| Turquoiise a întrebat:

Hei.
Cum se fac cover-urile la melodii?

Răspuns Câştigător
| Livyutzu a răspuns:

Dacă nu există negativ.Pui melodia în Audition şi este un filtru special care elimina vocea.Trebuie să ai un microfon bun care elimina zgomotele din jur pentru a ieşi bine.Amplifici vocea cu filtrele.Şi dacă nu ai voce poţi corectă greşelile prin corector de tonalitate prezent în soft şi chiar dacă ai voce trebuie să aplici filtrul pentru că vocea ta să fie că unui megastar.( TE ASIGUR CA NU TOTI CANTARETI AU VOCE, Unii sunt fositi pentru imagine). Beyonce foloseşte sintetizator pentru a modifică vocea live, la fel şi Lopez

| Turquoiise explică (pentru Livyutzu):

Stiu stiu, majoritatea vedetelor isi editeaza foarte mult vocea.
Din cate mi-a spus lumea, am voce, dar din toamna ma duc la canto. Vreau sa incep sa fac cover-uri, poate... cine stie.

5 răspunsuri:
| Livyutzu a răspuns:

Descarci negativul.Canti.Şi lipesti vocea ta de negativ cu ajutorul lui Adobe audition

| Turquoiise explică (pentru Livyutzu):

Si daca vreau sa ma si filmez?

| Livyutzu a răspuns:

Mimezi (dai din gura) şi tăi sunetul videoclipului şi adaugi cover-ul. Acest lucru se poate face şi cu banalul MovieMaker dar îţi recomand After Effects, Sony Vegas

| Livyutzu a răspuns:

Oricine nu are voce se poate duce la canto, Corzile vocale sunt că nişte corzi de chitară neacordate pentru unii, Iar pentru alţii care au voce cu adevărat specială şi unică adevărate instrumente. Piaţa muzicală e plină de voci obişnuite aşa că noii veniţi trebuie să se reinventeze dacă nu au o voce unică care o pot recunoaşte dintr-n milion