| anonim_4396 a întrebat:

Era un citat pe care nu mi-l amintesc nicicum...Despre dragoste. Stiu ca era cu ceva ca dragostea nu e egoista, nu e mandra, iarta, nu piere niciodata si erau mai multe insirate dar nu le mai stiu. Nu am reusit sa il gasesc pe google. Poate ma ajuta cineva care il stie mai bine.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| emilia a răspuns:

DRAGOSTEA nu este mandra sau laudaroasa.Nu este grosolana sau egoista.Nu se supara niciodata si nu se razbuna!** **DRAGOSTEA este intodeauna rabdatoare si buna.Nu este niciodata geloasa! **
Dragostea are o rezistenta de lunga durata. Este rabdatoare si buna. Niciodata nu demonstreaza invidie si niciodata nu clocoteste cu gelozie (invidie). Nu se lauda, nu se faleste. Nu isi manifesta aroganta. Nu este mandra sau aroganta. Nu este nepoliticoasa si niciodata nu se comporta nemanierat.

Dragostea nu este egoista. Nu isi cere drepturile, nu cauta sa isi sustina propriul mod de a face lucrurile pentru ca dragostea nu isi vede de propriile cai.

Dragostea nu este iritabila. Nu se simte amenintata si nu tine pica. Nu se bucura de nedreptate si nu doreste sa faca rau. Se bucura cand adevarul si dreptatea prevaleaza. Nu se simte jignita. Nu tine socoteala greselilor.

Dragostea indura totul. Este intotdeauna gata sa creada ce e mai bun despre fiecare persoana. Este plina de speranta si credinta tot timpul. Intotdeauna ramane puternica in orice situatie. Se sacrifica la infinit si da fara limite. Este brava, luptatoare, si nu este intimidata in fata niciunui dusman. Nu da inapoi, castiga. In ea nu exista frica. Poate face totul, si nimic nu o poate opri. Dragostea rupe in bucati inamicii fiorosi, si cucereste raurile salbatice in dorinta sa de a-l salva pe cel care se ineaca. Dragostea este contagioasa. Demoleaza pereti de nedemolat. Schimba inimi de piatra in inimi de carne. Are mii de cai inaccesibile si unde nu exista o cale, o creaza.

Dragostea niciodata nu esueaza. Niciodata nu decade, niciodata nu devine demodata (invechita), niciodata nu abandoneaza o cauza, si niciodata nu inceteaza sa existe. Dragostea nu poate fi invinsa de nimeni si de nimic. Dragostea este forta cea mai puternica din univers. Este cea mai pura manifestare a fiintei Sale. Este ceea ce Il face pe Dumnezeu vizibil si palpabil pe pamant.
Sper ca te-am ajutat.
O zi buna *!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am pierdut acel sentiment cald. Si am ajuns sa devin o persoana la suferinta, dragostea iarta dupa o vreme de la primul act de scandal sau despartire, eu am ales sa fiu rece de aceea nu mai vreau pe nimeni.