| anonim_4396 a întrebat:

Evreii ce religie au?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iudaica sau iudaism.

| Klara a răspuns:

Evreii sunt evrei. Evreu e o religie, nu o nationalitate. Israelienii sunt evrei, adica mozaici. Ei cred in Dumnezeu dar nu il considera pe Iisus ca Mesia. Evrei sunt multi, in Rusia, in USA, in Romania...si da, e o religie monoteista.

| BeT a răspuns:

Monoteista.

| nemo_6725 a răspuns:

Mozaismul, religia evreilor, este religia din care s-a nascut Crestinismul si este bazate pe scrierile Vechiului Testament. Evreii nu cred in Isus Hristos, Mesia, Mantuitorul, nu-L recunosc, il asteapta inca. Va veni un fals mesia pentru o parte dintre ei...

| nemo_6725 a răspuns:

Mozaismul, religia evreilor, este religia din care s-a nascut Crestinismul si este bazate pe scrierile Vechiului Testament. Evreii nu cre din Hristos, Mesia, Mantuitorul, nu-L recunosc, il asteapta inca. Va veni un fals mesia pentru o parte dintre ei...

| Momir_Cristi_1978 a răspuns:

Iudaism