| Cαrter a întrebat:

Hei. Cine este la filologie? As vrea si eu lista de lecturi pentru clasa a IX-a. Dau fundita. love struck Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Keirra a răspuns:

Eu am avut anul acesta un profesor mai exigent dar care chiar te pregateste pentru bac asa ca ne-a dat de citit multe carti eu o sa-ti spun doar cele neg:Mara-Ioan Slavici, Maitreyi-Mircea Eliade, Morometii-Marin Preda, Enigma Otiliei-george Calinescu, Harap-Alb- Ion Creanga, Hanul Ancutei- M. Sadoveanu, Moara cu noroc-Ioan Slavici, Alx. Lapusneanu- Costachi Negruti, In vreme de razboi- I.L.Caragiale, La tiganci-M. Eliade, Liviu Rebreanu- Ion, Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi. Padurea Spanzuratilor- Padurea spanzuratilor...+ carti de critica a lui T. Vianu, G. Calinescu si Nicolae Manolescu...E un profil destul de greu.

| Cαrter explică (pentru Keirra):

Mersi. Din cate stiu, la filologie nu prea se face gramatica, nu-i asa? thinking Stiu ca nu este un profil usor, dar cred ca o sa ma descurc, pentru ca imi place mult sa citesc. happy

| daydreamer a răspuns (pentru Keirra):

O cunostinta a facut Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi in clasa a11a. Banuiesc ca se face intr-a9a numai la filo, sau...thinking