| speedshop14 a întrebat:

Am si eu o dilema. Am 11 clase terminate si pentru postul la care vreau sa aplic am nevoie de diploma de 12 clase. De asemenea eu as vrea sa continui la seral. Intrebarea mea este, din moment ce se fac 13 clase la seral, pot termina o clasa, a 12-a pentru a lua diploma de 12 clase fara sa termin si clasa a 13-a? Nu intentionez sa dau bacul, vreau doar acea diploma de 12 clase.

Stima.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate asa ceva! --- nicio unitate scolara din Romania, fie de stat sau privata, nu-ti va elibera un certificat de absolvire a 12 clase daca tu esti inscris la forma de invatamant denumita " seral".Fie ca este vorba despre cursuri "serale", fie ca este vorba despre cursuri "cu frecventa redusa", acestea se finalizeaza odata cu absolvirea clasei a 13-a----numai atunci poti sa primesti un CERTIFICAT de absolvire(nicidecum o diploma, cum o denumesti tu!). In cazul in care dupa absolvirea clasei a 13-a vei sustine si vei promova examenul de bacalaureat, vei primi o DIPLOMA de bacalaureat.

| speedshop14 explică (pentru alessia5158):

Multumesc de clarificare!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate ce vrei tu!
Va trebui să REFACI clasa a 12-a şi, apoi, clasa a 13-a; abia apoi primeşti Certificatul de absolvire a liceului!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......insa-au_1/

Toate cele bune!

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Nu, nu poti.
Dar in schimb exista niste scoli ce iti permit sa continui de unde ai ramas si inveti doar sambata si duminica. Dai bacul doar la Romana si ceva la alegere fara mate.

| speedshop14 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Salut, mersi de raspuns, la aceste scoli pot continua din semestrul 2? Ex, am terminat clasa a 12-a semestrul 1, pot termina doar semestrul 2 la alta scoala sau doar anul il pot continua?

Stima.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru speedshop14):

Salut!
Din cate am citit eu, poti continua daca ai acte doveditoare.