| SnicK a întrebat:

Este adevarat ca Intre processorul lui INTEL PENTIUM 4 si AMD SEMPRON E o diferenta?
Adica De ex. eu am AMD SEMPRON 300+ 1.81 Ghz si caut un joc iar jocul este cam asa:
CPU: Pentium 4 2.4GHz Single Core processor
System RAM: 1GB
Mie ar putea sa imi mearga?
Mi-a spus cineva ca intre Procesorul de Intel si AMD nu e tot una...adica daca Pentiumul are 2.4 Ghz si i merge acest joc...Sar putea ca la cel AMD SEMPRON 1.81 Ghz sa-i mearga?
Adica vreau sa zic... Daca zicea la MINIMUM REQUIREMENTS
"CPU: Pentium 4 2.4GHz Single Core processor/AMD SEMPRON 1.81
System RAM: 1GB"
Va rog. Vreau sa stiu daca Ghz de la Pentium sunt la fel ca la SEMPRON...cam asa cum ATI SI NVIDIA nu sunt la fel...

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Da, de regula procesorul intel este mai bun decat procesorul amd, chiar si la aceleasi frecvente.

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

La requirements ai minimum necesar si pentru procesoare AMD si pentru Intel. Viteza nu depinde doar de frecventa de operare, nu mereu un procesor de 2 Ghz e mai lent decat unul de 2. 4 Ghz de exemplu. Sunt generatii diferite, clase diferite, situatia e mai complexa si ai nevoie de ceva documentatie ca sa intelegi. Viteza sistemelor variaza si in functie de aplicatie, unul poate iti arhiveaza mai repede iar altul poate merge mai bine intr-o aplicatie 3D. Procesoarele AMD si Intel au in comun compatibilitatea x86, amandoua au destinatia PC si sunt compatibile cu Windows. Dar ele sunt in rest diferite, necesita placi de baza diferite, coolere diferite. Raspunsul la intrebarea ta este nu, nu poti sti inainte sa incerci decat daca ai un procesor de generatie mai noua decat cel compatibil. Din cate tin minte procesoarele Sempron erau categoria ieftina la AMD - asa cum la Intel erau Celeron - mai ieftine si mai lenese decat cele din clasa high-end. Numarul de Mhz/Ghz si cantitatea de memorie RAM nu sunt suficiente pentru un calculator rapid si stabil! Sunt si alte caracteristici (FSB, nr de nuclee, si, foarte important, calitatea componentelor - mai ales a placii de baza si apoi a memoriei ). N-ai nimic de pierdut sa incerci instalarea unui joc de proba.

| SnicK explică:

Multumesc dar nu vroiam ceva copiat de pe Google.
Costymaximus a raspuns destul de bine, nu copiat de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un procesor contează și arhitectura, nivelele de memorii cache, frecvențe BUS-uri și FSB-uri, tipuri controllere, seturi de instrucțiuni suportate, etc.
Sempron reprezintă seria cea mai slabă de procesoare de la AMD, pe când Pentium era (pe vremea respectivă), cea mai bună serie de la Intel.
În fine, jocurile nu prea depind de procesor, ci de placa video și cantitatea de memorie RAM. Memoria plăcii video nu are absolut nicio relevanță, să spui că 'am placă de 256' e ca și cum ai spune 'am mașină cu 4 roți'. Ai fi surprins că o placă video de 64MB poate fi mai rapidă decât una de 1GB.
În fine, ideea e că procesorul nu o să te oprească să rulezi jocul, dar o să te limiteze în viteză. Probabil jocul va rula sacadat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dani, cine și ce a copiat de pe Google? Sper că nu te referi la mine, niciunul din răspunsurile mele nu a fost copiat de pe vreun site anume găsit la întâmplare cu un motor de căutare banal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca stiu despre ce ziceti eu am amd sempron 2. 73 si imi mere orice joc dar va mere jocuri mai noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant mai bune procesoarele inte, frate...iti sp pe pr experienta