| bogdyZ a întrebat:

De ce daca e -1grad se topeste zapada?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca materialele pe care se aseaza inca nu sunt asa reci.

| sierra1 a răspuns:

Nu există așa ceva, mai măsoară odată!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E minus 1 grad la stația meteo, nu peste tot.

| dullcat a răspuns:

De unde stii ca se topeste si nu e in procesul de a ingheta complet?

| relian a răspuns:

Afara temperatura este -1 grad, dar trebuie sa stii a cui este aceasta temperatura ok?
Temperatura aia de -1 grad este doar temperatura aerului de afara.

Tu daca stai afara, sigur nu ai -1 grad corect? La fel si zapada nu are temperatura de -1 grad, are temperatura mai ridicata, pentru ca ziua, vine in contact cu lumina sau razele de soare, care incalzesc obiectele, lucrurile pe care cad aceste radiatii, de aia se topeste si zapada.

Lumina de la soare, sau razele soarelui is radiatii, iar alea cand lovesc corpuri le incalzesc.

Ca exemplu, tu stai afara cu fata la soare, daca poti masura temperatura, o sa vezi ca e mai ridicat pe partea ce stai catre soare, comparativ cu spatele.

Nici nu trebuie sa masori, simti asta si tu singur, mai ales iarna cand este rece afara, o sa simti partea din fata destul de calda si spatele rece, tocmai pentru ca fata este batuta de radiatie si spatele doar de aer care are -1 grad

Nu trebuie sa bata soarele direct, chiar si lumina de afara ridica temperatura corpurilor cu care vine in contact, pentru ca lumina este tt radiatie.

Naoaptea cand nu mai este lumina, o sa constati ca nici zapada nu se mai topeste, chiar daca temperatura ar ramne tot -1 grad, pentru ca si zapada va lua temperatura aerului cu care vine in contact, lumina disparind, nu o mai poate incalzi.

| johnnny123 a răspuns:

-1 °C o fi în aer. Dar nu toate suprafețele cu care intră zăpada în contact au -1 °C.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se topește la -1 un grad! Poate noaptea e -1 grad