| viking a întrebat:

Deci am 20 de ani am facut 10 clase liceu la zi...am luat o diploma de operator tehnica de calcul, am intrerupt 1 an scoala, m-am inscris la seral acum is clasa a-XII-a seral. Pot obtine ajutor de somaj? Daca da, de ce hartii am nevoie?

4 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Cat esti la scoala nu ai drept la ajutor de somaj

| Daniel TM a răspuns:

Eu stiu ca pentru absolventi se poate da somaj, deci cand termini a XII a daca nu te angajezi.
Actele necesare pentru obtinerea indemnizatiei de somaj pentru absolventii
institutiilor de învatamânt

- Actul de identitate în original si copie
- Actele de studii si calificare în original si copie
- Certificat de nastere în original si copie
- Certificat de casatorie în original si copie
- Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este apta pentru munca sau are
eventuale restrictii medicale
- Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza
venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât
indemnizatia de somaj
- Declaratie pe propria raspundere ca nu urmeaza o forma de învatamânt la data
solicitarii dreptului
- Adeverinta eliberata de furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocuparii
fortei de munca, prin care se certifica data înregistrarii persoanei în evidentele proprii,
în cazul în care persoana s-a înregistrat în vederea medierii pentru încadrarea în
munca la un furnizor de servicii specializate pentru stimularea ocuparii fortei de
munca, conform legii, daca nu s-a înregistrat în termen de 60 de zile de la data
absolvirii la agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca
- Cel putin doua dovezi ca au cautat activ un loc de munca, înregistrate în perioada de
60 de zile de la data absolvirii, de la doi agenti economici diferiti, daca în perioada
mentionata nu s-au înscris în evidenta A. J. O. F. M. ca persoana în cautarea unui loc
de munca
- Livret militar în original si copie
- 1 dosar plic si 2 plicuri timbrate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primesti somaj doar daca ai cotizat la stat
Posted Lun, 06/02/2008 - 02:00 by Technorati

Daca ti-ai pierdut serviciul poti primi ajutor de somaj doar daca ai lucrat cu carte de munca cel putin 12 luni in ultimii doi ani. Stagiul de cotizare de minimum 12 luni este conditia esentiala pentru indemnizatia de somaj si reprezinta perioada in care s-a platit contributia de asigurari pentru somaj atat de catre asigurat, cat si de angajator sau, dupa caz, numai de asigurat. Cele 12 luni de stagiu de cotizare in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrar

| bebe a răspuns:

Nu poti lua somaj pana nu termini clasa a-XII-a pentru ca ai nevoie de diploma de bac