| yuli10 a întrebat:

De foarte mult timp ma gandesc sa scriu un roman. Am multe pasaje acumulate in cap dar mi-e foarte greu sa ma apuc sa le pun in scris pentru ca pur si simplu ma umple frica. Ma gandesc ca o sa ajung sa termin si nu o sa fiu in stare sa arat cuiva pentru ca personajele vor fi recunoscute ca persoanele din jurul meu. O data prietenul meu mi-a gasit jurnalul si desi nu folosesc nume adevarate in el, m-am simtit extrem de prost ca poate a recunoscut persoanele la care faceam referire. (Mentionez ca era un jurnal din perioada de dinainte sa il cunosc deci nu avea motiv sa se supere). Mi-a spus ca am un talent nemaipomenit in a povesti si chiar era captivat, l-a citit pe tot pe nerasuflate, dar asta poate pentru ca ma cunoaste. un necunoscut poate nu ar fi apreciat.
In plus, probabil in Romania nimeni nu se ocupa cu asa ceva. Chiar daca as ajunge sa public un roman (in teorie), cine ar fi interesat sa cumpere? happy
Ce parere aveti? Sa incerc? Sau sa ma rezum la a scrie doar pentru mine?

Răspuns Câştigător
| zemantex a răspuns:

Iti recomand ca inainte de a incepe un roman sa incepi in a scrie scurte povestiri. e antrenamentul pentru mai mult si dupa un timp vezi ca incepi sa dezvolti. e ca in atletism. alergi putin sa ti se dezvolte muschii si apoi te apuci de maraton. referitor la intrebarea "cine e interesat sa cumpere', depinde ce marfa ai de vanzare. daca e bun te poti imbogati. dar ca sa-l faci bun, trebuie sa te antrenezi. bafta

23 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Yuli10, vremea poetilor si scriitorilor a murit.Acum nu se mai castiga nemurirea prin lumina creierului si puritatea sufletului.Acum se castiga prin hotie, saralatanie.si tot ce nu este moral.
Eu iti sustin initiativa, dar tu il vei scrie, tu il vei citi.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Daca ai talent nu tine doar pentru tine ...arata-le si altora... poti incepe cu familia sau prietenii foarte apropiatiwinking. Si eu scriu povesti de vreo 30 de pagini studentesti care le-am aratat doar surorii mele si cateva dintre ele si prietenei mele.
Mult succes in continuare :* happy

| Ruxyana a răspuns:

:X:X ar trebui sa te apuci imediat sa scrii un romanhee hee:X:X
''Chiar daca as ajunge sa public un roman (in teorie), cine ar fi interesat sa cumpere?''-eu la's lua cu prima ocazielaughing:*
daca ai un talent atat de deosebit de ce sa nu se bucure si ceilalti de elhee hee?:X:X

si mie imi place sa compun muzica:X:X
iar cine stie poate cand voi fii mare o sa vreau sa le publichee hee:X:X
deocamdata le-am aratat doar la prietena mea cea mai unahee hee:X

de abia astept sa cumpar castea ta...sunt sigura ca va fi o adevarata reusitawinkinghappy:X

| Pater a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa scrii si sa publici.nu te astepta insa sa castigi ceva din asta.trebuie sa te numesti J.K.Rowlling ca sa ai succes. dar cine stie...sincera sa fiu, chiar m-ai facut curioasa.asa ca daca vrei sa afli parerea cuiva care poate fi obiectiv(nu ca prietenii tai, care chiar daca ar fi oribil probabil ca nu ar indrazni sa te raneasca), apeleaza la mine.imi place foarte mult sa citesc...si nu te-as refuzabig grin...cine stie poate va fi sansa mea sa intalnesc un viitor mare scriitor...winking

| ina a răspuns:

Te consoleaza cu ceva daca iti spun ca mai scriu si eu, cand ma apuca inspiratia.
Acum scriu la o poveste (pe la mine la scoala se spune fic, de la fiction) inspirata din o chestie reala. M-as simti penibil daca persoana aceea ar vedea asta, dar e imposibil, abia stie ca traiesclaughinglaughing
Te rog eu, scrie, trimite-mi un mesaj pe privat cu id-ul tau. Vreau eu sa citesc. Daca cineva ar scrie un roman de dragoste si afli ca unul din personaje e inspirat de tine, nu te-ai simti flatata?happysmug
Astept mesajul tauhappy

| eewan a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te apuci dar nu in romana ci in engleza daca este posibilhappy

| Dalina27 a răspuns:

Lasa mi si mie un mesaji cu idul tau te rog:*

| Dalina27 a răspuns (pentru Dalina27):

Lasa mi si mie un mesaj cu idul tau te rog:*

| Dalina27 a răspuns (pentru Dalina27):

Mesaj*

| Dalina27 a răspuns (pentru Dalina27):

Mesaj***

| pepenerosu a răspuns:

Da...incearca...eu zic sa incerci in romana.in romana ai talentul. apoi daca se gaseste cineva care sa-l traduca foarte bine. Trebuie sa ne apreciem limba! Ce esti tu .americana.engelezoaica? Trebuie sa fim mandri ca suntem romani si de limba noastra romaneascahappy. Eu iti propun sa-l incepi in romana. Si eu am inceput un roman acum un an si jumatate...am scris vreo 60 de pagini de caiet mic... dar apoi mi-a pierit inspiratia. Oricum! Primele 4 capitole au aparut in revista scolii unde lucreaza mama mea si multi au zis ca e foarte interesant ce am scris, asa ca nu ezita sa incerci! Abia astept sa-ti cumpar cartea:*big grin

| TheBlueButterfly a răspuns:

Scrie in continuare. Cand vei termina te vei simti foarte implinita. Nu este nicio problema daca arati si altora ce ai scris nu se stie niciodata cine te poate publica si ai putea deveni faimoasawinking
Succes!:*

| monycutz a răspuns:

Mi se pare o idee foarte buna, doar ca ai putea sa schimbi un pic actiunea daca cea pe care vrei sa o pui pe foaie va batea la oritongue...incearca sa schimbi ordinea de idei. i don't know asta tine de imaginatia ta.mult succes iti doreschappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceark! nimeni nu te opreste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit niste carti frumoase scrise de o romanca si publicate pe un site in SUA. Undeva am citit ca scriitoarea este "taranca". Citeste si tu si vezi cum scrie. Daca vrei cu adevarat visele se implinesc.
http://www.globusz.com/ebooks/Acasa/index.htm
http://www.globusz.com/ebooks/Acasa2/index.htm
http://www.globusz.com/ebooks/Acasa3/index.htm
http://www.globusz.com/ebooks/Acasa4/index.htm

http://www.globusz.com/ebooks/Nisipuri/index.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ce ai scris si ai un simt al morului foarte bun.Simtul morului de unde l-ai mostenit? De la tatal tau pentru ca eu de la el l-am mostenit.Imi place ca esti foarte serioasa, nu pot intelege intrebarea ta scuzama adica nu stiu cum sa raspund.Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja te gandesti sa faci din scris o afacere
sandra brown,, lasa te,, parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai de pierdut daca incerci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 52 de ani cand eram tanara am incercat ca si tine sa scriu un roman poezii am scis am avut 120 nu le mai am desi erau reusite acum nu lucrez si am timp din nou am inceput romanul il scriu asa ca nu lasa sa treaca anii curaj

| doinis a răspuns:

Salut happy
Tin sa iti spun ca si eu iti impartasesc aceeasi pasiune, aceea de a scrie romane big grin am scris deja 3 pana acum si e f tare senzatia si acum imi caut editura si nu gasesc crying
De aceea vreau sa iti spun ca sa faci ceea ce iti place, sa asterni gandurile, imaginatia pe hartie si sa lasi sa decurga totul de la sine.Nu trebuie sa iti fie frica. Indiferent care va fi deznodamantul,tu trebuie sa mergi mai departe,TREBUIE SA INCERCI! Daca nu ai incercat, nu ai de unde sa stii ce sau cum va fi. E o vorba: "Incercarea moarte n-are."
Cu acestea fiind spuse, iti urez succes in tot ceea ce vei face si mult spor la scris. big grin Te pup :*

| doinis a răspuns:

Si inca ceva mai vreau sa iti spun: as fi f bucuroasa sa iti pot citi gandurile tale, daca se poate bineinteles happy nu trebuie sa ai un nume de succes ca sa ai vanzari.nu stii niciodata de unde poate sari iepurele big grin daca doresti, poti sa imi lasi mesaj cu ID-ul tau si sa facem schimb de pareri si de ganduri si poate ne putem ajuta reciproc.ramane la latitudinea ta. inca o data mult succes! >big grin

| sadamitzu a răspuns:

Incearca, o sa fii mult mai satisfacuta daca o scrii... si oricum nu o lasa numai pentru tine da-o si la altii o sa-ti aprecieze munca depusa...

| Rebecca_4275 a răspuns:

Stiu ca a trecut ceva timp de cand ai pus anuntul, dar as fi foarte curioasa sa citesc ce ai scris... Si eu am inceput acum un an si ceva, dar am renuntat pe parcurs...sunt curioasa daca inca mai scrii si mi-ar face mare placere sa citeschappy
Poti eventual sa imi lasi un mesaj cu id-ul tau.