| Woody_9512 a întrebat:

Fundita! Care sunt sensurile diferite ale omonimelor: abate, rasă, odor, fin, cursă?

3 răspunsuri:
| davidwarner a răspuns:

abate-preot
abate-a se abate-a se indeparta
rasa-specie
rasa-in sensul de data pe razatoare
odor-obiect sau fiinta de pret
odor-parfum, aroma
fin-ruda
fin-neted
cursa-intrecere
cursa-capcana
Uite si exemple: Abatele locuieste la manastire. El se abate de la drumul cel bun. Rasa aceasta de caini este foarte rara. Peste prajitura se pune coaja rasa de lamaie. Odorul acesta este de lavanda. Copilul este ca un odor pentru ea. Acela este fin cu mine. Asternutul fin te face sa adormi. Soarecele s-a prins in cursa. Cursa a fost castigata de concurentul cu numarul doi.

| Paywa a răspuns:

Pai.
rasa-specie
rasa-epilata
fin-
cursa- distanta parcursa de un vehicul pe o distanta stabilita
cursa- cusca
fin-delicat
fin- persoana considerata in raport cu nasii sai.
odor-miros
odor-giuvaer
abate- un anumit preot catolic
abate- a se indeparta de la o directie.

| wildstrawberry a răspuns:

Pai...
abate= A (se) îndepărta de la o direcţie apucată; a se îndepărta de la o normă fixată, de la o linie de conduită etc( a te abate). Titlu onorific acordat unor preoti catolici,("abate" asa se numesc).
rasa= rasa de caine, de cal; si rasa "ea este rasa(pe picioare, in cap laughing )" cu sensul asta. :p
odor= Obiect lucrat dintr-un metal preţios (împodobit cu pietre scumpe); obiect de (mare) preţ; giuvaer; 2. Fiinţă iubită, preţuită; copil.
fin= Care este foarte mic; delicat, plăcut la aspect; (d. ţesături, un material fin) foarte subţire. Persoană considerată în raport cu naşii săi (de botez sau de cununie).
cursa= cand cineva iti intinde o cursa(cu sensul asta) si cursa de transport( cand zici "vreau sa prind cursa") de obicei asa spun bunicii.big grin. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi faina!