| SabinneSD a întrebat:

Heeiii..Se apropie vacanta de vara,(soare, fara teme,), si nu stiu cu ce sa-mi ocup timpul. As vrea o lista cu niste activitati distractive(nu :citeste o carte...s.a.m.d). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Com3 a răspuns:

Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.
- Actualizeaza zilnic o lista cu tot ceea ce faci in vacanta asta de vara.

6 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Poti sa iti cumperi role sau bicicleta. astfel combini utilul cu placutul big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se apropie vara:
- soare arzător.
- caniculă continuă.
- te ia dracu de cald şi dacă stai la umbră, în casă ori în apă rece.
- piţipoancele dau năvală în grup pe ştranduri, primul lucru făcut fiind să-şi facă poze în costum de baie cu bazinul în spate şi să le încarce pe facebook.
- cocalarii încep să-şi poarte tricourile lor roz " la modă ", încălţările alea ieftine la vedere dar scumpe la preţ, pantalonii ăia " la modă " idioţi şi opţional, uneori, o cămaşă în carouri de tip Hawaii.
- celebrul şi tradiţionalul miros de transpiraţie din magazine şi marketuri îşi face din nou simţită prezenţa.
- mijloacele de transport în comun devin din ce în ce mai aglomerate, românii ieşind din casă şi circulând cu ele doar când soarele e sus pe cer, iar temperatura depăşeşte 30 de grade.
- barul de peste drum va organiza, probabil, din nou petreceri în fiecare noapte, chemând iarăşi tot felul de giboni ca şi anul trecut, care după nici o oră sunt beţi mangă şi urlă ca descreieraţii la terasă.
- adolescenţii şi pubertinii maturizaţi precoce îşi plimbă însoţitoarele pe care ei le numesc " prietene ", pe străzi, cumpărându-le îngheţată ieftină şi o pungă de chipsuri Chio... urmând ca apoi să ajungă acasă şi seara să pună întrebări idioate pe TPU( " Dacă prietena mea a lins prima dată din îngheţată pe partea cu vanilie, înseamnă că nu mai ţine la mine? " ), continuând acest lucru şi dimineaţa înainte de a-şi revedea însoţitoarea( " Prietena mea zice că vrea să ne înâlnim în faţa unui aprozar. Ce înseamnă asta? " ).
- tradiţionalele invazii de seară ale ţânţarilor.
- etc.

Cam asta trebuia să enumeri şi tu. Dă-le naibii de teme, că nu reprezintă un calvar pentru nimeni.

Activităţile distractive pe care ai putea să le desfăşori vara ar fi: număratul până la o sută pentru a scăpa de stres, culesul prunelor, săpatul în grădină şi rulatul de cuie.

| Carmen100 a răspuns:

Sall big grin big grin big grin Poti sa:
-sa scrii poezii amuzante
-sa te uiti la un film
-sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)
-sa vorbesti la telefon cu ei
-sa faci farse la telefon
-sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjesti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)
-sa te joci pe telefon
-sa te joci cu sora/fratele (daca ai)
-sa sari coarda
-sa desenezi chestii amuzante pe o foaie
-sa iti faci poze amuzante
-sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)
-sa intri pe facebook(daca ai)
-sa iti faci unghiile
-sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)
-sa faci parada modei cu hainele parintzilor
-sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa
-sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea
-sa faci origami
-sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)
-sa te uiti la filmulete amuzante
-sa cauti haine sau pantofi pe net
-sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)
-sa dansezi
-sa cautzi poze amuzante
-sa raspunzi la intrebari pe TPU
-sa strivesti muste
-sa cauti povesti de groaza
-sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)
Cam asta fac eu cand ma plictiseschappy. Have funwinking

| SabinneSD explică (pentru Carmen100):

Multumescc...imi va fi de ajutor!

| Diamondsz a răspuns:

Buna.

Poti face sport, sa iesi cu prietenii, sa mergi intr-un parc de distractii, sa te plimbi cu bicicleta s.a.m.d.

Vacanta placuta.

Pa-pa.

| animatonic a răspuns:

1. Mesajul din sticluta

Daca stai cu micutul tau in apropierea unui lac, rau sau a unei ape atunci una dintre activitatile dragalase pe care il poti invata este sa scrie un mesaj si sa-l introduca intr-o sticla pe care o pune sa pluteasca pe apa.

Toata distractia consta in lansarea pe apa a sticlei, dar mai ales in mesajul scris de micut.
Invata-l sa scrie o dorinta foarte mare pe care o are, o promisiune sau un mesaj catre cineva. Si mai ales, nu uita sa il pui sa se semneze. Personalizarea scrisoricii este esentiala.
2. Sotronul

Un joc clasic care se poate practica numai in sezonul calduros. Pentru ca e nevoie din plin de asfalt si creta. Iar apoi distractia poate incepe. Incepand cu varsta de 4 ani, micutii pot invata cu usurinta regulile acestui joc al copilariei.
3. Jocul cu mingea

Nu-i asa ca mai are micutul tau tendinta sa bata mingea pe parchet sau pe gresie in casa? Pana si cei mici sunt nerabdatori sa se joace in voie cu mingea fara tipetele mamei sau ale celor din casa.

Asadar, cumpara-i o minge micutului si lasa-i imaginatia sa lucreze pentru a gasi metode de a o folosi. Nu ezita sa il inveti si tu cateva dintre ele. Iata o metoda distractiva aproape fara niciun banut.
4. Spalatul masinutelor

Balaceala este o placere pentru copii. Atunci cand iesi tu in curte sau in parcare pentru a curata si spala masina, ia-l si pe copil dupa tine. Dar nu cu mana goala. Pune-l sa aduca cea mai mare masinuta pe care o are. Apoi, ia-i si lui un burete si o galetusa pentru apa si pune-l si pe el sa spele odata cu tine masina. Va puteti distra copios in timp ce va racoriti udandu-va reciproc cu cativa stropi de apa.
5. Preparatul si decoratul inghetatei

Inghetata este cel mai asteptat desert al verii. Iar prichindeii sunt primii care numara zilele pana cand se va da liber la savurararea ei. Poti transforma banalul mancat de inghetata intr-o activitate amuzanta.

O puteti prepara impreuna in casa distrandu-va in timpul acesta sau puteti decora diverse boluri cu inghetata cumparata in cele mai haioase moduri, inainte de a fi infulecate de micuti.
6. Pictatul in aer liber

Este vara, soare multa, iarba in jur, deci ocazia perfecta de a iesi cu micutii in natura. Si pentru ca mersul cu rolele, bicicleta sau plimbatul prin parcuri au devenit activitati banale, este cazul sa apelezi la alte surse de distractie pentru cel mic.

Asadar, ia dupa tine coli de hartie cat mai mari, acuarele si pensule si mergeti la iarba verde pentru a picta. Distractia poate fi si mai mare daca in loc de hartie le oferi posibilitatea de a-i expune talentul artistic pe cateva cearsafuri imense pe care sa le poata picta dupa bunul plac.
7. O mica excursie... in propriul oras!

Daca vine vara, este timpul sa stai cat mai putin in casa! Si daca bani pentru excursii si vacante nu sunt, este timpul sa mergi cu micutul tau si sa explorezi, descoperi si sa te bucuri de frumusetile pe care le ofera propriul oras. Mergeti in zone mai putin cunoscute ale lui. Este o activitate amuzanta, dar si educativa pentru cel mic.
8. Constructia unei casute sau a unei fortarete in curte

Daca sunteti norocosi si stati la curte, atunci este o ocazie foarte buna de a-l implica pe copil in mestesugul construirii unei casute in curte. Folositi-va de imaginatie si culori si distrati-va in timp ce puneti bazele ei. La sfarsit, casuta va deveni un loc de joaca si de distractie pe toata perioada verii.
9. Leapsa sau batalia cu apa

Este momentul sa umpleti pistoalele cu apa care au zacut toata iarna in spatiul destinat jucariilor si sa treceti la adevarate curse prin parc sau in curte. Este una dintre cele mai distractive activitati pentru copii.
10. Camping-ul in curtea casei

Este tot o activitate amuzanta, dar pentru care ai nevoie de ceva spatiu verde. Tot curtea casei este cel mai indicat loc pentru aceasta aventura minunata in natura impreuna cu copiii. Au ocaza sa invete lucruri importante despre supravietuirea in mijlocul naturii.