| Elena0210 a întrebat:

Este careva dintre voi care scrie poezii? Imi lasati si mie daca vreti?

Răspuns Câştigător
| madonica a răspuns:

De ziua ta mamico,
as vrea sa-ti schimb soarta grea,
De ziua ta mamico,
Una mai buna sa iti dau.
Nimic la tine n-as schimba
Ai fost un inger in viata mea
Raza sufletului meu
Te voi iubi mereu.

Chip de inger
Cand privesc un chip de inger
parca ma trezneste un fulger
Si realizez de-ndata
Ce e important in viata:
Nu banii sau fericirea materiala,
Ci un copilandru cu firea joviala.
Atat de frumos si de fantastic
E un copil
Un copil cu chip de inger.

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Anul acesta am scris o poezie despre Ziua femeii care arata cam asa:
8 MARTIE E ziua ta femeie, Azi e ziua ta, Si chiar de-ai vrea tu, Altii n-ar uita. Tu esti normalitatea, Tu esti stabilitatea, Copii tu ti-i cresti, Ii mangai si-i iubesti. Esti mama, esti sotie, Esti lucrator de soi, Esti totul pentru toti, amplificat la doi. Ai ganduri, ai probleme, Ai mereu dileme, Pe care le dezlegi, Desi nu intelegi, De ce cand timpul trece Simti deodata rece, Simti ca ai pierdut Timpul tau trecut. Timpul a expirat, Tu ai transpirat De atata alergatura, Pentru udatura, Ca s-o pui pe masa, Pentru toti din casa. Ai cam obosit De cat ai trudit, "Ghiocei" la tample, O sa se intample, Sa apara iar, In prag de primavara. Nu te intrista, Nu-i doar povestea ta, E povestea noastra, A femeilor din castra, Cu toatele am pierdut, Cand Eva a-nceput, Sa-si puna intrebarea Ce a produs schimbarea. Din Pomul cunoasterii ea s-a infruptat, Si-acum are de luptat, Sa-si afle rostul si menirea, Sa dobandeasca "nemurirea". Ea "nemurirea" dobandeste, Prin copilasii ce-i iubeste, Ii ingrijeste si-i indruma, Ca cea mai buna muma. Viata ei ca de poveste, Toata lumea o priveste, E tanara ori e batrana, E Eva noastra cea stabuna, Ce-ncearca astazi sa zambeasca, Maine sa sarbatoreasca Si asa pana la anul, Sa nu o loveasca-amarul, Sa fie sanatoasa si iubita Si din nou sarbatorita. E suava, e gingasa, Uneori e artagoasa, Este simplu sa-ti dai seama, E femeia ta,. e mama, Este sora cea mai mica, Este femeia... unica, Ce caminul il incalzeste Si iubirea infloreste. La multi si fericiti ani pentru toate femeile.

| Elena0210 explică:

Pentru "nebundupatine": e criza omule! Le vreau gratislaughingwinking

| p0wer a răspuns:

Cand eram mai mic am facut cateva le-am aratat la ceva lume dar nu m-au crezut ca eu le-am facut m-am descurajat si nu am mai continuat laughing una dintre poezii se numea :INTREBARI FARA RASPUNS
Rugandu-ma la Dumnezeu
La ingeri pazitori si eu
Sa cred mai mult in ce-as putea
Sa fac acum cu munca mea
Sa fiu oare mai credincios?
Sa ma gandesc la ce-i frumos
Dar nu stiu Doamne ce sa fac
Cred ca mai bine-ar fi sa tac

Si inca unahee hee
Prea Sfanta Fecioara
Cea de-odinioara
Vino pe pamant
Intr-un loc prea Sfant
Naste-l pe Mesia
Sa ne-arate imparatia
Imparatie cereasca si Dumnezeiasca
Sa ne mantuiasca si sa Ne-ocroteasca
Fa asa draga IIsus
Spune-ne ce ai de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te costa 10 euro rima plus drepturile de autor, vrei? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stateam intr-o noapte pe-al ripilor mal /Si ascultam cum apa usor susura-n vale./Mai sus pe-o colina frumos pastea un cal/Si-n sat urla un ciine facind parca a jale.Asta e prima strofa dintre cele 60 ale "Noptii ciinilor"La ultima ma trezesc si realizes ca totul n-a fost decit un vis calul care pastea acum doarme "Si-n sat urlau toti ciinii facind parca a jale"