| eubahhh a întrebat:

Fetelor spuneti-mi si mie o metoda de epilare dupa care sa nu mai creasca parul de pe picioare, asa repede!

pleaseee

pup kiss

7 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Epilatorul sau ceara.Parul incepe sa creasca dupa aproximativ 3 saptamani.Este adevarat ca este mai dureros dar merita!happy Si pentru iritarea dupa epilat da-te cu crema de galbenele, calmeaza pielea imediat! Bafta!

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Pai daca suporti durerea poti sa folosesti ceara(tine pana la 4sapt) sau ar mai fi epilarea cu laser(ceva mai costisitoare, fara durere, cateva luni tie).

| Irina117 a răspuns:

Tot ce ai vrut sa stii despre epilat...

A venit vara si, odata cu ea, fustele si pantalonii scurti si-au reluat locul in garderoba. Pielea fina si frumoasa este esentiala. Expertii nostri iti raspund la cateva intrebari cheie despre pielea catifelata.
De ce pielea arata mai catifelata dupa ras sau epilat?
Rasul sau epilatul ajuta de fapt pielea sa arate mai fina, deoarece pe langa indepartarea firelor de par, aceste metode au si o actiune de exfoliere. Rasul, in special, indeparteaza stratul superior de celule moarte de la suprafata pielii, explica specialistul P&G, iar indepartarea acestui strat de celule va poate lasa pielea uscata.

Solutia? Hidratarea reprezinta un mod esential de a-ti pastra pielea sanatoasa. Iti recomandam sa folosesti gelul de ras Gillette Satin Care, destinat fetelor. Dupa ce folosesti aparatul de ras sau dupa epilare, alege un produs de hidratare de buna calitate.

Un alt sfat: acordati atentie sporita pielii bronzate, deoarece aceasta tinde sa se deshidrateze mai repede.

Pentru o piele foarte catifelata, exfolierea trebuie efectuata si intre epilari?
Exfolierea intre epilari nu va face ca indepartarea parului sa fie mai eficienta, dar o exfoliere regulata cu un produs special poate tonifia pielea astfel incat sa arate mai bine. Ai grija sa nu exagerezi cu exfolierea; este suficient daca efectuezi aceasta actiune de maxim 2 ori pe saptamana.

SFATUL SPECIALISTULUI

Doctorul Kevin Powell, director de laborator la Centrul Tehnologic Gillette, ne impartaseste cateva sfaturi despre inlaturarea firelor de par nedorite :
I: Studiile noastre arata faptul ca in cateva tari din Europa epilatul este preferat altor metode; este adevarat acest lucru? Care ar fi explicatia?
R: Studiile noastre arata intr-adevar ca in anumite tari precum Italia, Spania si Grecia, epilatul este o metoda larg raspandita. Motivele variaza de la faptul ca parul femeilor din aceste tari are o culoare mai inchisa, astfel ca acestea prefera metodele de indepartare a firelor de par pe termen lung, pana la credinta falsa ca rasul face ca parul sa creasca la loc mai rapid, mai gros si mai des.
I: De obicei fetele aleg o metoda de indepartare a firelor de par si raman fidele acesteia sau alterneaza diverse metode?

R Conform unor studii, fetele tind de obicei sa utilizeze mai multe metode. Exista mai multe motive ce determina fetele sa aleaga o metoda sau alta la un moment dat: timpul avut la dispozitie, ocazia, anotimpul si chiar partea corpului de pe care urmeaza sa fie indepartat parul. De exemplu, utilizarea aparatului de ras este vazuta, de multe fete ca o metoda de infrumusetare, o alegere rapida, convenabila si eficienta sau o metoda utilizata in caz de extrema urgenta- ca de exemplu o invitatie de ultima ora la piscina.

I:Ce diferente sunt intre aparatele de ras destinate barbatilor si cele destinate femeilor?
R: Aparatele de ras pentru femei trebuie sa puna mai mult accent pe siguranta, accesibilitate si modul in care aparatul aluneca pe piele. Fetele trebuie sa utilizeze aparatul de ras in zone dificile de obicei, iar lama trebuie sa acopere suprafete mai mari de piele pentru o indepartare a parului mai rapida - cum ar fi de pe picioare.
Gillette Venus este un aparat de ras astfel conceput incat sa raspunda tuturor acestor cerinte: are trei lame pentru un ras fin, pernite protectoare in jurul lamelor, cap pivotant rotunjit pentru locurile mai greu accesibile, banda lubrifianta cu Aloe si vitamina E si maner ergonomic - usor de folosit.

I: Care sunt beneficiile epilarii in comparatie cu celelalte metode de indepartare a parului nedorit?
R: Spre deodebire de lamele de ras, spuma sau creme, care doar taie sau dizolva firul de par de la suprafata, epilatoarele indeparteaza firul de par de la radacina. Deoarece este nevoie de timp pentru ca firul de par sa creasca la loc, pielea va ramane catifelata pana la 4 saptamani. Dupa ce parul va creste, acesta va fi mai fin si mult mai subtire. Astfel va disparea senzatia de asprime a pielii, iar tu te vei putea bucura de o piele fina mai mult timp.

I: Care sunt beneficiile epilarii in comparatie cu ceara?
R: Ceara indeparteaza la fel ca si epilatoarele firele de par de la radacina, insa firele de par trebuie sa aiba o anumita lungime pentru ca procesul sa poata avea loc. Astfel este nevoie de o perioada de asteptare pentru fetele care folosesc ceara. La epilatoare nu exista aceasta perioada, deci nu este nevoie sa iti acoperi pielea si vei putea purta oricand hainele preferate.

Folosind ceara pot aparea iritatii. Procesul de preparare este lung, murdar, obositor si de multe ori ai nevoie de ajutor. Depilarea cu ceara constituie si un proces mai dureros in comparatie cu epilatorul, deoarece ceara nu se lipeste doar de firul de par ci si de piele. In acest fel, fetele nu indeparteaza doar parul ci si pielea, sporind astfel nivelul de durere resimtit si provocand in unele cazuri chiar si rani. Dintr-un studiu a rezultat ca, din punct de vedere al durerii, 7 femei din 10 prefera epilatoare precum Braun Silk-épil in locul cearei.

I: Nu este dureroasa epilarea?
R: Majoritatea fetelor care incearca epilatorul pentru prima oara, costata ca aceasta metoda este mult mai putin dureroasa decat au crezut. Deoarece parul este indepartat de la radacina pot aparea unele senzatii de disconfort. La inceputul epilarii aceasta senzatie este mai puternica, dar se reduce pe parcurs, odata cu adaptarea pielii. In plus, dupa primele epilari, parul crescut este mai moale si mai rar, fiind astfel mai putin par de indepartat la urmatoarele epilari. De exemplu, epilatoarele Braun Silk-épil sunt dotate cu role pentru masaj care stimuleaza pielea inainte si o calmeaza dupa epilare, eliminand astfel senzatia de durere.

| kaya a răspuns:

Ceara este foarte buna, daca te faci cu ceara mai mult timp parul se rareste si se subtiaza si nu creste asa de repede cum creste ca atunci cand te faci cu bigul, la fel de bun e si epilatorul.Ar mai fi si benzile epilatoare dar optez pentru ceara, e putin mai dureros dar nu creste asa repede.Cand te faci cu lama creste la 2, 3 zile dar la ceara e posibil sa tina 2, 3 saptamani.Numai bine

| matraguna1 a răspuns:

Ceara calda sau epilator.

| Artemis a răspuns:

Cu aparatu thinking Sau benzi ca sa iti smulga firele de par de la radacina :*

| al3_9910 a răspuns:

Fa. te cu epilatorul sau cu ceara... o sa te doara prima oara, dar apoi o sa te obisnuiesti.:*