evalua, din răspunsuri, nivelul cunoștințelor; a chestiona, a examina. – Lat. *interroguare (= interrogare).
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink
ÎNTREBÁRE, întrebări, s. f. Acțiunea de a (se) întreba. ◊ Semnul întrebării = semn de punctuație care se pune la sfârșitul unui enunț interogativ. ♦ Problemă, chestiune. ♦ Îndoială, incertitudine. – V. întreba.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink
ÎNTREBÁ vb. 1. a chestiona, a interoga, (pop.) a ispiti, (fig.) a descoase. (A ~ pe cineva despre ceva.) 2. v. asculta. 3. v. consulta.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
ÎNTREBÁ vb. v. căuta, cere, vinde.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
ÎNTREBÁRE s. 1. (rar) interogație, (înv.) întrebăciune. (Semn de ~.) 2. chestiune. (A răspuns bine la prima ~.)
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
PUNCT DE ÎNTREBÁRE s. v. semnul întrebării.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
A întreba ≠ a răspunde
Sursa: Antonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
Întrebare ≠ răspuns
Sursa: Antonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
A ÎNTREBÁ întréb 1. tranz. 1) (persoane) A determina să dea un răspuns; a chestiona; a interoga. ◊ Întreabă-mă să te întreb se spune, când ți se cere o informație despre ceva ce nu cunoști nici tu. 2) (elevi sau studenți) A supune unui examen oral; a asculta; a interoga; a examina. 2. intranz. (urmat de un complement indirect cu prepoziția de) 1) A manifesta interes; a se interesa. ~ de sănătate. 2) A încerca să afle, chestionând. ~ de Ion. ◊ ~ de cineva a cere permisiunea cuiva. 3) (mai ales la pasiv sau reflexiv pasiv) A dori cu insistență; a căuta. Cărțile sunt întrebate. Marfa se întreabă. [Sil. în-trebuie-] /

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Apropo,spui ca toate intrebarile sunt corecte, eu aici nu vad decat una:
"Cand ploua, zapada se topeste de ce?" Tu mai vezi altele?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Hang yourself!
laughing)

| RAY a răspuns (pentru relian):

Corect,dar sa spunem ca ar ploaua maine si sunt 2 grade cu plus, ploaia ar topi zapada mult mai repede ca topirea la 2 grade

| Holocaust a răspuns:

Serios?straight face

| RAY a răspuns:

Zapada are temperatura mica

ploaia una mai mare, plus ca zapada e o stare intre cea solida si lichida, apa se gaseste in 3 stari solida =gheata, lichida=apa, gazoasa =vapori de apa =nori de pe cer, ai inteles?

| LolaLollita a răspuns:

Zapada este formata din aprticule de apa inghetate, deci la o temperatura sub 0 grade Celsiul. Ploaia in schimb este apa in stare lichida, aflandu-se clar la peste 0 grade Celsiul. Intrand in contact ploaia cu zapada, cea din urma se topeste din cauza temperaturii mai ridicate (nu neaparat o diferenta semnificativa intre valori) a ploii.

| CryChristiAN a răspuns:

Se poate demonstra usor, facand un experiment intr-un calorimetru.
Dar, aici vei avea nevoie de un grafic, unde trebuie sa ai cel putin 4 calduri: Q1, Q2, Q3, Q4.
Si, din niste relatii matematica, rezulta motviul pentru care gheata se topestehappy.

| 000MadMAX000 a răspuns:

Pentru ca temperatura apei este mai mare decat ce-a a zapezii.Presupun