| JennyBerry a întrebat:

Este dezavantajoasa o vacanta in Grecia [ perioada mai-iunie anul curent]? Preturile sunt atat de exorbitante incat turistii nu isi pot permite ceea ce era odinioara la indemana oricui? Tabara costa 100 de euro [ cazare+transport] iar costurile aferente vor trebui suportate de calatori [ vizite la meteora, mancarea, parcurile de distractii si cate si mai cate ]. Avand in vedere declinul financiar in care se situeaza elenii in momentul de fata, credeti ca este o oportunitate sau mai degraba o capcana intinsa de agentiile de turism? Cati bani sunt necesari pentru un sejur de 9 zile, de cat as avea nevoie la mine [ bani de buzunar, in cazul in care sunt o persoana limitata si economa ( nu tind spre epicureism ) Gracias!

3 răspunsuri:
| Crisu_8081 a răspuns:

Daca te duci pe litoralul romanesc, iti promit ca la conditii mult mai proaste si la lipsa de atractii turistice cheltui mai multi bani decat in Grecia happy cauta pe net oferte, sigur vei gasi. Google-ul e sfant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
iata un exemplu ca sa ai o comparatie :
http://www.pelerinaj.ro/pel_ext_grecia_rusu_2010.htm
PELERINAJ LA SF. IOAN RUSUL - GRECIA

22 – 28 MAI 2010

ZIUA 1 Plecare din Bucuresti orele 21. 00 cu autocarul, pe ruta Giurgiu - Ruse – Sofia – Kulata –Promahonas – Salonic.

ZIUA 2 Sosire în Salonic. Tur de oras (Turnul Alb, Biserica Sf. Dimitrie, unde se afla moastele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Biserica Sf. Gheorghe – Rotonda, cea mai veche biserica crestina din Grecia, Arcul lui Galeriu, Catedrala Mitropolitana unde se afla moastele Sf. Grigorie Palama, Biserica Sf. Sofia loc unde se afla moastele Sf. Vasile cel Nou). Cazare in Paralia Katerini la hotel 3*.

ZIUA 3 Mic dejun. Plecare spre Kalambaka cu vizitarea Bisericii Cuv. Paraschevi din valea Tempi (izvor cu apa tamaduitoare pentru ochi si sfintele moaste ale Cuv. Paraschevi) si a Complexului Monastic Meteora - manastirile: Marele Meteor si Varlaam. Cazare în Kalambaka la hotel 3*.

ZIUA 4 Mic dejun. Continuarea vizitei la Complexul Monastic Meteora - manastirile Rousanu si Sf. Stefan. Plecare catre Atena. Sosire si cazare la hotel 3*.

ZIUA 5 Mic dejun. Se viziteaza Acropole (loc în apropiere caruia a predicat Sf. Apostol Pavel). Optional deplasare în Insula Egina - vizita la Biserica Sf. Nectarie loc unde se afla moastele Sf. Nectarie – 15 euro / pers. Cazare în Atena, hotel 3*.

ZIUA 6 Mic dejun. Plecare spre Evia, sosire la Biserica Sf. Ioan Rusul (loc unde se afla moastele Sf. Ioan Rusul), participare la PROCESIUNEA DESFASURATA CU OCAZIA ZILEI SF.IOAN RUSU. Plecare spre Paralia Katerini. În situatia în care timpul permite, se va opri la Manastirea Cuv. David (loc unde se afla moastele Cuviosului David) si la Manastirea Kato Xenia (loc unde se afla o parte din Brâul Maicii Domnului). Cazare in Paralia Katerini la hotel 3*.

ZIUA 7 Mic dejun. Plecare spre România, sosire în Bucuresti in jurul orelor 23. 00.

TARIF : 280 EURO / pers. grup de 40 persoane

SERVICII INCLUSE:
- transport cu autocarul 2/3 stele ( aer conditionat, tv, video )
- 5 nopti cazare cu mic dejun în hoteluri 3* în camere duble si triple, clasificare locala
- însotitor de grup
- preot

TARIFUL NU INCLUDE:
- intrarile la obiectivele turistice (aproximativ 2 euro la fiecare manastire si 12 euro la Acropole)
- croaziera în insula Egina (15 euro)
- asigurarea medicala

Documente necesare calatoriei: carte de identitate valabila sau pasaport (inclusiv pentru minori. Minorii trebuie sa îndeplineasca urmatoarele conditii pentru a fi lasati sa iasa din tara: sa calatoreasca cu cel putin un adult însotitor; sa aiba asupra lor acordul ambilor parinti (sau al parintelui care nu-i însoteste) legalizat la notariat; adultul care-i însoteste, în cazul în care acesta nu este unul dintre parinti, trebuie sa aiba cazier judiciar pe care sa-l prezinte la frontiera).
OBSERVATII: Agentia îsi rezerva dreptul de a modifica programul în functie de anumite situatii obiective ce pot interveni în timpul deplasarii
mai sunt oferte in general pe pagina de start http://www.pelerinaj.ro/ - la pelerinaje/voiaje externe!

| dana5025 a răspuns:

Daca vrei sa pleci in Grecia si sa economisesti mai bine te duci pe cont propriu. Odata ajunsa acolo te cazezi la vreo familie si platesti doar cit dormi noaptea. Mincarea ti-o cumperi singura si daca te mai duci pe la vreo cantina e si mai ieftin.